KıbrısManşet

Maraş tam bir muammaMaraş’la ilgili hükümetin aldığı kararı Havadis’e değerlendiren ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat önemli açıklamalarda bulundu ve yanıtlanması gereken birçok sorunun olduğunu kaydetti…

“KOŞULLAR  NE?” Talat: Bana göre Maraş’ın açılması mümkün değil demek doğru değildir. Uygun koşullar oluşturulmalı, nasıl açılacak, KKTC toprağı olarak mı açılacak, özerk bir statü ile mi açılacak gibi soru işaretleri giderilmelidir

 

Kardelen GÖKSU

45 yıldır kapalı olan ve ‘Hayalet Şehir’ olarak adlandırılan Maraş kenti için önemli bir adım atıldı. Salı günkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay,  kapalı Maraş konusunda somut bir adım atılmasının zamanının geldiğini belirterek, bu çerçevede bilimsel bir envanter çalışması yapılması için harekete geçme kararı aldıklarını bildirdi. İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Bakanlar Kurulu’nun kararı ve Maraş’ın geleceği konusunda Havadis’e önemli değerlendirmelerde bulundu.

 

“Açılması mümkündür”

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Maraş’ın açılmama gibi bir ihtimalinin olmadığını söylemenin doğru olmadığını belirterek, önemli olanın uygun kollar olduğunu kaydetti.

Talat, “uygun koşullar oluşturulduğu sürece, nasıl açılacağı, Kıbrıs Türk yönetiminde mi, KKTC toprağı olarak mı, özerk bir statü ile mi, , mallar sahiplerine mi iade edilecek yoksa Birleşmiş Milletler gözetimin de mi açılacak gibi soru işaretlerinin giderilmesi gerekir” dedi.

 

İkinci Cumhurbaşkanı Talat,  konunun nerde ve nasıl tasarlandığı sorusuna karşılık ise kısa ve net bir yanıt verdi, “Bu plan kim tarafından ayarlandı hiç biri bilgim yok” dedi.

 

“Büyük bir gürültü çıkabilir”

“Rum yönetiminin konuyla ilgili bir itirazı olursa ve bu konu Güvenlik Konseyine götürülür, büyük bir gürültü çıkabilir” diyen Talat, “Şuanda alınan karar bir envanter çalışmasıdır. Bu konu üzerinde biraz beklemek lazımdır diye düşünüyorum” dedi.

Toplantının yapıldığı akşam, Cumhurbaşkanlığı makamlarının ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bu olayla ilgili bilgisinin olmadığını söyleyen Talat, “Cumhurbaşkanlığının haberi olmadan yapılacak olan Maraş açılımı Kıbrıs Sorununda ne getirip ne götürecek şimdilik kestiremiyorum” dedi.

 

“Uluslararası tepkinin ne olacağını bilmiyoruz”

Mehmet Ali Talat, bu çalışmanın hangi koşullarda olduğunun bilinmediğini belirtirken, “Eğer bir envanter çalışmasıysa ve daha sonra Güvenlik Konseyi’nin 1984’te aldığı karara uygun olarak ilerlerse ve mülkler sahiplerine dağıtılırsa durum farklı olur. Uluslar arası tepkiler bu sorulara verilecek yanıtlara bağlıdır diye düşünüyorum” dedi.

 

 “Maraş bütünlüklü çözümün bir parçası olarak görülüyor”

“Maraş’ın 1977’de Denktaş ve Kiprianu’ın anlaşmasında bütün diğer topraklardan ayrı ele alınacak diye kararlaştırıldı. 1984’de Güvenlik Konseyi sahiplerine iade edilmek üzere yönetimini Birleşmiş Milletlere devret diye çağrı yaptı. 1992’de Gali Fikirler dizisinde Maraş Rum tarafında bırakılacak haritanın bir parçası haline getirildi. 1999 sonu başlayan süreçte ise Annan Planı ile beraber bütünlüklü çözümün bir parçası olarak ele alındı. Hatta bu konuda Avrupa Birliği içerisinde de Rum Tarafının itirazlarına cevap olarak “Maraş ayrı bir konu değildir bütünlüklü çözümün bir parçasıdır” düşüncesi geliştirildi” diyen Mehmet Ali Talat, şuanda Maraş’ın bütünlüklü çözümün bir parçası gibi görülmeye devam ettiğine dikkati çekti.  Maraş’ın nasıl açılacağı, sadece bir gösteriş mi yoksa siyasi bir atraksiyon mu olduğunun bilinmediğini ifade eden Talat, “Bu soruların cevabı çıkmadan bu konu hakkında yorum yapmak pek mümkün değildir” dedi.

 

“Anastasiadis zor durumda”

Anastasiadis’in Maraş konusunda itiraz etmeyeceğini, gündem değiştirmeye çalışacağını söyleyen Talat, “şuan da Anastasiadis Doğu Akteniz’de yaşanan gaz gerginliği nedeniyle zor durumda. Anastasiadis, KKTC Dışişleri Bakanıyla tarihte ilk defa gayri resmide olsa bir görüşme yaptığında bunları da görüştü mü? Belki de anlaşılarak yapılmış bir durumdur ve gün geçmemeden daha güzel bir sonuç çıkar” dedi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı