KıbrısManşet

Çiftçi ekspres ödemeye inanmadı


Toprak Ürünleri Kurumu’na ürününü teslim etmeye başlayan çiftçiler, yağışlı bir yılın ardından elde edilen üründen memnun ancak devam eden sağanaktan şikayetçi. Çiftçi, TÜK’ün 3 günde ödeme   vaadini ise inandırıcı bulmadı

 

30 YILIN EN İYİSİ: Çiftçi Hüseyin Gürşan: Son 30 senenin en bereketli ürününü aldık. Açıkçası bu derece ciddi miktarda bir hasat yapmayı bizler de beklemiyorduk ama suyun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk

 ÖDEME YOK FAİZ İŞLİYOR: Çiftçi Ahmet Özağaoğlu: Ben devletten tohum, gübre ve mazot alıyorum. Ödemeyi de devlet bana ödeme yaptığında yapıyorum. Arada işleyen faiz üreticinin üstüne kalıyor. Devletin ‘bu üretici ürününü teslim etti, faizini durdurun’ demesi lazım

 

Pınar BARUT

Toprak Ürünleri Kurumu’nun diğer bölgelerde olduğu gibi, Haspolat’ta bulunan tahıl ambarında da ürün alımı.

Bu sene yağışların bol olması arpadaki rekolte beklentisini 80-100 bin tona yükseltti. Hasada başlayan çiftçinin yüzü ise gülüyor.

Ancak çiftçinin ürününe bereket katan o yağışlar durmadı ve normal şartlarda her sene Mayıs’ın ilk haftası başlayıp, Haziran’ın 15’in de biten hasat ve ürün teslim zamanı, bu sene ancak 17 Haziran’da başlayabildi. Üreticinin çok büyük bir bölümü ise tarlaların ıslak olması sebebiyle hala hasat yapamadı.

Toprak Ürünleri Kurumu Müdür Vekili Mehmet Savaş Arkut’un, “Çiftçi ürününü teslim ettikten 3 gün sonra bankaya gidip ödemesini alacak” şeklindeki açıklamasını Havadis’ten okuyan çiftçiler hem şaşkın hem de mutlu.

Bu güne kadar alışılageldik şekilde arpa ödemelerini ürün tesliminden 2-3 ay sonra ve bazen de 3-4 taksit ile alan çiftçiler, bu sene ödemelerin ürün tesliminden 3 gün sonra yapılacağı haberine inanmakta güçlük çekti.

Üretici, bu taahhüdün gerçekleşmesi halinde ise hali hazırda faiz işleyen borçlarını erken ödeyebileceklerini söyledi.

“Tarlaya bereket yağdı ama hasat gecikti”

Haspolat’ta bulunan Toprak Ürünleri Kurumu ambarına arpasını teslim etmeye gelen az sayıdaki çiftçiler hasattan memnun.

Çiftçi Hüseyin Gürşan, bu sene yaşanan bol yağışlardan dolayı çok iyi ürün aldıklarını ifade ederek: “Son 20-30 senenin en bereketli ürününü aldık. Açıkçası bu derece ciddi miktarda bir hasat yapmayı bizler de beklemiyorduk ama suyun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk” dedi.

Tarladan çıkan üründen çok memnun kaldıklarını fakat yağışların hala devam etmesinden dolayı hasat yapmakta zorlandıklarını söyleyen çiftçi Hüseyin Gürşan, “Normalde hasada Mayıs’ın ilk haftası başlarız ve Haziran 15’te herkes ürününü teslim etmiş olur ve ambarlar kapanır. Ama hala yağmur yağıyor, üreticinin çok küçük bir bölümü teslim yapabildi” dedi.

 

“Teslimden 3 gün sonra ödeme yapılacağına inanamıyoruz”

Toprak Ürünleri Kurumu Müdür Vekili Mehmet Savaş Aksay’ın geçtiğimiz günlerde Havadis’e yaptığı açıklamada “Çiftçi ödemesini, ürün teslimin 3 gün sonra alacak” dediğini hatırlatan çiftçiler habere inanamadıklarını ama gerçekleşmesi halinde çok mutlu olacaklarını belirtti.

 

Toprak Ürünleri Kurumu’nun Haspolat’taki ambarında ürününü teslim eden çiftçi Hüseyin Gürşan, “Daha önce maliyedeki durumuna göre alım bittikten sonra 2-3 ay içinde öderlerdi ya da 3- 4 taksite  bölerlerdi. Acaba yapılacak dedikleri bu ödeme peşin yapılacağı için kesintili mi olacak yoksa yine belirlenen 1.35 TL üzerinden mi alacaklar, bunları bilemiyoruz. Kaldı ki kesintilerle birlikte 1.32’ye geliyor bu rakam bize. Açıkcası çok büyük beklenti içine de girmiyoruz” dedi.

 

“Ektik, biçtik, hasat ediyoruz ama destek alamadık”

Tarlası beklentisinin de üzerinde ürün veren üretici, yağışların durmaması sebebiyle hasat yapamadığı gibi, bu seneki mazot desteğini de henüz alamadı.

Yağışlardan dolayı ürününü henüz teslim edemeyen çiftçi Ahmet Özağaoğlu: “Devlet bana ödememi zamanında yapsa ben de gidip borcumu ödeyeceğim ve faiz ödemek zorunda kalmayacağım” devletten alacakları ödemenin geciktiği her gün yine devlete olan borçlarına faiz işlemesinden dolayı kısır bir döngüye girdiklerini ifade etti.

 

Özağaoğlu: “Ektik, biçtik, hasat ediyoruz ama destek alamadık. Devlet ödemeyi yapamıyor ama devlete olan borcumuza da faiz işlemeye devam ediyor. Devletin bu duruma el atması lazım. Çünkü ben devletten tohum, gübre ve mazot alıyorum. Bunların ödemesini de devlet bana arpanın ödemesini yaptığında yapıyorum. Bu arada işleyen faiz üreticinin suçuymuş gibi üstüne kalıyor. Halbuki devletin ‘bu üretici ürününü teslim etti, faizini durdurun’ demesi lazım” dedi.

 

“Kamyon başına 300 TL tartı parası ödüyoruz”

Ürününü teslim etmek için Toprak Ürünleri Kurumu’nun ambarlarına gelen çiftçinin, 1 kamyon ürünün tartmasının 300 TL olduğunu belirten çiftçi Özağaoğlu, “Bir kamyon tartımından yüzde 1.5 kantar ücreti alıyor belediye. Bu da ortalama her kamyon için 300 TL ediyor. Bu çok yüksek bir fiyat. Eskiden kurum bunu kendi alıyordu ve kamyon başına 20-30 TL’ye geliyordu. Ben bu gün devlete 1.35 TL’den 10 kilo arpa getirsem, 13.50 TL eder ama kesintilerle birlikte bize kalan 12.00 TL. Hayvancı da aynı arpayı devletten 1.55 TL’den alıyor” dedi.

 

“Daha fazla ambara ve ekim alanına ihtiyaç var”

Ekim alanlarının ve kurumun arpa ambarlarının yetersiz kaldığını söyleyen üretici, fazla gelen ürünün dışarıda üstü kapatılarak muhafaza edildiğini ama bunun yeterli olmadığını söyledi.

Depolama konusunda ambarların çoğaltılmasının gerektiğini söyleyen çiftçi Özağaoğlu, “Eskiden bu kadar çok ürün çıkmadığı için ambar sayısı da yetiyordu. Tabi bu sefer de hayvancı arpa da eksiklik çekiyordu. Devlet Türkiye’den alım yapıyordu. Şimdi ürün bol ama ambarlar yetersiz, acil yeni ambarlar gerekiyor” dedi.

 

“Ekim alanlarına inşaat yapıldı, su bizim bölgeye gelmedi”

Eskiden ekim alanlarının çok olduğunu, şimdi o alanlara hep inşaat yapıldığını söyleyen Özağaoğlu, “Ekim alanları da azaldı. Özellikle Mesarya’da yapılaşma çoğaldı, ekim alanlarına inşaatlar yapıldı. Bir de su meselesi var. Eğer su gelirse üretici darı da ekecek, tarladan 2 ürün alacak. Su olan yerlerde bu yapılıyor. Biz de sevinmiştik ama bizim arazilerimizin olduğu bölgelere su hala gelmedi” dedi.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı