Mahkemeyi takan yok - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Mahkemeyi takan yok

Yüksek İdare Mahkemesi’nin geçen ay Bedis piknik alanının bir şirkete kiralanmasının ardından verdiği ara emri kararını takan yok. Halk piknik yapıyor, şirket para kazanmaya devam ediyor

ARA EMRİNE RAĞMEN: Yüksek İdare Mahkemesi’nin işletme sözleşmesinin durdurulmasını emreden ara emri kararına rağmen Bedi’s Plajı Piknik Alanı işletilmeye devam ediliyor. Mahkemenin kararını hiçe sayan işletme, vatandaşlardan yer parası alıyor, kamyonetle yiyecek içecek satıyor

KARŞIT GÖRÜŞLER VAR: Yeniboğaziçi Belediyesi Meclis Üyesi Sertaç Yalçın, mahkeme tarafından alınan kararın pratikte uygulanmadığını ifade ederek denetimin şart olduğunu ifade etti. Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir ise Bedi’s Piknik Alanı’nın halkın kullanımına sunulması yararlı bulduğunu söyledi

SİT ALANI TARTIŞMASI: Ara emri için mahkemeye başvuran Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği Başkanı Hidayet Özerinç, piknik alanı olarak kiralanan bölgenin 1. derece sit alanı olduğu üzerinde durmuştu. Mahkemenin ara emri vermesinde bu iddia da etkili olmuştu

Bertuğ TOPAL

Yüksek İdare Mahkemesi’nin geçen ay vermiş olduğu Bedi’s piknik alanı ile ilgili ara emrine uyulmadığı görüntülendi.

Piknik alanının özel bir firmaya kiralanmasının ardından başlayan işlemler ile ilgili ara emri alınması ve mahkemenin dava görüşülene kadar bölgedeki faaliyetlerin durdurulmasını emretmesine rağmen, hem piknik alanı hem de içerisindeki kafe işletilmeye devam ediliyor.


İşlemlerin izinsiz olduğu gerekçesiyle Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği tarafından Yüksek İdare Mahkemesi’ne açılan ara emri duruşmasının görülmesinin ardından birkaç gün kapalı kalan kafe ve piknik alanı daha sonraki günlerde ara emri kararı hiçe sayılarak hizmete açıldı.

Ara emri verilmişti

Yüksek İdare Mahkemesi Yargıcı Peri Hakkı ise mahkemede aktarılan olgular ışığında davayla ilgili ara emri kararı üretmiş, bölgedeki işlemlerin dava görüşülene kadar durmasına emir vermişti.

Hatırlanacağı üzere ara emri duruşmalarında Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği Başkanı Hidayet Özerinç ile Şehir Plancısı, Anıtlar Yüksek Kurulu Belediyeler Birliği Temsilcisi Merter Refikoğlu dinletilmişti.

Alan 1. Derece sit alanı

Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği Başkanı Hidayet Özerinç, Bedi’s piknik alanının özelleştirildiğini, ancak bu alanın 1. derece sit alanı olduğunu vurguladı, izinsiz olmasına rağmen bölgedeki yapılaşmanın devam ettiğini vurgulamıştı.

Şehir Plancısı, Anıtlar Yüksek Kurulu Belediyeler Birliği Temsilcisi Merter Refikoğlu ise Salamis Harabeleri ile çevresinin tarihi ve kültürel olarak korunması gerektiğine değinerek, 1. derece sit alanı ilan edilen bölgede en küçük bir çalışmada dahi Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayının gerektiğini kaydetmişti.

 

Arabada yiyecek içecek satıyorlar

Bedi’s Piknik Alanı’nda geçtiğimiz 1 Mayıs’ta çekilen fotoğraflar, piknik alanının işletildiğini de gözler önüne seriyor.

Kimin tarafından getirildiği bilinmeyen bir kamyonet içerisinde gün boyu yiyecek ve içecek satışı yapıldı.

Kafe de işletiliyor

Bedi’s Plajı’nda ara emrine rağmen işletilen piknik alanında kamyon üzerinde yiyecek içecek satılmasının yanı sıra, ara emri kararı ile işletmesi durdurulan kafe de halen daha çalışır vaziyette. Ara emri kararını hiçe sayarcasına yapılan bu işlemlere kimin dur diyeceği ise meçhul.

 

Yalçın: Karara uyulmuyor

Yeniboğaziçi Belediyesi Meclis Üyesi Sertaç Yalçın, Havadis Gazetesi’ne yaptığı açıklamada mahkeme tarafından alınan kararın hiçbir şekilde pratikte uygulanmadığını ifade ederek denetimin şart olduğunu ifade etti.

Kararın özel şirket tarafından uygulanmamasına Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir ve Kaymakamlığın da ses çıkarmadığını kaydeden Yalçın, bu ülkede mahkemenin verdiği kararlara uyulması gerektiğini belirtti.

 

Demir: Bizim yetkimizde değil

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir Havadis’e yaptığı açıklamadaara emri kararına rağmen işletilen kafenin belediyede çalışma izni olmadığını ifade ederek konuda belediye olarak kendilerinin taraf olmadığını açıkladı.

Bedi’s Plajı Piknik Alanı’nda ne olup bittiğini bilmediğini kaydeden Demir, ahşap binanın varlığının bilindiğini ancak herhangi bir yaptırım yapabilmek için yetkinin kendilerinde olmadığını kaydetti. Demir,  yıllarca atıl kalmış ve istenmesine rağmen Yeniboğaziçi Belediyesi’ne verilmemiş alanın özele verilip de halkın kullanımına sunulması konusunda iyimser olduğunu da ifade eden Demir, “bence hem doğaya hem halka yararlı olmuştur” dedi.

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir, ara emri ile ilgili kendilerine tebliğ edilmiş bir şey olmadığını da ekleyerek sözlerini tamamladı.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar