Lahana Suyu'nun 7 Şaşırtcı Faydası - Havadis Sağlık
Çarşamba, Aralık 6, 2023
BeslenmeSağlık

Lahana Suyu’nun 7 Şaşırtıcı Faydası

Lahana Suyu'nun 7 Şaşırtcı Faydası - Havadis Sağlık

Lahana çok katmanlı bir bitki olup, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir, çok güçlü bir sebze olup Ayurveda’da sıklıkla kullanılır . Vitamin A, B1, B2, B6, E, C, K, kalsiyum, demir, iyot, potasyum, kükürt, fosfor içermesi, onu yapraklı sebzeler kategorisinde süper kahraman yapar. Turpgiller ailesine aittir, Çin lahanası(bok choy), brokoli, Brüksel lahanası ve bahçe teresi ile kuzen olan bir sebzedir.

Haşlayarak, pişirerek, buharda pişirerek, soteleyerek veya suyu sıkılarak tüketilebilir. İnsanlığın, doğanın hediyesi olarak algılayabileceği sayısız tıbbi özelliğe sahip bir sebzedir. Lahana suyu, yalnızca sağlık için değil aynı zamanda cilt ve saçlar için de harikalar yaratan faydalı bir sebzedir. Cildiniz ne kadar hasar görmüş olduğu, yada saçlarınızın ne kadar kötü durumda olduğu önemli değildir, şifalı bitkiler için de lahana suyunu tek başına tüketebilirsiniz.


Bağışıklık sistemimizi güçlendirmede yardımcı olur, kan basıncını düşürür, yaşlanmayı geciktirir ve saç dökülmesini azaltarak saçları güçlendiren iyi miktarda potasyuma sahiptir.


Lahana suyu sıkılmışLahana Suyu’nun Faydaları

1. Vitaminler ve Mineraller Bakımından Güçlüdür

Bangalore merkezli bir Beslenme uzmanı Dr. Shalini Manglani “Yeşil sebze olmakla birlikte, lahana suyunun mineral içeriği yüksektir ve cildin daha güçlü hale getirilmesine yardımcı olur ve içinde bulunan C vitamini bağışıklığı güçlendirir” diyor.

2. Serbest Radikallerle Savaşır

Serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan mükemmel bir K ve C vitamini kaynağıdır. Serbest radikaller, kanser ve kalp sorunları gibi hastalıkların başlıca sebebidir. SCI Uluslararası Hastanesi Beslenme uzmanı Dr. Komal “Bu vitaminler saç moliküllerini sağlıklı tutmak ve kafa derisi yağının oluşumu için de gereklidir” diyor.

3. Cildi Detoksifiye eder.

“Hem mor hem de yeşil lahana silikon ve kükürt içerir, bunlar güzellik bakımından zengin minerallerdir .Kükürt, beslenme ve atıkların hücrelerinizden uzaklaştırılmasından sorumlu olduğundan her hücrede özellikle bulunur. Osmoz (Osmoz, suyun, yarı geçirgen bir zardan difüzyonudur. Su molekülleri, suyun çok olduğu yerden az olduğu yere seçici geçirgen bir zardan geçmesidir.) denilen şey budur. Temiz bir cilt için iyi bir osmoz yapılması gerekir, “diyor Yeni Delhi merkezli önde gelen bir beslenme uzmanı Shilpa Arora.

Dr Shalini’ye göre, vücutta ki toksinleri atmaya yardımcı olur. Cildinizin donuk görünümünü gidermek ve detoks yapmaya yardımcı olur, cilde parlaklık ve canlılık verir..

4. Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Diyette iseniz, zayıflamanıza lahana suyu sağlıklı bir yardımcı olabilir. Kendinizi tazelenmiş hissetmenize yardımcı olur, aynı zamanda obezite ile ilgili sorunlara da yardımcı olur. Dr. Komal, “Lahana suyunu günlük olarak içerseniz kilo vermenize yardımcı olur. Bağırsakların arındırılmasına yardımcı olur ve böylelikle vücuttaki atıkların kolaylıkla ortadan kaldırılmasını sağlar. Sindirime yardımcıdır. ”

5. Bağışıklık Sistemine Yardımcı Olur

Dr. Shalini, “Lahana suyu, vücut bağışıklığını güçleniyor ve zararlı patojenlere karşı mücadelede yardımcı oluyor” diyor.

6.Karaciğer Fonksiyonlarına Yardımcı Olur

Lahana suyu, karaciğerinizin detoksifikasyonunda rol oynayan ‘Indol-3 karbonile’ antioksidanı içerir. Karaciğer, vücudun çeşitli metabolik işlevlerinde (protein sentezi, hormon üretimi, glikojen düzenleme vb.) çok önemli bir rol oynar. “Bağırsak hareketlerini de geliştirir ve iyi durumda tutar.” diyor Doktor Komal.

7. Kanser Risklerini Önler

Sülforafan, lahana içinde bulunan hücreleri kanserojen etkilerden korumaya yardımcı olan bir bileşendir. Meme kanseri, akciğer, mide, prostat ve kolon kanseri riskini önlemeye yardımcı olan izosiyanat da içerir. Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, lahana, karnabahar ve brokoli gibi turpgil sebzelerden elde edilen DIM adlı bir bileşik kanser tedavisi sırasında radyasyonun zararlı etkilerine karşı koruma sağlayabilir. DIM, yıllardır bir kanser önleme ajanı olarak inceleniyor. Bu çalışma, DIM’in bir radyasyon koruyucu gibi hareket edebileceğini göstermiştir.


Lahana suyu bardaktaLahana Suyu Hazırlanır

Evde uygulamak çok basittir. Sert bir lahana alın ve yapraklarını hafifçe soyu. Soğuk suyla iyice yıkayın ve kurutun. Kahverengi lekeler varsa, hasar gören bölgeyi kesin. Yaprakları bir blendere yerleştirin ve iyice öğütün. Ve çıkan suyu için. Ayrıca nane yaprağı, bal ve limon ekleyerek lezzetini arttırabilirsiniz.

 

 

Kaynak: Lahana Suyu’nun 7 Şaşırtcı Faydası

Tepki göster
Bayıldım
1
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar