Yeni düzenlemede küçükler büyükleri ödeyecek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Eylül 25, 2023
KıbrısManşet

Yeni düzenlemede küçükler büyükleri ödeyecek

Yeni düzende küçükler büyükleri ödeyecek

%5 İLE %25 ARASINDA: Seyrüsefer harçlarının akaryakıt fiyatlarına yansıtılması ile ilgili yapılan çalışmada akaryakıta ne kadar zam yapılacağı da görüşüldü. Edinilen bilgilere göre akaryakıta yapılacak zammın yüzde 5 ile yüzde 25 arasında olacağı ifade edilirken net rakam sır gibi saklanıyor

KÜÇÜK ARABA SAHİPLERİ MAĞDUR: Aylık 250 TL yakıt parası harcayan ve 300 TL seyrüsefer ücreti veren bir vatandaş, seyrüsefer için akaryakıtın litresine yüzde 15 zam yapılması durumunda bir senede mevcuttan 150 TL daha fazla vergi vermiş olacak

%5 İLE %10 ARASI MAKUL: Akaryakıta yapılacak zammın yüzde 5 ile 10 arasında kalması halinde mevcut seyrüsefer ücreti düşük olanlarla yüksek olanlar da kazançlı çıkacak. Zammın yüzde 15 ve üzerine çıkması halinde bu vatandaşa olumsuz yansıyacak

Bertuğ TOPAL

[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]S[/dropcap]eyrüsefer harçlarının akaryakıta aktarılması konusunda yapılan toplantılar ve düzenlemenin hazırlanması çalışmalarında sona yaklaşılırken vatandaşlar akaryakıt zamlarına ne kadar zam geleceğini ve yeni düzenleme ile hangi durumda kalacaklarını öğrenmek istiyor.


Seyrüsefer harçlarının akaryakıta aktarılması ile gerçekleştirilecek zammın vatandaşa nasıl yansıyacağı ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılıyor.

Bu araştırmalara göre akaryakıta yapılacak zammın derecesi vatandaşın bu düzenlemeden ne kadar etkileneceğini belirleyecek.

Bir hafta içerisinde çalışma tamamlanacak

Düzenlemeyi yapacak olan Ulaştırma Bakanlığı ile Başbakanlık arasında devam eden görüşmeler ve çalışmaların en geç bir hafta içerisinde tamamlanacağı ifade edildi.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş,  Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ile Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu dün bir toplantı yaparak düzenlemeye son çeklini vermeye çalışıyor.

Görüşler alındı

İlgili devlet daireleri ve kurumlardan yetkililerle gerçekleştirilen toplantıların ardından konuyla ilgili çeşitli çevrelerin de görüşleri alınıyor.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş önceki gün yaptığı açıklamada, kamuoyunda yaşanan tartışmaların içerikle ilgili tam bilgi verilmemesinden veya yanlış/eksik bilgi verilmesinden kaynaklandığını belirterek, çok kısa sürede kamuoyuna konuyla ilgili detaylı bilgi verileceğini kaydetmişti.

Düşük vergi verenler karşı

Yapılan çalışmanın detayları ile ilgili bakanlık ve kurumlar tarafından net bir bilgi verilmemesi vatandaşların da tedirgin olmasına neden oluyor. Özellikle düşük seyrüsefer ücreti ödeyen vatandaşların bu zamdan daha fazla etkileneceği endişe ile bir kısım vatandaş bu düzenlemeye karşı çıkıyor.

%5 ile %25 arasında

Seyrüsefer harçlarının akaryakıt fiyatlarına yansıtılması ile ilgili yapılan çalışmada akaryakıta ne kadar zam yapılacağı da görüşüldü.

Edinilen bilgilere göre akaryakıta yapılacak zammın yüzde 5 ile yüzde 25 arasında olacağı ifade edilirken net rakam sır gibi saklanıyor.

seyrusefer mi akaraykıt vergisi mi (2)

Düşük seyrüsefer verenleri kurtarmayacak

Bazı uzmanlar yaptıkları çalışmalarla akaryakıt zammına yapılacak zammın vatandaşa nasıl yansıyacağını seyrüsefer ücretleri ile karşılaştırdı.

Buna göre aylık 250 TL yakıt parası harcayan ve 300 TL seyrüsefer ücreti veren bir vatandaş, akaryakıtın litresine yüzde 15 zam yapılması durumunda bir sene içerisinde 150 TL mevcut seyrüsefer ücretinden daha fazla vergiyi devlete verecek.

Yine ayni vatandaş, akaryakıtın litresine yüzde 25 zam yapılması durumunda bir senen içerisinde mevcut seyrüsefer ücretinden 450 TL daha fazla vergi vermiş olacak.

 

Yüksek seyrüsefer vergisi verenler daha avantajlı

Yine aynı karşılaştırmalı tabloya göre; aylık 500 TL yakıt parası harcayan yüksek seyrüsefer ücreti ödeyen bir vatandaş, akaryakıtın litresine yüzde 15 zam yapılması durumunda mevcut seyrüsefer ücretinden 900 TL daha az vergi ödemiş olacak.

Yine aynı vatandaş akaryakıtın litresine yüzde 25 zam yapıldığı durumda mevcut seyrüseferinden 300 TL daha fazla vergi ödemiş olacak.

%5 ile %10 arası makul

Yapılan araştırmada seyrüsefer ücretlerinin akaryakıt fiyatlarına endekslenmesi durumunda vatandaşların ödedikleri ve ödeyecekleri akaryakıt fiyatları listelendi. Buna göre akaryakıta yapılacak zammın yüzde 5 ile yüzde 10 arasında kalması hem az seyrüsefer ücreti verenlere hem de çok vergi verenlerin işine yarıyor. Ancak zammın yüzde 15 ve üzerine çıkması ile vatandaşın avantajı azalıyor.

Yale Üniversitesi’nde Financial Markets eğitimi alan Rüştü Yücel, Seyrüsefer Harç’ını benzine yansıtma yönünde yapılan çalışmanın vatandaşlara nasıl yansıyacağına ilişkin bir tablo çalıştı. Yücel’in Sosyal Ekonomi isimli sosyal medya grubunda paylaştığı tabloda, aylık benzin tüketimine göre olası zam oranları değerlendirilerek, kırmızı ve yeşil renklerle vatandaşın zarar ve kar miktarları gösterildi. 
Yale Üniversitesi’nde Financial Markets eğitimi alan Rüştü Yücel, Seyrüsefer Harç’ını benzine yansıtma yönünde yapılan çalışmanın vatandaşlara nasıl yansıyacağına ilişkin bir tablo çalıştı. Yücel’in Sosyal Ekonomi isimli sosyal medya grubunda paylaştığı tabloda, aylık benzin tüketimine göre olası zam oranları değerlendirilerek, kırmızı ve yeşil renklerle vatandaşın zarar ve kar miktarları gösterildi. 

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar