Kış ortasında sokakta kalacaklar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 18, 2024
KıbrısManşet

Kış ortasında sokakta kalacaklar

Mehmet Gaziköylü

Ev yapacak parası yoktu. Amcası izin verdi, avludaki kümesi yıktı, iki odayı bir cennete çevirdi. Ama şimdi oradan da atılmak üzere zira amcasının borcu nedeniyle olduğu arsa satılıyor. Tam bir aile dramı

 ARSA BANKAYA İPOTEKLİ: Maddi sıkıntılar yüzünden kendine ait arsası olmadığı için amcasına ait arsada kümesi bozup ev yapan Mehmet Gaziköylü, amcasının borcu nedeniyle evden çıkıyor. Gaziköylü, kışın ortasında eşi ve kızı ile sokakta kalacak


TEK GELİR BABANIN MAAŞI: Çatalköy bölgesinde, sığındıkları iki göz odalı evde zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Gaziköylü ailesi babanın aldığı asgari ücretle geçinmeye çalışıyor. Çaresiz baba, eşi ve 10 aylık bebeğinin ihtiyaçlarını aldığı maaş ile karşılamaya çalışıyor

  “BU MÜCADELEDEN YORULDUM”: Mehmet Gaziköylü:  Eşim de ben de sorunlarla boğuşmaktan yorulduk.  Onlar için her şeyi yapmaya çalışıyorum elimizden tutan kimse yok. Kendi memleketimizde tutunamıyoruz. Benim gücüm yetmedi, doğup büyüdüğüm memleketin sistemi de bir ev sahibi olmama yardımcı olmadı. Yazıklar olsun

 

Devrim DEMİR

Çatalköy’de kendisine yıllardır arsa verilmeyen Mehmet Gaziköylü, amcasının arsasında bulunan tavuk kümesini kendi imkânları ile iki göz odalı eve çevirdi.

Yaklaşık 1 yıl önce evlenen ve 10 ay önce bir kız çocukları olan Mehmet-Sibel Gaziköylü çifti 1 yıldır kümesi eve çevirdikleri yerde yaşıyor.

Baba Mehmet Gaziköylü’nün aldığı asgari ücretle zor şartlarda yaşayan Gaziköylü ailesi önceki gün gelen mahkeme emri ile hayatları kâbusa döndü.

Bankaya ipotekli olan arsa, borcu ödenmediği için bir iki güne satışa çıkacak.

Arsanın su borcu olduğu için, geçtiğimiz hafta ailenin ihtiyaçlarını karşıladığı su da kesildi. Güçlükle ailesine yetmeye çalışan baba Mehmet Gaziköylü ise, geçtiğimiz hafta avukatın araması ile bir kez daha yıkıldı. Gaziköylü ailesi ise arsanın satılması nedeniyle, kışın ortasında sokakta kalacak.

 Mehmet Gaziköylü

 “Yıkık olsun ama bizim olsun”

Havadis’e konuşan Mehmet Gaziköylü,  ailesi ile birlikte geçirdiği zor günleri anlattı. Gaziköylü, çaresizliğini şu sözlerle ifade etti:
“Maddi imkânsızlıklar nedeniyle kiraya çıkamadık. Ben Kıbrıslıyım doğma büyüme, her genç gibi bende bir arsa istedim vermediler, onca insana bu kadar arsa dağıttılar benim en doğal hakkımdı bir arsa. Bir yıl önce evlendim, 10 ay önce bir kızım dünyaya geldi, burası kümesti kendi imkânlarımla borçlanarak yaşanabilir hale getirdim, ama arsanın borcu olduğu için buradan da kapı dışarı edileceğiz. Bana hükümet bir yer göstersin, mandıra da kabulümdür. Ben onu imkânlarımın yettiği kadar yaşanabilir hale sokarım, yıkık olsun ama bizim olsun.”

 

Gaziköylü: Karım ve çocuğum ortada kaldı

Çatalköy’de ineklerin ve hayvanların bulunduğu bir arsa üzerinde tavuk kümesini ev yaparak başlarını sokan ve bir iki gün içinde kapı dışarı edilecek olan Gaziköylü ailesi çaresizliğini Havadis aracılığı ile duyurmaya çalıştı.

Mehmet Gaziköylü, gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin hakkı olana olmayana arsa dağıttığını kendisinin hiçbir şekilde bu haktan yararlanamadığını anlattı.

Gaziköylü, “Çaresizim nereye başvursam hep olumsuz cevap almaktan usandım. Bana bir küçücük yer temin edilsin, ben kalacağım evimi kendi ellerimle yaparım. Kendi paramı kendim kazandığım gibi, bana verilecek olan arsa üstüne de kendi imkanlarımla evimi yaparım,  kimseden ne para ne de yiyecek istiyorum tek derdim kapısı olan bir ev.
Çocuğum nereye kadar sağlıksız ortamlarda büyüyecek, aylardır zaten sağlık koşularından uzak yaşıyor. Burada hayvanlar var, otelin pis arıtması buradan geçen dereye akıyor ve sinekler yüzünden perişanız. Belediye bir kez bile burada ilaçlama yapmadı. Yabancı uyruklu işçilerin bile kaldığı evlere bakıyorum, hükümet kendi insanına sahip çıkmıyor onlara sahip çıkıyor.”

Mehmet Gaziköylü

“Bir Kıbrıslı olarak utanırım”

Arsa için çalmadığı kapı bırakmadığını ifade eden Gaziköylü, şunları söyledi:

“Devletin bize el uzatmasını istiyoruz. Tek istediğim bir arsa, şimdi günlerim korku içinde geçiyor, kara kış kapıda ben çocuğumu eşimi alıp nereye gideyim ailede de yok sokakta kalacağız.

Kiraya da çıkamıyorum, aldığım para zaten yetmiyor, çalıştığım işlerde sigortam yatmadığı için evlilik yardımı bile alamadım. Bir Kıbrıslı olarak utanç duyarım, neden sahip çıkan yok bize?

Benim halimden kim anlayacak istediğim para pul değil, aileme düzen kurmak istiyorum ve ne yazık devlet kendi insanına sahip çıkmıyor. Böyle bir rezillik KKTC’de olur ben 10 aylık bebeğimle, eşimle sokakta kalacağım, bizi gören duyan bir devlet yok mu?”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
1
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar