“Kış geliyor kilolara dikkat!” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
BeslenmeManşetSağlıkYaşam

“Kış geliyor kilolara dikkat!”

“E VİTAMİNİNİ EKSİK ETMEYİN”: Kış kapıdan içeri girdi, soğuk algınlığına bağlı hastalıklar da yaygın olarak görülmeye başlandı.  Uzm. Dyt. Atikoğlu: Gribal enfeksiyonlara karşı, turunçgiller yanında mikroplara karşı balık tüketiminin arttırılması gerekmektedir. Portakal, ıspanak, brokoli, yoğurt ve kefir tüketilmelidir

“BOL SU İÇİN”: Atikoğlu, yeterli sıvı alımının vücutta oluşan toksinlerin atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında son derece önemli rol oynadığını söyledi. Atikoğlu: Her gün en az 2-2.5 litre su içilmeli,  yeşil çay, tarçınlı su, ıhlamur, açık çay gibi içecekler tercih edilmelidir


Devrim DEMİR

Sağlıksız ve dengesiz beslenme, öğünler arasındaki uzun zaman dilimlerinde yapılan atıştırmalar, vücut direncini düşürüp, bazı hastalıklara zemin hazırlarken kilo alımını da kolaylaştırıyor.

Kış aylarının başlamasıyla birlikte kilo almaktan korkanlar için Uzman Diyetisyen Şifa Atikoğlu, sağlıklı ve doğru beslenme konularında tavsiyelerde bulundu.

Ana ve ara öğünlerin mutlaka olması gerektiğinin altını çizen Atikoğlu, A, C ve E vitaminleri yönünden zengin olan bitkisel çayların da abartıya kaçmadan tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

Şifa Atikoğlu

“Ana ve ara öğünlerle beslenin…”

Kış aylarında kilo almadan sağlıklı beslenme konularında tavsiyelerde bulunan Uzman Diyetisyen Şifa Atikoğlu,  sağlıklı beslenme için abartıya kaçmadan ana ve ara öğünlerle beslenmek olduğunu söyledi.

Kış aylarında beslenmede en çok dikkat edilmesi gereken konunun ana ve ara öğünlerin mutlaka olması gerektiğini kaydeden Atikoğlu,  “Soğuk kış günlerinde özellikle hastalıklar kapımızda olduğu için beslenmeye dikkat etmemiz gerekiyor. Biz her zaman için şunu söylüyoruz; ana öğünler ve ara öğünler mutlaka olması gerekiyor. Ana öğünler ve 2-3 ara öğün şekilde beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. İkindideki ara öğününü yapma nedenimiz akşam yemeğinde çok fazla besin tüketimi yapmamamız için aralarda ufak atıştırmalar yapacağız. Gece ara öğününde uzun süreli açlığı engellemek için bu ara öğünü yapıyoruz. Kan şekerinin dengeleyici özelliğini sağlayarak süt ve meyve şeklinde veya yoğurt meyve şeklinde gece ara öğünü yapılabilir” dedi.

“Kış aylarında yeme isteğini önleyebiliriz”

Sağlıklı beslenmenin kışın az olmasının nedenlerinden birisinin güneş ışığının yeterli miktarda olmamasından kaynaklandığını anlatan Uzman Diyetisyen Şifa Atikoğlu “Havanın daha erken kararması ile güneş ışığına maruziyetimiz azalır. Güneş ışığı ile vücudumuz deride kolekalsiferol ( D3 ) oluşturur. D vitamini bağışıklık sistemini destekler, kansere karşı koruyucudur, insulin duyarlılığını düzenler ve enerji düzeylerini korur. Ancak kışın yeterli miktarda güneş ışığı alamadığımızdan diyetle D vitamini kaynaklarına (balık, yumurta vb.) yönelmemiz gerekir” diye konuştu.

“Soğuk havalar su içme temponuzu bozmasın”

Uzman Diyetisyen Şifa Atikoğlu bağışıklık, lenf, boşaltım ve dolaşım sistemlerimizin yeterli şekilde çalışabilmesi, vücuda giren zararlı mikro organizmalarla savaşması ve onları atması için yeterli su tüketiminin önemine değinerek, “Grip olduğunuzda doktorların tavsiyesi bol su için ve dinlenin olacaktır. Zararlı mikro organizmalar vücuda girdiğinde bunlardan kurtulmak için suya ihtiyaç vardır. Lenf, dolaşım ve boşaltım sistemlerinin tam performanslı çalışması ancak su eşliğinde olur. Bu yüzden soğuk havalar su içme temponuzu bozmasın. Kışı daha sağlıklı ve fit geçirmek için sağlıklı beslenme, su ve egzersiz üçlüsünü ihmal etmemek gerekiyor. Su tüketimini artırmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için su dışında farklı alternatiflere de yönelebilirsiniz. Aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler ile hazırlayacağınız çaylar, hem metabolizmanızı kışa hazırlar hem de vücudunuzun su ihtiyacını karşılar” dedi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar