KıbrısManşet

K-PET’de ve Ercan’da süresiz grev


K-PET’de süresiz grev… DEV-İŞ’e bağlı PETROL-İŞ, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin çıkmaza girdiğini açıklayarak Kıbrıs Türk Petrolleri’nde süresiz greve gidildiğini duyurdu.

DEV-İŞ’ten yapılan açıklama şöyle:

DEV-İŞ Federasyonuna bağlı Petrol-iş Sendikası 05/09/2019 tarihinde örgütlü olduğu Kıbrıs Türk Petrolleri (K-PET)’e gerekçeleri ile birlikte süresiz grev bildirimini yapmıştı. Sorunların aşılabilmesi adına iki ayı aşkın bir süredir, sendikanın özverili tutumu ve yapıcı önerileri ne yazık ki işveren tarafından karşılık bulmamıştır.

İşverenin kar hırsı, yürürlükte olan TİS’in içini boşaltma girişimleri ile bütünleşmiştir. Özelleştirildiği günden itibaren, birçok emekli vermiş olmasına rağmen, tek bir istihdam dahi yapılmamıştır.

Bugün geldiğimiz noktada, bazı bölümlerde çalışanların vardiya değişimi ve mesai saati bir birine karışmıştır. İşveren ise kendi şirketine yapılması kaçınılmaz olan istihdamları ve yeni TİS onayını hem maaşlarda indirim yapılmasına hem de birçok sosyal hakkın ortadan kaldırılmasına bağlayarak sendikamıza şantaj yapmaktadır. Bilinmesi gereken çalışanların köle olmadığı ve ne DEV-İŞ ne de bağlı hiçbir sendikasının şantajlara boyun eğmeyeceğidir.

DEV-İŞ’e bağlı Petrol-İş bugün saat 08:00 itibarı ile Kıbrıs Türk Petrollerinde ve Ercan Hava Limanında süresiz greve başlamıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

GÖKAY TAYGUN

BAŞKAN

PETROL-İŞ


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı