“Fitili ateşleyen ihale konusu” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
KıbrısManşet

“Fitili ateşleyen ihale konusu”

yusuf avcıoğlu

KIB-TEK Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Avcıoğlu, kurumda yaşanan olayları Radyo Havadis ve Havadis Web TV’nin ortak yayınında değerlendirdi:

“SÜREÇ HAZİRAN’DA BAŞLADI”: Avcıoğlu: Hüdaoğlu’nun görevden alınması sürecinde tartışma 4 makinenin uluslararası ihaleye çıkılması ile başladı. Bakanlığa ve Başbakanlığa gerekli fizibilite çalışmaları iletildi ama dönüş yapılmadı. Gerekli yatırımın bir an önce yapabilmesi için ihaleyi ulusal açma yoluna gidildi. Bu da fitili ateşledi


 

“EN UYUMLU YÖNETİM KURULU”: Avcıoğlu: Mevcut yönetim kurulu KIB-TEK tarihindeki en uyumlu yönetim kuruludur. Yönetim kurulu hükümet programında ne varsa onu uyguladı ve tüm kararları oy çokluğuyla aldı. Uyumsuzluğun sebebinin yönetim kurulu olarak gösterilmemesi, bakanlık kanadının da kendini sorgulaması gerek

 

 

KIB-TEK Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Avcıoğlu, Radyo Havadis ve Havadis Web TV’den ortak yayınlanan Kulis Porgramı’na katılarak Melek Arabacıoğlu’nun sorularını yanıtladı.

Göreve atandıkları günden itibaren yaptıkları her şeyin hükümet programına göre uygulandığını vurgulayan Avcıoğlu, herhangi bir tedirginlikleri olmadığını belirtti.

Hükümet programında yer alan doğal gaz çalışmaları için göreve geldiklerinden itibaren harekete geçtiklerini kaydeden Yusuf Avcıoğlu,  Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’nin kablo konusunda ısrar etmesinin sadece Türkiye ve KKTC hükümetlerinin alabileceği bir karar olmadığını belirtti.

Kablo ile elektrik getirme projesine ilişkin detaylı açıklamada bulunan Avcıoğlu, Ahmet Hüdaoğlu’nun görevden alınması sürecine de değindi.

 

“Kablonun maliyetini kim ödeyecek?”

Yusuf Avcıoğlu, kablo ile elektrik getirme projesinin 500 ila 600 milyon dolar gibi bir maliyeti olduğunu söyledi, “Konuyu gündeme getiren eski Bakan Sunat  Atun’a ve Bakan Özdil Nami’ye soruyorum, Türkiye’nin şuan birçok büyük yatırımı durdurduğu bir süreçte bu maliyeti kim karşılayacak” diye konuştu.

Aksa ile yapılan anlaşmanın yap, işlet, devret modeli olmadığını ve yapılan anlaşmada Aksa’nın envanteri yenileme yapma zorunluluğu bulunmadığını belirten Yusuf Avcıoğlu, Aksa’ya yılda 26 milyon dolar kira ödemesi yapıldığını belirtti, “Sözleşmesi bittiğinde her şeyi toplayarak gittiğinde bu havayı paraya atmış olacağız” dedi.

 

“ ‘Kurum batıyor’ iddiaları asılsız”

KIB-TEK’in 197 milyon borcu olduğunu belirten Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Avcıoğlu, maliyeden 171 milyon TL de alacağı bulunduğunu kaydetti.

Avcıoğlu,  “kurum batıyor” iddialarının asılsız olduğunu söyledi.

 

“KIB-TEK tarihinin en uyumlu yönetim kurulu”

Yusuf Avcıoğlu, mevcut yönetim kurulunun KIB-TEK tarihindeki en uyumlu yönetim kurulu olduğunu belirterek merak edilen tüm konularda gerekli bilgi ve belgeyi şeffaflık ilkesi doğrultusunda sunduklarını belirtti.

Yönetim kurulu olarak kendilerinin de görevden alınma gibi bir çekinceleri olmadığını kaydeden Avcıoğlu, görevde oldukları sürece kendilerine verilen toplumsal görevi layıkıyla ve hükümet programına bağlı kalarak devam edeceklerini, 2019 yılı içerisinde gerekli yatırımların yapılması ve enerji açığının karşılanması için de uğraşlarının devam ettiğini belirtti.

 

“Tartışma 4 makinenin uluslararası ihaleye çıkılması ile başladı”

Ahmet Hüdaoğlu’nun görevden alınması sürecine de değinen Yusuf Avcıoğlu, tartışmanın ve iletişim kopukluğunun ilk başladığı noktanın Haziran 2018’de aldıkları 4 makinenin uluslararası ihaleye çıkılması olduğunu belirterek gelen talepler doğrultusunda bakanlığa ve Başbakanlığa gerekli fizibilite çalışmalarını ilettiklerini ama kendilerine hiç bir dönüş yapılmadığını kaydetti.

Avcıoğlu uluslararası ihale kararının bakanda olduğunu belirterek gerekli yatırımı biran önce yapabilmek için ihaleyi ulusal olarak açma yolunda gittiklerini, tartışmanın fitilini ateşleyen olayın da bu olduğunu söyledi.

Yusuf Avcıoğlu, “Yönetim kurulu hükümet programında ne varsa onu uyguladı ve KIB-TEK Yönetim Kurulu tüm kararları oy çokluğuyla aldı. Uyumsuzluğun sebebinin yönetim kurulu olarak gösterilmemesi, bakanlık kanadının da kendini sorgulaması gerek” dedi.

 

“TİS tek taraflı olarak basına aktarıldı”

Toplu İş Sözleşmesi’nin tek taraflı olarak basına aktarıldığını ama sözleşmenin içeriğinin çok daha farklı olduğunu da dile getiren Avcıoğlu, sözleşmenin kurumu zarara uğratması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar