DünyaEğitimManşet

Dünya genelinde okulların ve öğretmenlerin aşılanma durumu


Dünya genelinde 2020 yılının Mart ayında toplumsal tedbirlerle birlikte kapanan okullar, pek çok ülkede Mayıs ayının ilk haftalarından itibaren kademeli olarak açılsa da, tamamen açık olan okulların sayısında Kasım ayı itibarıyla yeniden düşüş gerçekleşmiştir. 2021 yılının Mart ayında ise okullarını tamamen açık veya kısmen açık statüsünde tutan ülkelerin sayısı artma eğilimindedir.

UNESCO verilerine göre 22 Mart 2021 itibarıyla 210 ülkenin 112’sinde okullar tamamen açık, 72’sinde kısmen açık, 26’sında ise kapalıdır.  Mart ayında okullarını kısmen açık ve tamamen açık bulunduran ülkelerin sayısı artış göstermiştir. 210 ülkenin %53,3’ünde okullar tamamen açık, %34,3’ünde kısmen açık, %12,4’ünde ise kapalıdır.

Aşılamada son durum:

Öğretmenler ve eğitim personeli, öncelikli aşı gruplarında yer almaları konusundaki girişimlere rağmen, küresel aşılamanın kısmen yavaş ilerlemesi nedeniyle ulusal aşı planlarında öncelikli gruplarda yer almamıştır.

-Amerika Birleşik Devletleri’nde tüm eyaletlerden, tüm okul öncesi ve orta öğretim öğretmenlerine ve çocuk bakımı çalışanlarına ilk aşılarını Mart ayı sonuna kadar yaptırma hedefi doğrultusunda, aşılama çabalarında öğretmenlere öncelik vermeleri istendi.

-Birleşik Krallık’ta, öğretmenler ikinci öncelik grubunda listelenmişti. Bu sıralamayı sorgulayan vatandaşlar, öğretmenlere ve okul/çocuk bakımı personeline öncelik verilmesi için bir dilekçe kampanyası başlatarak Parlamento’ya isteklerini iletti.

-Fransa, Ağustos 2021 sonuna kadar öğretmenler dahil tüm vatandaşlarını aşılayacağını duyurdu.

-Arjantin, Kolombiya ve Türkiye’de, öğretmenler aşılama için ikinci öncelik grubuna dahil edildi. Türkiye’de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin yaklaşık %10’unun aşılandığını bildirdi.

-Singapur’daki Eğitim Bakanlığı da Mart 2021 başından itibaren 150.000 öğretmeni ve eğitim kurumlarındaki diğer personeli aşılamaya başlayacağını duyurdu.

-Şili, öğretmenleri aşılama programında sadece iki hafta içinde, ülkedeki öğretmen ve eğitim çalışanının yarısından fazlasını aşıladı.

-Endonezya’da, Haziran 2021 tarihine kadar 5 milyon öğretmenin aşılanması hedefleniyor.

-Yakın zamanda The Economist Intelligence Unit tarafından yapılan bir araştırma, 85’ten fazla yoksul ülkenin 2023’ten önce COVID-19 aşılarına yaygın erişime sahip olmayacağını gösteriyor. (Kaynak: tedmem.org)Başa dön tuşu