DövizEkonomiManşet

Dolar ve Euro’da yatay hareketler
ABD’den dün akşam gelen Türkiye’ye yaptırım kararlarının beklendiği gibi en alt perdeden gelmesi sonrası gerileyen dolar/TL kuru gün 7,86 seviyesinden başlıyor.

Haftanın başlangıcında dolar/TL kurlarında 7,86 ile 7,94 bandında dalgalı bir gün geride kalırken akşam saatlerinde gelen ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararında kötü bir sürpriz çıkmadı. Kararın gelmesinden dakikalar öncesinde 7,89 düzeyindeki dolar/TL, karar sonrasında ilk tepki olarak 7,86 seviyesine çekildi ve bu sabah saatlerine kadar buralarda dengelendi.
Bu sabahın ilk saatlerinde de döviz kurlarında yatay hareketler gözlemleniyor. Dolar/TL 7,86’nın hemen üzerinde euro/TL is 9,55-9,56 aralığında dengeleniyor.ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararının ardından tepkiler takip edilirken, yurt içinde günün en önemli verileri TÜİK’in açıklayacağı konut satışları ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklayacağı bütçe rakamları olacak.

Ekim ayında yüzde 16,3 düşüş gösteren konut satışlarında Kasım ayı verisi gayrimenkul piyasasının seyri açısından kritik önem arz ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak olan Kasım ayı bütçe rakamları yılın tamamlanmasına kısa süre kala yılın tamamının öngörülmesi açısından önemli olacak. Yılın ilk 10 ayında bütçe açığı 145,5 milyar TL seviyesine ulaştı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay 2021 yılı bütçe sunumu sırasında 2020 yılı bütçesi için açığın 239,2 milyar TL olarak tahmin edildiğini söyledi. Bütçe açığı için başlangıç hedefi 100,3 milyar TL seviyesinde bulunuyordu.

Hazine, bugün 6 tahvil için değişim ihalesi düzenleyecek. Hazine 17 Şubat, 14 Nisan ve 21 Nisan 2021 itfalı TÜFE’ye endeksli ve sabit kuponlu tahvilleri 8 ve 10 yıllık tahvillerle değiştirecek. Buna göre,
15 Aralık Salı günü 16 Aralık Çarşamba valörlü olmak üzere 6 tahvilin değişimi yapılacak.

ABD’den Türkiye’ye hangi yaptırım kararları geldi?

ABD, Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırımı uygulanacağını açıkladı. Yaptırım listesinde TC Savunma Sanayii Başkanlığı, TC Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit, Savunma Sanayii Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığından Serhat Gençoğlu ve Mustafa Alper
Deniz bulunuyor.

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye’nin dik duruşunu herhangi bir ülkenin yaptırım kararı etkileyemez” dedi. Dışişleri Bakanlığı, “ABD’yi bugün açıklanan bu haksız yaptırım kararını gözden geçirmeye ve bu vahim yanlıştan bir an evvel geri dönmeye davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’yi ABD ile koordineli olarak S-400 sorununu çözmeye çağırıyorum” dedi.

Çin’de kritik veriler açıklandı

Çin’den sanayi üretimi, perakende satışlar ve gayrimenkul piyasaları ile ilgili önemli veriler geldi.
Çin’de ekonomik aktivite yakaladığı güçlü ivmeyi Kasım ayında da devam ettirdi. Kasım ayında sanayi üretimi yüzde 7 ile beklentilerin üzerinde Ekim ayında yüzde 6,9 olan sanayi üretimi artışının Kasım ayında yüzde 6,8’e yavaşlaması bekleniyordu.

Çin’de konut satışları Ocak-Kasım döneminde hızlandı. Yılın ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 artan konut satışları, Ocak-Kasım döneminde ise yüzde 9,5 artış gösterdi.
Ayrıca Çin Merkez Bankası yaptığı operasyon ile bankalara 1 yıl vadeli olarak 950 milyar yuan kredi verdi. Faiz oranını son 8 aydır olduğu gibi yüzde 2,95 seviyesinde tuttu.

Yurt dışı piyasalarda hangi veriler izlenecek

ABD’de ithal fiyatları, New York Fed imalat endeksi (16.30), sanayi üretimi (17.15) ve sermaye hareketleri (24.00) verileri bulunuyor. New York endeksinde tahmin bir önceki ay 6,3 puan olan endeksin 6 puana gerileyeceği yönünde oluştu. sanayi üretiminde artışın Ekim’deki yüzde 1,1’e göre bir miktar azalarak yüzde 0,4 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Kapasite kullanım oranında ise yüzde 72,8’den yüzde 73,0’e doğru bir yukarı hareket bekleniyor. Uluslararası Enerji Ajansı(IEA) aylık raporu açıklanacak (12.00).

Başa dön tuşu