KıbrısManşet

Büyük Zafer 96 yaşında


Zafer Bayramı olarak kutlanan Büyük Taarruz’un 96’ncı yıldönümü nedeniyle Başkent Lefkoşa ve ilçelerde törenler düzenlendi

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde Lefkoşa’da düzenlenen törenler, saat 08.45’te, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım’ın Ortaköy’deki Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Gazinosu’ndaki tebrik kabulüyle başladı.  Kutlamalar, Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde 09.30’daki törenle devam etti.

Törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekildi.

Tören, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım’ın Anıt Özel Defteri’ni imzalamasıyla son buldu.

Akıncı anı defterini imzaladı

Cumhurbaşkanı Akıncı, Atatürk Anıtı’ndaki törende anı defterine şunları yazdı:

“Aziz Atatürk,

En büyük eserin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması yolunda 30 Ağustos Zaferi’nin büyük önemi vardır. Oradaki askeri dehan Mehmetçiğin cesareti ile birleşince, Anadolu’nun yabancı işgalinden kurtulması ve yeni bağımsız bir devletin doğuşu mümkün olmuştur.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yılında, kurucusu olduğun Türkiye Cumhuriyeti’nin, yaşamakta olduğu tüm zorlukları aşarak, laik ve demokratik bir hukuk devleti olarak gelişeceğine olan inancımızla seni bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

Ruhun şad olsun”

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki tören

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki tören ise saat 10.00’da yapıldı.

Törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile eşi Meral Akıncı, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ile bazı siyasi parti başkanları, bakanlar ve milletvekilleri katıldı.

Tören, İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle başladı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, tören birliklerinin denetlenmesinin ardından Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ile halkın bayramını kutladı. Cumhurbaşkanı Akıncı, tören birliklerinin selamını, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ile birlikte aldı.

Barış Kuvvetleri Komutanlığından Yarbay Ali Rıza Şimşek, törende yaptığı konuşmada, 30 Ağustos zaferinin, yüce Türk milletinin ve kahraman Türk ordusunun el ele ve gönül birliği içinde kazandığı tarihte emsali görülmemiş en şanlı zaferlerden birisi olduğunu belirterek, zaferi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Kıbrıs Türk halkı ile birlikte kutlamanın haklı gururunu yaşadıklarını bildirdi.

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde sürdürülen Kurtuluş Savaşı’nın, Başkomutanlık Meydan Muhaberesi’nin kazanılmasıyla taçlandığını vurgulayan Şimşek, “Kazanılan bu parlak zafer, yüce Türk milleti ve onun bağrından çıkan kahraman ordusunun, en ağır şartlarda bile hiçbir güce boyun eğmeyeceğini, egemenliği ve özgürlüğü söz konusu olduğunda ise gücünün ve yeteneğinin hiçbir engel tanımayacağını kanıtlamıştır.” şeklinde konuştu.

Tören, emekli mücahit, askeri ve polis birliklerinin geçişiyle sona erdi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nin  üretimini üstlendiği ATAK T129 Helikopterleri, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla törende uçuş yaptı.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı