KıbrısManşet

‘Birleşik’ mafya!

Cengiz Yakupoğulları ile Hüseyin İbrahim, Güney Kıbrıs’ta cinayet teşebbüsünden aranırken KKTC’ye kaçan Iosif Iosif’e yardım ve yataklık suçlamasıyla tutuklandı

 

losif losif

SAHTE PASAPORTLA GELDİ: Güney Kıbrıs’ta “Sifis” lakaplı ile tanınan APOEL’in asbaşkanı Iosif Iosif, KKTC’ye Nicholas Nikalou adına düzenlenen ve sahte olduğundan şüphelenilen pasaportla geçti. Cengiz Yakupoğulları ve yurt dışına kaçan suç ortağı ise Iosif’i Akyar sınır kapısından alarak Mağusa’ya götürdü

 

1 AY SAKLANDI: Iosif, polise verdiği ifadesinde 8 Aralık’ta Güney Kıbrıs’tan tanımadığı iki kişi tarafından arabayla Akyar sınır kapısından KKTC’ye geçirildiğini söyledi. Iosif, 13 aralıktan yakalandığı güne kadar Yakupoğulları ve İbrahim’in kendisini yerleştirdiği evde kaldı

 

EV CEPHANELİK GİBİ: Mağusa Kaza Mahkemesi yakalandığı evde 2 tabanca ve 100 mermi bulunan Iosif aleyhine 7, yardım ve yataklıkla suçlanan 2 kişiye de 3’er gün tutukluluk emri verdi. Arandığını duyunca polise giderek teslim olan Hüseyin İbrahim, ilk ifadesinde Iosif’i önceden tanıdığını söyledi

 

hüseyin ibrahim

Gamze PİR BAYKUR

 Güney Kıbrıs’ta iş adamı Nicos Rodotheou’yu öldürmeye teşebbüs ettiği gerekçesiyle Kıbrıslı Rum Polisi tarafından aranan ve önceki gün Mağusa’da kalmakta olduğu apartman dairesinde 2 adet tabanca ve 100 adet canlı mermi ile tespit edilerek tutuklanan zanlı Iosif Iosif’in ardından, zanlı Iosif’e yataklık yaptığı ileri sürülen 2 kişi daha tutuklandı. Zanlı Iosif Iosif ve suç ortakları olduğu iddia edilen Cengiz Yakupoğulları ile Hüseyin İbrahim dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Dün “Kanunsuz ateşli silah tasarrufu”, “Kanunsuz ateşli silah taşıma”, “Kanunsuz patlayıcı madde tasarrufu”, “Kanunsuz patlayıcı madde taşıma”, “Sahte belge düzenleme”, “Başkasının kimliğine bürünme” ve “Muhaceret yasasına aykırı hareket” suçlarıyla ilgili olarak mahkeme huzuruna çıkarılan zanlı Iosif’in tutukluluk süresi 7 gün daha uzatılırken, “Feri fail” suçlamasıyla mahkeme huzuruna çıkarılan zanlı Cengiz Yakupoğulları ve Hüseyin İbrahim aleyhine ise 3’er günlük tutukluluk süresi temin edildi.

Zanlı Iosif, sahte pasaportla KKTC’ye geçirildi

 Meselenin tahkikat memuru, 9 Ocak 2019 tarihinde Bilgi Değişim Ofisinden alınan yazı ışığında Güney Kıbrıs’ta “Katle teşebbüs”,  “Kanunsuz ateşli silah taşıma”, “Kanunsuz patlayıcı madde tasarrufu”, “Kanunsuz patlayıcı madde taşıma” suçları ile ilgili olarak zanlı Iosif Iosif’in arandığını ve konu kişinin KKTC’de olduğunun öğrenildiğini belirtti. Alınan bilgi ışığında yapılan araştırmada zanlı Iosif Iosif’in Mağusa’da Gülseren bölgesinde bir apartman dairesinde kaldığının tespit edildiğini belirten tahkikat memuru, ayni gün konu eve gidilerek zanlı Iosif’in tespit edildiğini açıkladı. Tahkikat memuru, evde yapılan aramada ise 2 adet 9 mm çapında tabanca, içerisinde toplam 15 adet 9 mm çapında canlı mermi olan 2 adet şarjör ve 2 kutu içerisinde toplam 85 adet 9 mm çapında canlı mermi bulunduğunu açıkladı.  Tahkikat memuru, ayrıca evde sahte olduğundan şüphe edilen Nicholas Nikalou adına düzenlenen ve üzerinde zanlı Iosif’in resmi bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti Kimliği bulunduğunu da belirtti.

Polise gönüllü ifade verdi

Zanlı Iosif’in, 10 Ocak 2019 tarihinde mahkeme huzuruna çıkarılarak aleyhinde 1 günlük tutukluluk süresi temin edildiğini anımsatan tahkikat memuru, zanlı Iosif’in ayni gün gönüllü ifade verdiğini söyledi.

Tahkikat memuru, zanlı Iosif’in, vermiş olduğu gönüllü ifadesinde 8 Aralık 2018 tarihinde Güney Kıbrıs’ta tanımadığı 2 kişi tarafından Akyar Kara Giriş Kapısına getirildiğini, burada aracı süren şoförün başkasına ait sahte bir pasaportla kedisine giriş işlemi yaparak KKTC’ye geçtiğini, KKTC’ye geçtikten sonra zanlı Cengiz Yakupoğulları ile aranmakta olan ve şuan yurt dışında bulunan bir şahsın kendisini alarak tespit edildiği eve yerleştirildiğini itiraf ettiğini açıkladı.

Yakupoğulları ile İbrahim, zanlı Iosif’i eve yerleştirdi

Tahkikat memuru, yapılan araştırmada 13 Aralık 2018 tarihinde zanlı Iosif Iosif’in, zanlı Cengiz Yakupoğulları ve Hüseyin İbrahim tarafından konu eve yerleştirildiğini ve burada saklanmasına yardımcı olduklarının tespit edildiğini açıkladı.

Yakupoğulları tutuklandı, İbrahim teslim oldu

Ayni gün zanlı Yakupoğulları’nın tespit edilerek tutuklandığını söyleyen tahkikat memuru, zanlı Hüseyin İbrahim’in ise 11 Ocak 2019 tarihinde sabah saat 08:00’de polise gelerek teslim olduğunu açıkladı. Tahkikat memuru, zanlı İbrahim’den yapılan ilk soruşturmada, zanlı Iosif’i tanıdığını, zanlı Iosif’in yaklaşık 3 hafta önce kendisini arayarak kuzeyde kalmak için bir yer istediğini söylediğini ve bu nedenle kendisini konu eve yerleştirdiğini beyan ettiğini söyledi.

 

Tahkikat devam ediyor…

Tahkikat memuru, mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın geniş çaplı devam ettiğini ifade ederek, incelenmesi gereken kamera görüntülerinin olduğunu, mesele ile bağlantısı olduğu tespit edilen 1 kişinin arandığını, zanlıların telefonlarının incelemesinin devam ettiğini ve telefon dökümlerinin beklendiğini söyledi. Zanlı Iosif’in tasarrufunda bulunan tabancaların ise balistik inceleme ve parmak izi incelemesi için PGM’ye gönderildiğini ifade eden tahkikat memuru, inceleme raporlarının henüz temin edilemediğini de belirtti. Tahkikat memuru, mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın selameti açısından zanlı Iosif Iosif’in 7 gün süreyle daha, zanlı Cengiz Yakupoğulları ile Hüseyin İbrahim’in ise 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

 

Tutuklu kalacaklar

Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Umut İnan, zanlı Iosif Iosif’in 7 gün süreyle daha poliste tutuklu kalmasına, zanlı Cengiz Yakupoğulları ile Hüseyin İbrahim’in ise 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı