KıbrısManşet

Mahkeme önünde şov

Erhan Başay ile İzzet Asımoğlu’nu dövme suçlamasıyla tutuklu bulunan Bulut Akacan ve korumaları üçer gün  daha tutuklu kalacak. Mahkeme çıkışında tutukluluğuna isyan eden Akacan, yeniden hastaneye götürüldü

İKİ BAKANA SUÇLAMA: Bulut Akacan: Hükümet yargıya ve polise müdahale ediyor. Bu işi siyasete çevirdi. Şov yapılıyor. Normal bir vatandaş olsa 1 günden fazla kalmaz. Bunu yapan hükümetin iki bakanı. CTP milletvekili adayı Erhan Başay korunuyor

Orçun Özorçun-vasıf kurbonov

 

Evrim KAMALI

Girne’de Erhan Başay ile İzzet Asımoğlu’nu dövdükleri gerekçesi ile tutuklanan Bulut Akacan ve korumaları Vasıf Kurbanov ile Orçun Özorçun dün ek tutukluluk talebi ile yeniden mahkemeye çıkarıldı. Akacan, ambulans ile mahkemeye getirildi. Davada zanlılar adına avukat Mustafa Asena hazır bulundu.

Girne Adli Şube’de görevli polis memuru Hüseyin Soyel, olayın 7 Ocak saat 14.00 sıralarında, Salih Miroğlu Caddesi’nde meydana geldiğini söyledi.

Soyel, olayla ilgili kamera görüntülerini incelediklerini ifade ederek, elde edilen bulguları aktardı.

 

“Boğazını sıktı, yüzüne tokat attı”

Polis memuru Hüseyin Soyel, Erhan Başay ile arkadaşı Zeki Asımoğlu’nun bir restoranda bulunduğu esnada zanlı Kurbanov’un yanlarına gittiğini ve bir süre kaldıktan sonra dışarı çıktığını ifade etti.

Dışarı çıkan zanlı Kurbanov’un Akacan’a bir şeyler söyledikten sonra bu kez hem Akacan’ın hem de iki korumasının içeri girdiğini kaydeden polis, olayların da bu dakikadan sonra başladığını açıkladı.

Soruşturmayı yapan polis, Akacan’ın, Başay ve Asımoğlu’nun yanına gittiğini, masalarına oturduğunu, sert bir şekilde elini masaya vurup konuşmaya başladığını söyledi.

Polis, bu esnada zanlı Özorçun’un, Başay’ın boğazını sıktığını, yüzüne tokat attığını ve Kurbanov ile birlikte yerde sürüklediklerini ifade etti.

 

“Özorçun tuttu, Akacan dövdü”

Zanlı Özorçun’un Başay’ı tuttuğunu, Akacan’ın ise dövdüğünü açıklayan polis, zanlı Kurbanov’un ise Asımoğlu’nun yüzüne 3-4 kez yumruk attığını ifade etti.

 

Asımoğlu hala hastanede

Polis, Asımoğlu’nun alt dişlerinin kırıldığını, kafatasında çatlak oluştuğunu söyledi.

Polis memuru Soyel, Zeki Asımoğlu’nun Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine sevk edildiğini, üç gündür tedavisinin sürdüğünü, sabah taburcu edilmesi beklenirken kulak kristallerinde oluşan hasar nedeni ile baş dönmesi sorunu yaşadığını ve taburcu edilmesinin ertelendiğini söyledi. Soyel, Asımoğlu’nun hayati tehlikesi bulunmadığını belirtti.

 

“9 kişiden ifade alındı”

Olayla ilgili üç günde yapılan soruşturmayı da aktaran polis, 10 görgü tanığının 9’undan ifade aldıklarını, 1 tanığa ise henüz ulaşamadıklarını ifade etti.

Emare alınması gereken kamera görüntüleri olduğunu, ifadelerin alınmaya devam edeceğini, kaydeden polis, zanlıların 3 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

 

Avukat teminat talep etti

Mahkemeden söz hakkı alan zanlıların avukatı Mustafa Asena, öncelikle tutukluluk süresine itiraz etti ve soruşturmanın tamamlanmış olduğunu savunarak, teminat talep etti.

Asena, Asımoğlu’nun hayati tehlikesi olmadığını,  zanlıların serbest kalması halinde soruşturmanın geri kalan kısmına etki edemeyeceğini söyledi.

 

“Siyasilerin ve basının kışkırtması var”

Asena,  ayrıca olayın abartıldığını, davada siyasilerin ve basının kışkırtması olduğunu savundu.

Asena mahkemenin zanlıların tutukluluk süresini uzatması halinde ise Akacan’ın doktor gözetiminde kalmasını istedi. Zanlı Akacan’ın geçtiğimiz Eylül ayında anjiyo olduğunu, şimdi ise troponin değerlerinin yüksek çıktığını ve risk altında olduğunu söyleyerek, tutukluluk süresini mahkemede geçirmesini talep etti.

 

Yargıç yeni rapor istedi

Yargıç Meltem Dündar, zanlının sağlık durumu ile ilgili kendisine rapor sunulmadığını,  daha önce doktorlar tarafından verilen 72 saat hastanede kalması yönündeki rapor süresinin ise dolduğunu ifade etti. Dündar, hastanede gözetim altında kalıp kalamayacağına dair yeni bir doktor raporu gerektiğini söyledi. Yargıç Dündar, zanlıların 3 gün tutuklu kalmasına, Akacan’ın ise hücrede mi hastanede mi kalıp kalmayacağına konusunun ise doktor raporlarıyla belirleneceğini söyledi.

 

Akacan: Hükümet şov yapıyor

Mahkemenin ardından zanlı Akacan, arkadaşları tarafından alkışlanırken, Akacan bağırarak, “Hükümet yargıya ve polise müdahale ediyor. Bu işi siyasete çevirdi. Şov yapıyor. Normal bir vatandaş olsa 1 günden fazla kalmaz. Bunu yapan hükümetin iki bakanı. CTP milletvekili adayı Erhan Başay’ı korumak için. Bu ülkede kuvvetler ayrılığı bitmiştir. Bizi öldürecekler” dedi.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı