Bel ağrısını önlemek için 10 maddelik formül - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Poli

Bel ağrısını önlemek için 10 maddelik formül

Pınar Cavlan
Pınar Çavlan

Sırt ve bel ağrılarının nedenlerini belirlemek karmaşık bir hadisedir; zira hiçbir zaman ağrının tek bir nedeni yoktur. Ancak bel ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilecek ya da kötüye gitmesini önleyebilecek birçok farklı yöntem bulunuyor. Aslında olay tamamen, baskıyı hafifletmek, gerginliği azaltmak, omurganızı korumak ve kaslarınızı güçlendirmekle alakalı… Günlük alışkanlıklarınızın birkaçını değiştirmek, sağlıklı ve ağrısız bir beliniz olmasına yardımcı olabilir.

Dizlerinizin altına yastık


Sırtınızın üzerinde uyumak, omurga üzerinde, özellikle bel bölgesinde baskı oluşturuyor. Bacaklarınızı yükseltmek, uyurken omurga üzerindeki bu baskıyı biraz hafifletiyor. Dizlerinizin altına bir yastık yerleştirerek belinize binen yükü azaltabilirsiniz.

pilow

Karınve gövde (core) bölgesini güçlendirme

Egzersizin sağlığa olan sayısız faydalarını çok iyi biliyoruz hepimiz. Temel gövde kaslarınıza odaklanan düzenli bir güç-egzersiz rutini, kas spazmları gibi bel ile ilgili problemler yaşama riskinizi azaltabiliyor. Daha kuvvetli, daha esnek bir bele sahip olmak için egzersiz programınıza haftada en az iki kez sırt ve karın güçlendirme egzersizlerini dahil etmeyi unutmayın.

Kalsiyum ve vitamin D alımını artırmak

Güçlü kemikler osteoporozu önlemeye yardımcı olabiliyor. Özellikle kadınlar için hayatın ilerleyen dönemlerinde bel ve sırt ağrılarının en yaygın nedenlerinden birisi… Kalsiyum ve D vitaminini bol miktarda tüketerek omurganızdaki kemikleri güçlü tutmanızda fayda var.

Ayakkabılarınızı değiştirmek

Bildiğiniz gibi çok yüksek topuklu ayakkabılar bel ağrılarını tetikliyor. Bağrısını önlemek için rahat ve alçak topuklu ayakkabılar giymeyi tercih edin. Ayaktayken sırtınızdaki gerginliği azaltmış olursunuz böylece…Bu arada her zaman tekrarladığım bir şey vardır; aşırı düz tabanlı ayakkabılar da bel ve diz sağlığını olumsuz yönde etkiliyorlar, hatta topukludan daha zararlı bile olabiliyorlar. Babetler ve dümdüz sandaletler yerine yaklaşık 2-2,5 cm. yüksekliğinde topuğu olan ayakkabıları tercih etmeniz en sağlıklısı olacaktır.

lowheel2

 

Dik durmak

Düzgün duruş sadece daha iyi görünmek için bir yol değil… Aynı zamanda omurganızı sağlıklı ve düzgün çalışacak şekilde koruyor. Kötü duruş, bel ve sırta gerginlik ve stres yaratıyor ve omurganın mimari yapısını değiştirebiliyor. O yüzden ayakta dururken veya otururken postürünüze dikkat etmenizde fayda var.

Masanın üzerinde çökmemek

Bir ofis koltuğuna otururken, ayakta iken kullandığınız duruş tekniğinin aynısını kullanın. Oturduğunuzda iyi bir duruş sergilemek ve sırtınızı-belinizi desteklemek çok kritik bir nokta, özellikle de günde en az birkaç saat oturuyorsanız… Sırtınıza sağlam bir destek sağlayan kaliteli bir sandalye seçin ve otururken dizlerinizin kalçanızdan biraz daha yüksek pozisyonda olduğundan emin olun.

Dolaşmak

İster ofis partisinde olun, ister bir barda olun, bir yerde uzun süre sabit ve garip bir konumda oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının. Uzun süre tek bir yerde sabit durursanız omurganıza baskı oluşuyor. Bunun olmaması için odanın içerisinde hareket halinde olun.

Sigaranızı söndürmek

Sigara içiminin ciddi bir sağlık riski taşıdığını biliyoruz ve sigara içenler, içmeyenlere göre her probleme daha yatkınlar; bel problemi de dahil tabi ki… Bunun bir nedeni, nikotinin omurgadaki disklere olan kan akışını kısıtlaması… Disklerin sağlığını olumsuz etkiliyor bu da. Sigara, aynı zamanda kandaki oksijen miktarını azaltıyor; bu da, arkadaki kaslarla ve tendonlarda beslemenin azalmasına neden oluyor. Sağlıksız, zayıf bir sırt, kazara oluşan kas sıkıntılarına karşı daha savunmasız oluyor ve bel ağrısına neden olabiliyor.

Yükünüzü hafifletmek

Yanlış şekilde yük kaldırma ya da ağır kaldırma sırt – bel ağrısının yaygın nedenlerinden birisi… Hantal bir dizüstü bilgisayar çantası, bavul, kamera veya bir poşeti bile taşımak belinizi zorlayabiliyor. Mümkün olduğunca, az ağırlık taşıyarak, vücudunuzun her iki tarafına ağırlığı dağıtarak ya da omuzdan omuza ağırlığı kaydırarak yükün etkilerini bir miktar azaltabiliyorsunuz. Bakkaliye çantaları veya dosya kutuları gibi daha ağır yükler için tekerlekli döner arabalar veya çantalar kullanmayı düşünün.

Germeler yapmak

Uzun süre ayakta durmak, oturmak veya bir yere yatmak sırtınız için pek de sağlıklı değil… Gün içerisinde mümkün olduğunca germe yapın; kalkın ve dolaşarak ve bazı basit germelerle rahatlayın. Bu hem kan dolaşımınızı destekletecek hem de spazmların çözülmesine yardımcı olacaktır.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar