Bedeninizin Sorumluluğunu Alın - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Poli

Bedeninizin Sorumluluğunu Alın

soğuk-algınlığı

Siz ya da evin fertlerinden biri soğuk algınlığı ya da gribe mi yakalandınız? Eklem ve kas ağrılarına da neden olması sizi daha da fazla mı engelliyor? Mucizevi bir ilacı yok bunun, ancak semptomlarınızı hafifletmek için bazı yöntemler olabilir. Aslında çoğumuzun bildiği şeyler ancak, bir üzerinden geçmekte fayda var.


  1. Evinizde kalın ve bol bol dinlenin

Grip görgü kurallarına dikkat! Belirtilerinizin ilk gününde, işyerinizi veya okulunuzu arayın ve birkaç günlüğüne gelmeyeceğinizi söyleyin. Bu sürenin uzamaması ve hastalığın bulaşmaması açısından önemli.  Bu süreyi tamamen dinlenmeye ayırın ve vücudunuza ihtiyaç duyduğu bir istirahat verin. Kedi gibi olun! Sıcacık bir ortamda uzanın, çekin battaniyeyi üzerinize, uyuyun, uyanın, film izleyin, kitap okuyun…

  1. Bol bol sıvı tüketin

Daha fazla sıvı aldığınızdan emin olun. Hepsinin su olması gerekmiyor tabi ki – meyve suları, spor içecekleri ve su içeren çorba (tavuk, şehriye çorbası gibi) da olabilir mesela.

  1. Ateşiniz ve ağrılarınızla başa çıkabilirsiniz

Ateşiniz varsa, vücudunuz grip virüsüyle savaşmak için ısı düğmesine basmış durumda. Ateşi düşürmek ve ağrıları azaltmak için doktorunuza hangi ilaçları kullanabileceğinizi danışın.

  1. Kuru hava solumamaya dikkat

Öksürükle başa çıkabilmek için yine solunum sistemini sıvıdan mahrum bırakmamak gerekiyor. Kuru ortamlardan uzak durmaya çalışın. Bitki çayları ve baharatlı çaylar iyi gelebiliyor öksürüğe; bir de ayağın altına sürülen mentollü merhemler oldukça rahatlatıcı oluyor. Özellikle klimalarla ısınmayı tercih ediyorsanız, havayı kurutuyor olduklarını ve solunum yollarınızın bundan etkilenebileceğini unutmayın. Gece klimalı bir odada uyuyorsanız mutlaka havayı nemlendirmeye özen gösterin.

  1. Buğu ve buhar yapın

Mentol veya okaliptüs de damlatacağınız bir suyu bulunduğunuz odada kaynatırsanız, buharını soluyacaksınız. Aynı şekilde banyo suyunuza da okaliptüs özü veya bitki yağı damlatırsanız, banyo esnasında da aynı faydayı sağlayabiliyorsunuz. Bu solunum yollarınızı açıyor ve tıkanıklığınızı azaltıyor. Nefes almanız kolaylaşıyor böylece… Hala rahatlamıyorsanız, banyoda kapı kapalıyken bir süre daha oturun. Oda nemli buharla dolu olduğu için bu size iyi gelecektir.

  1. Deniz suyu

Burun damlaları ve spreyleri geniz akıntısını gidermek için bire bir… Deniz suyu içerikli olanları oldukça doğal ve güvenli. Ayrıca boğazınıza da iyi geliyor.

  1. Vitamin ve mineral

Vücudunuzu ve bağışıklık sisteminizi vitamin ve minerallerle destekleyin. Dengeli ve “temiz” beslenmek burada çok önemli tabi ki.

  1. BEDENİNİZİN SORUMLULUĞUNU ALMAK

Hepsinden en önemlisi, hayatınızın dengesi ve bedeninize dikkat etmeniz aslında. Bulunduğunuz ortamda hasta biri varsa “bulaştırmıyor” size bana göre. Sizin bağışıklık sisteminiz yetersiz kaldığı noktada SİZ hasta oluyorsunuz. Kimsenin sizi üzemeyeceği gibi, kimse sizi hasta da edemez. Yeter ki siz bedeninizi dinleyin. Bedeninizin sorumluluğunu alın! Üşüdüğünüzü hissediyorsanız vücudunuz size bilgi veriyor, ısınmak için önlem alın mesela. Uyku düzeninize, egzersizlerinize dikkat edin. Eğer vücudunuzda bir kırıklık hissediyorsanız, hemen toparlanarak tüm bu saydıklarımızla bedeninizi destekleyebilirsiniz.

Mutlu, sağlıklı, enerji dolu bir hafta sonu diliyorum.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar