Başarılarının sırrı programlı çalışmak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
EğitimKıbrısManşet

Başarılarının sırrı programlı çalışmak

Duygu ALAN

[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]S[/dropcap]por ve edebiyat dallarındaki başarıları ile daha önce bilinen Değirmenlik İlkokulu, 2016 KGS-Hala Sultan İlahiyat Koleji Sınav’ında okul öğrencilerinin başarı düzeyini bir kez daha ortaya koydu.


2016 KGS sonucu Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne birincisi ve dördüncü sırada girmeye hak kazanan öğrenciler Değirmenlik İlkokulu’ndan çıktı. Değirmenlik İlkokulu’ndan bu yıl Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne gidecek olan öğrenci sayısı ise 9.

Değirmenlik İlkokulu öğrencilerinden Mine Satlık, 2016 KGS-Hala Sultan İlahiyat Koleji Sınav’ında başarılı olarak koleje yerleştirilmeye kayıt hakkı kazanan öğrenci sıralamasında ilk sıraya adını yazdırırken, Ali İkram Suiçmez dördüncü sıraya yerleşti.

Satlık: Başarı gelmez, başarıya ulaşılır

2016 KGS-Hala Sultan İlahiyat Koleji Sınav’ında başarılı olarak koleje yerleştirilmeye hakkı kazanan öğrenci sıralamasında ilk sıraya adını yazdıran Değirmenlik İlkokulu öğrencisi Mine Satlık, başarısının sırrının, “Disiplinli, programlı çalışmak ve bol test çözmek” olduğunu kaydetti.

2016 KGS-Hala Sultan İlahiyat Koleji Sınav’ında gösterdiği başarıda öğretmenleri ve ailesinin desteğinin de payının büyük olduğunu belirten Mine Satlık, “Başta sınıf öğretmenim Arkın Başat olmak üzere Değirmenlik İlkokulu öğretmenlerine ve aileme desteklerinden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Gelecekte çok iyi bir hekim olmak istediğini dile getiren Mine Satlık, ileri yıllarda kolej sınavlarına katılacak olan öğrencilere de önerilerde bulundu.

 “Başarı gelmez, başarıya ulaşılır” diyen Satlık, “Kimse kupa veya plaketlerle doğmaz. Bunlar kazanılır. Kazanmak için de çaba gerekir. Benim ileri yıllarda kolej sınavlarına katılacak olan öğrencilere tavsiyem, programlı çalışsınlar ve bol bol test çözsünler. Başarı gelecektir” dedi.

Suiçmez: Hedefe yürümek başarıya yürümektir

2016 KGS-Hala Sultan İlahiyat Koleji Sınavı sonuçlarına göre koleje yerleştirilmeye kayıt hakkı kazanan öğrenci sıralamasında dördüncü sırada yer alan Değirmenlik İlkokulu öğrencisi Ali İkram Suiçmez ise başarmak için önce kişinin bir hedefi olması gerektiğini ardından bu hedefe ulaşmanın yolunu belirleyip, o yolda yürümesi gerektiğini ifade etti.

Suiçmez, “İleride iyi bir doktor olmak istiyorum. Bu benim hedefim. Hedefime ulaşmak için de elimden gelen gayreti gösteriyorum. 2016 KGS-Hala Sultan İlahiyat Koleji Sınavı sonucu beklediğim bir sonuçtu” dedi.

Sınavlara bol test çözüp, çalışmalarını programlı bir şekilde yaparak hazırlandığını anlatan Ali İkram Suiçmez, “Sürekli ders çalışıp kafamı karıştırmak yerine programlı ve disiplinli şekilde çalıştım.  Hangi noktalarda eksikliğim var ve bu eksiklikleri nasıl giderebilirim tespit ettim. O noktalar üzerinde daha fazla durdum. Başarımda öğretmenim Arkın Başat’ın da büyük rolü var. Arkın hocam, hepimiz ile aynı derecede ve büyük bir özveri ile ilgilendi. Ondan çok şey öğendim. Ailem de bana çok destek oldu. Kısacası ailemin ve öğretmenlerimin çabaları ile bu başarıyı elde ettim. Hepsine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ali İkram Suiçmez, ileride kolej sınavlarına katılacak olanlara da programlı çalışmalarını önerdi.

Mehmet Malek (3)

Malek: Asıl olan gelecekte iyi birer birey olmaları

Değirmenlik İlkokulu Müdürü Mehmet Malek, Değirmenlik İlkokulu’nda 9 öğrencinin Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne yerleştirilmeye kayıt hakkı kazandığını belirterek başarılarından ötürü öğrencilerini ve onların bu başarılarında payı bulunan öğretmenlerini tebrik etti.

2016 KGS-Hala Sultan İlahiyat Koleji Sınavı’na katılıp kazanamayan öğrencilerinin de olduğunu belirten Malek, “Bu öğrenciler başarısız olarak adledilmemelidir. Neticede birkaç sınav olunuyor ve her öğrencinin sınav günü psikolojisi aynı olmayabilir. Aşırı heyecan, stres gibi psikolojik etkenler öğrencinin sınav derecesini etkileyebilir. Ben tüm öğrencilerimizin çalışmaları halinde eğitimine devam edecekleri okullarda başarılı olacaklarına inanıyorum. Bu bakımdan sınava katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Aileler de kolej sınav sonuçlarına göre çocuklarının başarı düzeylerini değerlendirip yargılamamaları gerektiğini söyleyen Malek, “Asıl olan bu çocukların gelecekte iyi birer birey olmaları, ülkeye faydalı bir neslin yetişmesidir” diye konuştu.

“Teşekkürler Havadis”

Okul Müdürü Mehmet Malek, öğrencilerin başarılarının basında yer almasının onlar için önemli bir motivasyon olduğunu belirterek Havadis’e teşekkür ettiğini belirtti.

Malek, “Öğrencilerin başarılarının basın gibi güçlü bir araç ile kamuoyuna duyurulması bir nevi takdir öğrencinin takdir edilmesi tüm öğrencilerin motivasyonu üzerinde olumlu katkı sağlayacaktır. Bu anlamda Havadis’e duyarlılığından ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

“Biraz daha ilgi temennimiz”

Devlet okullarındaki eğitim kalitesine de dikkat çeken Mehmet Malek, “Özel okullar öğrencileri seçerek alıyorlar, devlet okulları ise o seçilen öğrencileri yetiştiriyorlar” dedi.

Malek, başarılı öğrencilerin daha çok devlet okullarından çıktığını bunun da devlet okullarındaki eğitim kalitesini, öğretmenlerin çalışma azmi ve şevkini net şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Mehmet Malek, “Bakanlığımızın da tüm bunları göz önünde bulundurarak devlet okullarına daha çok ilgi göstermesini en azından okullardaki temel gereksinimlerin giderilmesi yönünde çalışmaların yapılması temennimizdir” dedi.

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar