KıbrısManşet

“Bal, zehir olacak”Partiler anlaştı, dokunulmazlığının kaldırılması için özel komite kuruldu. Eski Başbakan ve UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün Havadis’e konuştu: Bizimkiler Özersay’ın ağzına bir parmak bal çaldılar. Fakat:

“İSTİFA EDERİM”: Özgürgün: Benim tepkim, yasama dokunulmazlığımın kaldırılmak istenmesine değil. Ortada gerçekten bir yolsuzluk veya usulsüzlük olsa ben zaten isterim ve  milletvekilliğinden istifa ederek de yargılama yolunu açarım. Ama bu bir tezgâh, bir komplodur. Biraz mantığı olan da zaten bunu anlar

 

“SİYASİ RÜŞVET”: Özgürgün: Eski Başsavcı, ‘Aleyhimdeki iddiaların dokunulmazlığımın kaldırılması için komik’ olduğunu söylerken Özersay’ı eleştirmemden 2 gün sonra kapıma polis dayandı. 1 gün sonra da dosya meclise gönderildi. Meğer Savcı Ahmet Varol’un eşi Bakanlar Kurulu Sekreterliğine atanmış. Bu siyasi rüşvetin açık göstergesidir

 

“ZEHİR EDECEĞİM”: Özgürgün: Bir kusurum olsa dokunulmazlığımın kaldırılması için oylamada elimi ilk ben kaldırırdım. Beni en çok yaralayan da bizimkilerin Özersay gibi bitmiş bir adam ile hükümet kurup, bu oyunlara alet olmasıdır. Özersay’ın ağzına bir parmak bal çaldılar. O bal onlara zehir olacak

 

 

Duygu ALAN

 Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı, dün sabah toplanarak, UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün yasama dokunulmazlığının kaldırılması istemini incelemek üzere özel komite oluşturulmasına karar verdi.

Başkanlık Divanı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, divan katipleri HP Milletvekili Mesut Genç, UBP Milletvekili Yasemin Öztürk ve CTP Milletvekili Salahi Şahiner’den oluştu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay başkanlığında dün saat 12.40’ta toplandı. Genel Kurul, divan toplantısı ve partilerin grup toplantıları nedeniyle gecikmeli başladı.

Cumhuriyet Meclisi’nde ilk önce okutulup onaya sunuşlara yer verildi.

Buna göre, Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu’nun Ulusal Birlik Partisi (UBP)  Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün yasama dokunulmazlığının kaldırılması istemini incelemek üzere 7 vekilden bir özel bir komite oluşturulmasına ilişkin kararı okutuldu.

Genel Kurul, “UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasını incelemek üzere özel bir komite oluşturulmasını” onayladı.

Özgürgün’ün yasama dokunulmazlığının kaldırılması istemini incelemek üzere 7 vekilden oluşan özel bir komite oluşturulmasına ilişkin karar üzerine YDP ve TDP genel başkanları söz aldı.

Arıklı, UBP’li vekillere “Koltuk uğruna genel başkanınızı satıyorsunuz. Size yakışmıyor. Sizi vicdanınızla baş başa bırakıyorum. Koltuk uğruna bu vefasızlığı yapmayın” diye hitap etti.

Başbakan Tatar, “Arkadaşımızın suçsuz olduğuna yürekten inanıyorum ama meclise saygımız sonsuz” dedi.

Başbakan Tatar, Özgürgün’le ilgili UBP’nin grup kararı olmadığını da belirterek, “Bu oylamada vicdanımıza göre hareket edeceğiz” şeklinde konuştu.

Mecliste CTP milletvekili Fazilet Özdenefe, CTP milletvekili Doğuş Derya ve TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de konuya ilişkin söz aldı.

UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün ise Havadis’e yaptığı açıklamada, olup bitenin bir komplo olduğunu savundu.

Erhan Arıklı

Arıklı: Koltuk uğruna genel başkanınızı satıyorsunuz

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk sözü YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı söz aldı.  Arıklı, “Bir siyasiyi tokatlamak için Meclis’te lobi yapıyorsunuz. Dokunulmazlığı olmayan iki tane bakan hakkında suç duyurusunda bulunmuştunuz, onlar ne oldu Sayın Özersay? Onların üzerine neden gitmiyorsunuz? Sizin derdiniz dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla prim elde etmek. Aytaç Çaluda’nın dokunulmazlığını kaldırdınız da ne oldu? Neden devleti zarara uğratan yolsuzluk dosyalarının üzerine ciddiyetle gitmiyorsunuz” şeklinde konuştu.

Arıklı, UBP’li vekillere “Koltuk uğruna genel başkanınızı satıyorsunuz. Size yakışmıyor. Sizi vicdanınızla baş başa bırakıyorum. Koltuk uğruna bu vefasızlığı yapmayın” diye hitap etti. UBP kanadından sesler yükseldi.

Özyiğit: Ülkede ciddi hukuk düzenine ihtiyaç var

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, eski bakanlar Tahsin Ertuğruloğlu ve Kemal Dürüst ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarını hatırlattı.

Ülkede ciddi hukuk düzenine ihtiyaç olduğunu belirten Özyiğit, Özgürgün ile ilgili fezlekenin Meclise 1,5 yılda geldiğini belirtti, bunun da bir hukuk ayıbı olduğunu söyledi, “Dokunulmazlık kaldırılacak, 1 yıl geçecek ama adım atılmayacak.… Bu da başka bir sorun” dedi.

HP milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu’nun “Yolsuzlukların üzerine gidilmesi konusunda ortaklarımız bize ayak bağı oldu” açıklaması yaptığını söyleyen Özyiğit, “Sayın Manavoğlu, kamuoyu önünde bunu açıklamalı” dedi.

Özyiğit, “Temiz toplum için gerekli adımları atmalıyız. Komite kurulması için oyumuz olumlu” şeklinde konuştu.

Tatar: Arkadaşımızın suçsuz olduğuna yürekten inanıyorum

Başbakan Ersin Tatar, Arıklı ve Özyiğit’i yanıtladı.

Tatar, “Tribünlere oynamak bize yakışmaz. Arıklı’yı kınıyorum. Bunu söylemek ona yakışmadı. Biz ‘arkadaşlarını koltuk uğruna satıyorlar’ ithamlarını hak etmiyoruz. Bir içtüzük var, onu izliyoruz. Arkadaşımızın suçsuz olduğuna yürekten inanıyorum. Meclise saygımız sonsuz. Grup kararımız yok. Bu oylamada vicdanımıza göre hareket edeceğiz. Evet yolsuzluklar varsa, savcılığı güçlendirmek, hassas olan bu konuların üzerine gitme anlayış içine girmek önemli. Bu konuda ne gerekirse yapacağız. Yanlış yapanın yanına kalmamalı ama masum olanların aklanması da görevimiz”  şeklinde konuştu.

 

Özdenefe ve Derya yerinden söz aldı, Tatar kürsüden cevapladı

Yerinden söz alan CTP milletvekili Fazilet Özdenefe, “Hükümet programında dokunmazlıkla ilgili ifadeler var. Grup kararınız neden yok?” diye sordu.

Ersin Tatar, “Siz de arkadaşlarımız da vicdana göre oylama yapacak. Süreç işliyor…” dedi.

CTP milletvekili Doğuş Derya da yerinden söz aldı. Derya, “Şaibe ve iddialarla ilgisi olan diğer arkadaşlarla ilgili de işlem yapacak mısınız?” diye sordu. Tatar, “Savcının işine biz karışamayız” dedi.

Konuşmalardan sonra Özgürgün için komite kurulması kararı oy çokluğuyla kabul edildi.

Buna göre üyeler UBP’den Yasemin Öztürk,  Hamza Ersan Saner, Oğuzhan Hasipoğlu, CTP’den Fazilet Özdenefe, Salahi Şahiner, HP’den Mesut Genç ve Gülşah Sanver Manavoğlu’ndan oluştu. Üyelerle ilgili karar oy çokluğuyla kabul edildi.

 

 

Özgürgün: Komplo, tezgah

UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün, “Eğer gerçekten bir kusurum olsaydı milletvekilliğinden istifa eder ve yargılama yolunu ben açardım” dedi.

Kendisine komplo kurulduğunu UBP’li üst düzey birkaç kişinin de bu komploya alet edildiğini öne süren Özgürgün, “Gerek parti içinde gerekse parti dışında bu kişilerle mücadelemi sürdüreceğim” dedi.

 

“Özersay’ın ağzına bal çaldılar”

Hüseyin Özgürgün, “tüm bu yaşananlarda beni en çok yaralayan nokta da bizimkilerin Özersay gibi bitmiş bir adam ile hükümet kurup, bu oyunlara alet olmasıdır. Özersay’ın ağzına bir parmak bal çaldılar” dedi, Özgürgün, “O bal onlara zehir olacak” diye konuştu.

 

“Siyasi rüşvet, siyasi oyun”

UBP Lefkoşa Milletvekili Özgürgün, eski başsavcının, ‘Aleyhindeki iddiaların dokunulmazlığımın kaldırılması için komik’ olduğunu söylediğini ancak Özersay’a ciddi eleştiriler yönelttikten 2 gün sonra kapıma polis dayandı. 1 gün sonra da dosya meclise gönderildi. Öğrendik ki, savcı Varol’un eşi Bakanlar Kurulu Sekreterliğine atanmış. Bu siyasi rüşvetin açık göstergesidir” dedi.

Özgürgün, şunları söyledi: “15 gün önce 2 polis kapıma dayandı, neden geldiklerini sorduğumda bana kapıdan ayrılmamaları yönünde talimat aldıklarını söylediler. Ben de ilgili savcı Ahmet Varol’u aradım ve durumu sordum. ‘Prosedürdür, merak edecek bir şey yoktur’ dedi.

Şüphelendim, çünkü Özersay’a ciddi eleştiriler yönelttikten 2 gün sonra polis kapıma dayandı, ertesi gün öğrendik ki Bakanlar Kurulu Genel Sekteri apar topar görevden alınmış yerine Varol’un eşi atanmış. Ertesi günü de kapıma polis dayandı, 1 gün sonra da dosya meclise gönderildi. Bu dosya da eski başsavcının bana ‘böyle bir iddiayı meclise gönderemeyiz, bu iddia bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için komiktir’ dediği dosya. Yaşantım boyunca yolsuzluk, usulsüzlük yapmadım, devleti zarara uğratmadım, yakınlarıma peşkeş çekmedim. Böyle bir iddiada da bulunan olmadı. ‘Bankaya para yatırdın’ diyor. Kısacası u olay bir komplodur. Siyasi rüşvetin açık göstergesidir.”

 

 

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı