KıbrısManşet

Arasta esnafı dertli


Arasta Çarşısı’nda esnaf, uzun zamandır satışlarının durgun olduğundan yakındı, bazı esnaflar, iflasın eşiğinde olduklarını söyledi

Laçin KAMALI

Arasta Çarşısı esnafı,  uzun bir süredir umduğu satış rakamına ulaşamadıklarını söyleyerek, kazançlarının giderlerini bile karşılamaya yetmediğini kaydetti.

“Borcumuzu borçla kapatıyoruz” diyen Arasta esnafı, yerli halkın Arasta Çarşı’na rağbet etmediğini, turistlerin ise alışverişlerini sınırladığını dile getirdi.

Turistin Güney’den Kuzey’e geçtiğini ancak çoğunluğunun sadece turistik mekanları gezerek fotoğraf çektiğini belirten esnaf, mevcut durumun devam etmesi halinde birçok dükkanın kepenk indirmek zorunda kalacağını ifade etti.

Bazı esnaflar ise imitasyon ürünlerin satılıp, satın alınmasının Avrupa ülkelerinde yasak olması sebebi ile turistlere bu ürünlerin satışını yapamadıklarını kaydetti.

Arasta esnafı, “Siyasiler bölgede kalabalığı görüp işlerin iyi gittiğini sanıyor, ancak gerçek sanıldığı gibi değil. Çektiğimiz sıkıntıyı, yaşanan ekonomik çöküntüyü biz biliriz” diye dert yandı.

Havadis’e konuşan bazı esnaflar, satışlardaki durgunluğun bir sebebinin de havanın aşırı sıcak olmasından kaynaklandığını savundu.

 

Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi?

Zihni Kalmaz: Durumumuz vahim

“Son zamanlardaki satış rakamlarımız hiç iç açıcı değil. Bazı günler dükkanı açıyoruz ve hiçbir şey satmadan geri kapatıyoruz. Güneyden gelişler durdu. On beş, yirmi gündür Akdeniz’de olan sıcak gelişmeden dolayı biraz da çekiniyorlar. Son bir haftadır maaşların ödenmesine rağmen işler çok kötü. Hepimiz birbirimize soruyoruz ‘Bu iş nereye kadar gidecek?’, ‘Ne yapacağız?’ diye. Yasaklar uzun zamandır var ama en azından insanlar üstlerine giyiyor veya arabasına koyup götürüyordu. Şimdi onu da yapmıyorlar. Bizim kendi vatandaşımız da bu taraflara gelmiyorlar. Daha orijinal ve kaliteli ürünü buradaki ürüne tercih ediyorlar. Durumumuz  vahim.”

 

Kardelen Eynallı: Zarar ediyoruz

“Yasaklardan dolayı zaten Rum tarafından gelen müşteri, ürünlerimizi geçiremedikleri için almıyorlar. Yerli halk ve Türkiye’den gelen turist kesim ise ürünleri pahalı bulduğu için almıyorlar. Hal böyle olunca da satış yapamıyoruz. Ancak biz her geçen ay ürünlerimizi daha pahalıya alıyoruz. Bunun yanı sıra dükkan kirası, elektrik ve diğer giderlerimiz var. Zararına çalışıyoruz.”

 

Ömer Cabacaba: Aylardır işler durgun

“ Yaklaşık 2-3 yıldır satışlar düştü. Rumlar ürünler imitasyon diye alışveriş yapmıyorlar. Halbuki Güneyde imitasyon olan ürünler de var ancak oradakilere kimse bir şey demiyor. Rum tarafı Türkiye’den gelen ürünler için de imitasyon diyor. Benim düşüncem istedikleri bizim aç kalıp onlara muhtaç olmamızdır, ki bizi idare edebilsinler.”

Mehmet Başsın: Geçmişe oranla işler düşük

“Satışlarımız geçmiş aylara oranla düşük, ben bunun havanın aşırı sıcak olmasına bağlıyorum. İnsanlar, aşırı sıcak nedeni ile dışarı çıkıp gezemiyor,  rahat bir şekilde alışveriş yapamıyorlar. Yerli halktan satış yaptığımız çok az kişi var, onlar da tanıdıklarımız. Rum tarafından samimi müşterilerimiz dışında eskisi gibi gelip alışveriş yapan insanlar yok, bunda da ambargonun etkisi var diye düşünüyorum.”

İbrahim  Asoğlu: Eskisi ile gelip yenisini giyip gidiyorlar

“Son zamanlarda satışlar durgun. Zaten Kıbrıs Türkü bu çarşıya gelmiyor. Kıbrıs Türkü şehir içindeki lüks mağazalardan üç yüz liraya ayakkabısını alıyor. Arasta’da yüz yirmi lira harcamıyor. Rum geliyor, beğenirse alıyor.  Yasak nedeni ile bazısı satın aldığı ürünü üzerine giyip gidiyor.”

İlkin Cabacaba: İnsanlar alışveriş yapmak istemiyor

“ Ben yıllardır esnafım, genellikle bu aylarda işler doğal olarak düşüyor. Çünkü herkes daha önceden bir tatil planı yapıyor. Yazın insanlar kendilerine bir terlik alıp tatil boyunca sadece onu kullanıyorlar. Mevsimin getirdiği sıcaklarla birlikte işler birkaç aylığına düşüyor. İnsanlar bu dönemde alışveriş yapmak istemiyor.”

 Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı