46 YIL DAHA GEÇSE!.. - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Aralık 11, 2023
Köşe Yazarları

46 YIL DAHA GEÇSE!..

Eşref ÇetinelEşref Çetinel

Geçtiğimiz gün Ertuğrul Özkök Hürriyet gazetesindeki Köşesinde, Türkiye’nin uğurlarına savaşı bile göze aldığı bazı Müslüman ülkeleri işaretliyor ve Erdoğan’ın bu Müslüman ülkelerin adeta hamiliklerini yüklendiğini hatırlatarak, “nerede bu dünyanın mazlum Müslümanları” diye soruyordu. Ki Erdoğan’lı yeni Türkiye politikası sonucunda kim ki bu “Müslüman ülkelere” yan gözle bakar, karşısında artık Suriye’de olduğu gibi topu tüfeği tankları uçaklarıyla Türkiye’yi bulur!

Özkök o ülkeleri de şöyle sayıyordu: Myanmar, Sudan, Somali, Keşmir, Çin’deki Uygur Müslümanları, Gazze’nin mazlum Filistinlileri…


Kİ şimdilerde bu ülkelerin bir teki bile ne Türkiye’nin yanındadırlar ne de “yanında olduklarını” beyan eden her hangi bir siyasi girişimde bulundular!

HATTA: Uğruna İsrail’le “one munit” diyerek bütün siyasi ilişkilerini kestiği “Filistinliler” bile!

Ki bizim de zaman zaman “Köşemize” taşıdığımızca o Filistin’in bir zamanlar ulusal kahramanı esamesindeki “Arafat” vakti zamanında Makarios’u ziyaret ederken, Kıbrıs Türk halkına dönüp bakmadıydı bile!

Şimdilerde de ayni Filistin Devleti Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin aleyhine olmasına karşılık, Güney Rum Yönetiminin Doğal Gaz yatakları uğruna Mısır hatta ezeli düşmanı olan İsrail ile ayni ittifakın içinde yer almaktadır!

…FAKAT ben tüm bu Müslüman ülkelerin Türkiye’ye yönelik nankörlüklerini değil; Türkiye’nin ulusal davası olan “Kıbrıs sorununa” Azerbaycan’ı, Pakistan’ı, Afganistan’ı da katarak nasıl bigane kaldıklarının altını çizeceğim.. Ve soracağım: Bugün Erdoğan’ın taraf olduğu hamiliklerini üslendiği bu ülkeler, “Kuzey Kıbrıs’taki Müslüman Türk halkı için ne yaptılar? Hangi desteği verdiler? Siyasi ve ekonomik hangi katkıda bulundular?

VE şimdilerde ayni zamanda sınır ötesinde savaşan Türk ordularının da “Başkomutanı” olan Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hatırlatarak, “belki siz de hatırlarsınız” diyerek soracağım:

Bugüne kadar Pakistanlardan Sudanlara, Keşmirlerden Azerbaycanlara resmi ziyaretlerde bulunan Erdoğan, “Kıbrıs Türk devletini tanımaları konusunda bu Müslüman ülkeler nezdinde bir siyasi girişimde bulundu mu? Oralarda yaptığı konuşmalarına bir vesileyle KKTC’i de sokup en azından kulakları delip bir sinerji alanı yarattı mı?

Cevabın “hayır” olduğunu biliyorum ve ekliyorum. “Kırk altı yıl daha geçse ne Kıbrıs sorunu çözülür ne de Kıbrıs Türk halkı tanınmış Devlet olur!”

*****

KISACA TAKILDIĞIM: (BİTMEYEN FEDEKÂRLIKLAR)

Ve bir kez daha halkın kapısını çaldılar. Ki bu halk zaten 1958’lerden beridir TMT’ci, Mücahit, göçmen, çiftçi, hayvancı, esnaf, zanaatkâr, memur, öğretmen, doktor, hukukçu, milletvekili, Bakan… Olarak KKTC’i yaşatmak için fedakârlık yapıyor. Kime karşın?

KKTC’i tanımayan, her zaman çözümü dinamitleyen Rum’a karşın! Tanınmamış Devlet oluşun siyasi ve ekonomik kahrına karşın! Memleketi yönetsin diye seçtiği Yöneticilerinin başarısızlıklarına karşı! Göz göre göre memleketin kanını emenlere karşın! Dur durak bilmeyen dövizin sürekli yükselirken pahalılığı beterince azdırmasına karşın! “Yolsuzluklarıyla memleketin ırzına geçen “yolsuzlarına” karşın! Harçlarını söğüşlemek uğruna önüne geleni öğrencisi yapan üniversitelere karşın!.. Ve tabi Güney’de canı çektiğinde sınır kapılarını kapatıp istediğinde açan “kapıcılık” merakındaki Anastasiadis’e karşın!..

…YANİ Allah’ül azim bu memleketin insanları fedakârlık yapmak için doğdular!

Ki bir zamanlar “elektrik trafolarını” da ödedilerdi parasal hibeleriyle, batan bankaları da kurtardılardı üç beş kuruşlarıyla..

ANCAK ne der şair? “Yüksel ki yerin bu yer değildir!”

Şimdi de “akmazsa damlar” kabilinden olsa da yine parasal katkılarıyla hastahanesini kurtaracaktır.

YOK hayır! Cidden serzenişte bulunmak yada olayı trajikomik bir basitliğe indirgemek için yazmıyorum bunları. Ki o Hastahane hepimizin malı hatta evi. Bir gün ve tabi şu veya bu şekilde o hastane koridorlarında yürüyecek yada taşınacak, doktorlarına muayene olacak, yataklarında yatacağız da.. İki kuruşluk “bağışın “lafını mı yapacağız? Sümme haşa!

FAKAT! Bir yılda çoğu Mersedes 1494 yeni araç satılıyorsa… 8 bin adeti geçen 2. el araba Satışları gerçekleşiyorsa.. 3 bin yabancı insan KKTC’den konut satın almışsa!

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar