KıbrısManşet

150 büyük çöp torbası çöp toplandı

Keep Lefke Clean (Lefke’yi Temiz Tut) adı altında başlatılan gönüllü temizlik hareketi, çalışmalarını sürdürüyor. Bu hafta Yedidalga-Bademliköy arasında çevre temizliği yapıldı

 

Keep Lefke Clean (Lefke’yi Temiz Tut) adı altında bir araya gelen Bradley James Hakkı,  Ali Polili, Niyazi Toros ve Mustafa Çorba, 8 Ağustos 2018 tarihinde, Gemikonağı’nda CMC’den kalan turistik bir obje olarak kullanılan maden taşıma gemisi önüne, gelişi güzel dökülen beton atıklarını kırarak yok etmekle başladığı çevre temizliğine Lefke Aşıklar Tepesi temizliği ile devam etti.

Temizlik hareketi çerçevesinde daha sonra Çamlıköy-Lefke anayolu, Gemikonağı sanayi bölgesi, Yedidalga anayolu ve sahil şeridi temizlendi, önceki gün de Yedidalga Çukur Kalif ile Vuni sarayı arasındaki 4 km’lik Yedidalga-Bademliköy arasındaki anayol kenarlarını Aspava Spor kulübü sporcularının katılımı ile temizlendi.

Her hafta, yapılan temizlik çalışmalarında yol kenarlarında özellikle bira şişeleri, ve pet şişeleri, tenekeler, cips kağıtları ve çeşitli artıklar toplanıyor.

Bu hafta Yedidalga- Bademliköy arasında yapılan temizlikte yaklaşık 150 çöp torbası çöp toplandı.

 

Korkut: Temizlemek değil temiz tutmak önemli

Aspava Spor Kulübü başkanı Mustafa Korkut yaptığı açıklamada, Aspava Spor kulübü olarak her yıl Yedidalga-Bademliköy arasında anayol kenarlarını temizlemek için etkinlik yaptıklarını, bu yıl Keep Lefke Clean (Lefke’yi Temiz Tut) oluşumunun başlattığı temizlik kampanyasını görerek kulüp olarak bu oluşuma katıldıklarını ve temizlik çalışması yaptıklarını söyledi.

Bölge halkına ve yolları kullanan insanlara seslenen Korkut, çevre konusunda daha duyarlı olmalarını, atıkları doğaya bırakmamalarını istedi.

“Temizlemek değil kirletmemek ve temiz tutmak önemli” diyen Korkut, Spor dışında kalan zamanlarında bu gibi etkinliklere kulüp ve sporcular olarak katılacaklarını söyledi.

Aspava Restoran işletmecisi Caner Aspava’da yapılan temizlik çalışmaları başlangıcından sonuna kadar temizlik çalışmalarına katılan gönüllü çevrecilere su takviyesi yaptı.

Temizliğe, Lefke Kaymakamı Sadi Güneş, Lefke Belediya Başkanı Aziz Kaya, Güzelyurt Milletvekili Hasan Büyükoğlu, Lefke Belediyesi Temizlik Şubesi Amiri Turgay Ufuk, Aspava Spor Kulübü Başkanı Mustafa Korkut, Aspava Restoran İşletmecisi Caner Aspava, Aspava Spor kulübü sporcuları ve gönüllü çevreciler katıldı.

 

Gürsel KARAGÖZLÜ

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı