Zeki Çeler: Girne’nin cazibe merkezi olması için çalışacağız - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
KıbrısManşet

Zeki Çeler: Girne’nin cazibe merkezi olması için çalışacağız

Girne Belediyesi bağımsız başkan adayı Zeki Çeler, Ahmet Özsoy ile Nabız programının konuğu oldu. Çeler seçimi kazanması halinde ana hedefinin ne olacağının altını çizdi “Girne’nin cazibe merkezi olması için çalışacağız”

Girne Belediyesi bağımsız başkan adayı Zeki Çeler, Ahmet Özsoy ile Nabız programının konuğu oldu. Çeler seçimi kazanması halinde ana hedefinin ne olacağının altını çizdi: “Girne’nin cazibe merkezi olması için çalışacağız”

Girne Belediyesi bağımsız belediye başkan adayı Zeki Çeler, Havadis ve Kıbrıs Objektif WebTV ortak yayınında Ahmet Özsoy ile Nabız programına konuk olarak düşüncelerini ve projelerini anlattı. Çeler, takım ruhunu benimseyen ve ekip çalışması ile ilerleyen bir yapısı olduğuna vurgu yaparak, bakanlık yaptığı dönemde de bu anlayış ile çalıştığını hatırlattı. Çeler, Girne Belediyesi içerisinde aleyhinde propaganda yapılmaya başlandığını ve “Zeki gelince işimizden olacağız, bizimle çalışmayacak, kendi ekibi ile gelecek” şeklinde dedikodular duyduğunu ve bunlara sadece güldüğünü söyledi. Çeler, “hiçbir zaman ben değil, biz odaklı çalıştım ve bakanlığım döneminde de bu şekilde hareket ettim. Tabiki yanımda benden tecrübeli ve işinde uzman danışmanlarım olacak ama bunlar gönüllü hizmet verecek. Benim ekibimin özünde Girne Belediyesi çalışanı olacak ve onlarla hareket edeceğim, kimseyi de işinden edecek değilim. Ben bakan iken bile siyasi baskılara rağmen bürokratlarını değişmiş biri değilim” dedi.


 

Trafiğe ring sistemi uygulanacak

 

Girne’deki trafik sıkışıklığı ve vatandaşların bu yöndeki şikayetlerine yönelik düşüncelerini açıklayan Zeki Çeler şöyle konuştu: “Girne trafiği için yaptığımız çalışmalar sonucunda ring sisteminin getirilmesini planladık. Çift şerit tek yönlü bir trafik akışı yapmayı öngörüyoruz. İnsanlara 5 kilometrelik yere yarım saatte gideceğine, 7 kilometrelik mesafeden 10 dakikada gidecek ve akış tek yön olacağı için sıkışıklık yaşanmayacak. Trafikte insanlar bekledik sonra zamanları tükeniyor, psikolojileri bozuluyor, sinirleniyorlar ve işe gittiklerinde de bu ruhla günlerini geçiriyorlar. Bu asla kabul edilebilir değildir. Mevcut başkan 8 senedir trafik için hiçbir proje ve açılım sağlayamamıştır.”

 

Denize arıtmasız su akıtılmayacak

 

Girne denizlerindeki değerlerin yüksek olması, pis suların denize arıtmasız akıtılmasından kaynaklı kirliliğe dikkat çeken Zeki Çeler, “ne yazık ki Nidai başkan arıtma konusunda da hiçbir çözüm ve proje geliştirememiştir. Kesinlikle arıtmadan geçmeyen hiçbir sunun denize akıtılmamasını sağlayacağız. Bunun için kısa ve uzun vadeli projelerimiz vardır. Arıtma sistemini kesinlikle geliştirerek uygulayacağız, denetleyeceğiz ve yaptırımlar uygulayacağız. Denize girdiğiniz zaman bile gözle görmeseniz dahi pis bir lağım kokusu alıyorsunuz. Bu şekilde ne turist gelir ne turizm olur ne de vatandaşlar Girne’de kalır” dedi.

 

Yeşil yaşam alanları projesi

 

Girne Belediyesi bağımsız belediye başkan adayı Zeki Çeler, Havadis ve Kıbrıs Objektif WebTV ortak yayınlanan Ahmet Özsoy ile Nabız programında hayata geçirmeyi planladığı projelerini de sıraladı. Çeler projelerini bölge bölge şöyle anlattı:

“Girne’ye yeşil yaşan alanı yaratacağız. İnsanlar Girne’de daha fazla zaman geçirmeli, Alsancak veya başka yerlere gitmemeli. Ozanköy deresi var. Karakum’dan Ciglos’a çıkış yolu. Bellapais Manastırı altında dere var. Ozanköy’den geçer ve eski mezarlık yoluna kadar o bölgede bisiklet ve yürüyüş yolları yapılacak.

Bir diğer bölge de Zeytinlik bölgesi. St.Hilarion’a kadar Templos şovalyelerinin olduğu yolda yaşam alanı bisiklet ve yürüyüş yolları inşa edilecek.

 

“Bize 4 sene yetmez”

 

Çeler, “Geçmiş seçimlerde bize 1 dönem yeter gibi sloganlar okumuştuk. Hayır bize 1 dönem veya 4 sene yetmez. Biz Girne’yi cazibe merkezi haline getireceğiz. Markalaşmasını sağlayacağız.

Girne ayrıca güvenli bir kent olmaktan çıkmıştır. Polis ile iş birliğinde kent bekçiliği sistemini sağlamalıyız. İnsanlarımızın Girne’de güvenli zaman geçirmesini ve yaşamasını sağlamak için çalışacağız” diyerek tüm adaylara başarılar dilerim.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar