KıbrısManşet

Zamlara karşı direniş

Elektrik ve akaryakıta yapılan zamlar, sendika başkanlarının tepkisine neden oldu. Sendika Başkanları bu zamların kabul edilemez olduğunu, halkın yoksullaştırıldığını vurgulayarak, zamların geri alınmasını, aksi halde sokağa ineceklerini söyledi

SOKAĞA İNME ÇAĞRISI: EL-SEN Başkanı Özkıraç, DEV-İŞ Başkanı Felek, Kamu-Sen Başkanı Atan ve Hür-İş Başkanı Çaluda, Havadis’e konuşarak elektrik ve akaryakıta yapılan zamlara tepki gösterdi. Zamların derhal geri çekilmesi gerektiğini vurgulayan sendikalar, yanlıştan dönülmezse eylem yoluna gideceklerini aktardı

HÜKÜMETE TEPKİ YAĞDI: HAK-SEN Genel Sekreteri Yılmaz, Türk-Sen Başkanı Bıçaklı, BKP Genel Başkanı İzcan, YDP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk ve MDP, yaptıkları açıklamalarda zamlara karşı tepkilerini ortaya koyarak hükümeti eleştirdi. Öte yandan sokağa inme çağrısı yapıldı

 

Elektrik ve akaryakıta yapılan zam vatandaşların isyanına neden olurken, sendikalar zamlara tepki gösterdi. Sendika başkanları zamlar geri alınmazsa eyleme gideceklerini vurguladı.

Elektrik ücretleri, tarifelere göre yüzde 24 ile yüzde 30 arasında zamlandı. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (Kıb-Tek) elektrik ücretlerini güncellediği sistem nedeniyle bu ay yüzde 30’a varan zam yapıldı. Dünya petrol piyasasındaki fiyatlar ve TL’nin değer kaybı nedeniyle yapılan zam sonucu, elektrik ücretleri kilowatt saat ortalama 19 kuruş arttı. Öte yandan Benzin ve gazyağına zam yapıldı. Akaryakıt Birimi’nden elde edilen bilgiye göre benzinin litre fiyatında 2 kuruş, gazyağı fiyatında ise 10 kuruş artış meydana geldi.

 

 

Özkıraç: Yoksullar daha da yoksullaştırıldı

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (ELSEN) Başkanı Kubilay Özkıraç, Yapılan Elektirik zammına sendika olarak karşı olduklarını vurgulayarak, yapılan artışla birlikte özellikle yoksul kesimlerin daha da yoksullaştırıldığının altını çizdi. Havadis aracılığı ile sendikalara, örgütlere ve topluma büyük bir direnişe hazır olma çağrısı yapan Özkıraç, Sendikalarla görüşüp, sendikal platformu toplantıya çağıracağını ve bu doğrultuda adım atmaktan korkmadıklarını dile getirdi.

 

“Direnişe hazırız”

KDV ve vergiler eklenince zammın yüzde 24 ile 30 arasında kalmayacağını, yüzde 35’lere kadar çıkacağını belirten Özkıraç, Hükümetin derhal bu zammı geri çekmesi gerektiğini de aktardı. Eğer zam yapılacaksa asgari ücretin de yüzde yüz artış göstermesi gerektiğini, en azından yoksulluk sınırı olan 4 bin- 5 bin TL civarına getirilmesi gerektiğini vurgulayan Özkıraç, elektriğe ve akaryakıta yapılan her zammın topluma yansıyacağını ve her şeye zam geleceğini kaydetti.

Hükümetin halkı yoksullaştırmak ve zamlar yerine, kumar baronlarına, otellere ve gece kulüplerine bile turizm adı altında verdiği teşvikleri derhal kaldırması daha doğru bir adım olabileceğini sözlerine ekledi. EL-SEN’in yaşanan bu durum karşısında 670 personeli ve aileleri ile direnişe hazır olduğunun altını çizen Özkıraç, yapılanların sebebi olarak KIB-TEK’i halkla birbirine düşürerek, kurumun battığı algısı yaratmak ve satılmasını sağlamak olduğunu iddia etti.  Amacın KIB-TEK’i özeleştirmek olduğunu belirten Özkıraç, buna izin vermeyeceklerine dikkat çekti.

 

Felek: Sistem değişmeli

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) Başkanı Hasan Felek, zamların uygulanan sistemle kaçınılmaz olduğunun altını çizerek, sistemin değişmesi gerektiğini söyledi. Dövizin yükselişi ve TL’nin değer kaybı oldukça zamların gerçekleşeceğini aktaran Felek, hangi hükümet başa gelirse gelsin var olan sistemle bu durumun aynı olacağını kaydetti. Yapılan elektrik ve akaryakıt zammı ile birlikte zaten zor durumda olan vatandaşın daha da zor duruma sokulduğunu belirten Felek, elektriğin temel girdi maddesi olduğunu, kimsenin elektriksiz yaşayamayacağını ve buna bağlı olarak özellikle de çalışanların ve emekçilerin alım gücünün daha da geriletildiğinin altını çizdi.

 

“Maaşlara yansıyan HP geri alındı”

DPÖ tarafından açıklanan ve kamu çalışanlarının maaşlarına yansıyacak olan hayat pahalılığının yapılan zamlarla birlikte geri alındığını vurgulayan Felek, sistemin değişmesi gerektiğini, çıkış yolunun ciddi ve yapısal tedbirler almak olduğunu belirtti. Kamu çalışanlarına yansıyan hayat pahalılığının zamlarla geri alınmasına karşılık, asgari ücretin aynı seviyede kaldığını ve bu noktada da asgar ücretliyi çok zor günler beklediğine dikkat çeken Felek, zamların hayatın her alanına yansıyacağını kaydetti.

 

 

Atan: Hükümet istifa etmeli

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KamuSen) Başkanı Metin Atan, hükümetin elektriğe ve akaryakıta yaptığı zamları derhal geri alması gerektiğini, eğer almıyorsa da istifa etmesinin şart olduğunu vurguladı. Dövizin yükselişi ve Türk Lirasının değer kaybı ile bağlantılı vatandaşlın ekonomik açıdan çok kötü günler yaşadığının altını çizen Atan, önümüzde böyle bir gerçek dururken bir de elektrik ve akaryakıta gelen zamla vatandaşın zorla taşıdığı yüküne yük katıldığını söyledi. Elektrik ve akaryakıt zammı ile birlikte her şeye zam geleceğini, temel gıdanın da pahalılaşacağını aktaran Atan, bu durumun vatandaşın kaldırabileceği bir durum olmadığını kaydetti.

 

“Gerekirse eyleme gideriz”

Hükümetin başlıca görevinin halkın refahını sağlamak olduğuna dikkat çeken Atan, “eğer halkın refahını sağlayamıyorlarsa görevi yerine getirebilecek birine bıraksınlar” şeklinde konuştu. hükümetin resmen 3 maymunu oynadığını ve çıkıp bir açıklama bile yapmadığını söyleyen Atan, yaşananlar karşısında hükümetin zam hükümeti olarak tarihe geçmek üzere olduğunu vurguladı. Halkın dayanacak gücünün kalmadığın altını çizen Ayan, yüzde 12 hayat pahalılığı verirken, bir almada hepsini geri alındığını kaydetti. “Ya hükümet vatandaş adına olumlu icraat gösterir, ya da biz sendika olarak üzerimize düşen görevi yaparız” diyen Atan, eylem ve greve hazır olduklarını işaret etti ve yaşananlar karşısındaki tepkilerini dile getirerek zamların geri alınmadığı takdirde gereken adımları atacaklarını söyledi.

 

Çaluda: Çalışanın boynu zamlarla büküldü

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Çaluda, yapılan zamların kabul edilebilir olmadığını vurgulayarak, yapılan hayat pahalılığı artışı özel sektöre yansımazken ve kendilerinin asgari ücreti yükseltmek adına çabalarken, gelen bu zamların hem maaşlara yansıyan hayat pahalılığını, hem de asgari ücrete yapılacak artışı anlamsız kıldığını söyledi. Çalışanın boynunun zamlarla büküldüğünün altını çizen Çaluda, alım gücünün daha da düşürüldüğünü, ülkede özellikle de ekonomik anlamda büyük olumsuzluklar yaşandığını aktardı.

 

“Tedbirler alınmazsa sokağa ineceğiz”

Hükümetin bu kötü gidişe tedbir alması gerektiğini, ama tedbir yerine zamlarla olağan kötü durumu daha da çıkmaza sürüklediğini işaret eden Çaluda, hükümetin tedbir almadığı takdirde diyalog halinde oldukları sendikalarla ve Hür-İş’e bağlı 9’sendika ile birlikte eyleme gideceklerini aktardı. 4’lü koalisyon hükümetinin başa geldiği zaman umutlu olduklarını ve halkı kucaklayacaklarını düşündüklerini söyleyen Çaluda, hükümetin 100 günlük süreyi aşmasına ve 200 gün civarında bir süredir hükümette olmasına rağmen yaptıkları icraatların sadece eski hükümetin kararlarını iptal etmek olduğunu toplumun içinde bulunduğu sıkıntılara çözüm yaratılmadığını kaydetti. Elektriğe ve akaryakıta gelen zammın zincirleme bir şekilde her şeye yansıyacağını vurgulayan Çaluda, hükümet bu konuda bir düzenleme yapmazsa sokağa ineceklerinin altını çizdi.

 

Eniz ORAKCIOĞLU

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı