Kategorisiz

Yüz yüze eğitim tehlikede

Barış Uzunahmet yazdı


KKTC hükümeti, Bakanlar Kurulu’nda bile gönül birliğine varılmayan bir karar alarak hem covid-19 ile mücadeleyi hem de yüz yüze eğitimi tehlikeye soktu. Bilindiği gibi hükümetimizin aldığı bu gayri bilimsel kararla pcr ve antijen testleri bundan sonra ücretli olacak. Sağlık Bakanı bu kararın “uygulanamaz” olduğunu “yüz yüze eğitimin tehlikeye girdiğini” söylerken, Eğitim Bakanı da alınan kararın “Allah kelamı” olmadığını ve değişebileceğini ima etti.

Eğitim Bakanı uzun süredir yüz yüze eğitim konusunda ısrarcı olacaklarını defalarca ifade etmişken, hükümetin altığı bu karar Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu’nu zor durumda bıraktı. Zaten toplumda hükümete karşı bir güvensizlik varken, böylesi bir karar hem güvensizliği artırdı hem de yüz yüze eğitimi bekleyen binlerce aileyi hayal kırıklığına uğrattı.Ülkenin başbakanı “testlere günde 1 milyon TL harcıyoruz” demesi zaten bu kararın tamamen ekonomik kaygılar dolayısı ile alındığının açık ifadesidir. Ancak bunun bir başka anlamı da üzülerek söylemem gerekir ki “beni sağlık ve eğitim ilgilendirmez” demektir.

Ağustos ayında covid-19’dan ölenlerin sayısı 20’ye dayanmışken, aşılanma konusunda yeterli istek yokken, vaka sayıları uzun süredir 150-200 arasında sabitlenip kalmışken, pcr ve antijen testlerinin insanları ekonomik olarak sarsacak bir ücretle yapılacak olmasının karşılığı “yönetememek” olsa gerek…

Kaldı ki ülkenin Sağlık Bakanı “bu karar uygulanamaz”, Pandemi Hastanesi Başhekimi, “İpin ucu öyle bir kaçacak ki, değil bu hastane, ülke kapanacak”, eski başhekim “yeter artık, sağlık çalışanlarının emeğini heba ediyorsunuz” diyor ama bizim hükümet başka havalarda…

Ben ve benim gibi binlerce insan, alınan kararı anlamakta zorluk çekiyoruz. İki yıldır doğru dürüst okula gitmeyen çocukların yüz yüze eğitime başlamasının tehlikeye atıldığını söyleyenler çoğunlukta ama hükümetin umurunda değil.

Ülkenin Başbakanı ve Eğitim Bakanı, öğrencilerden pcr ve antijen testi için “ücret alınmayacak” diyor ama resmi gazetede yayınlanan kararda böyle bir ifade yok. Peki okul çalışanları ve öğretmenlerin pcr ve antijen testleri ücretli mi olacak?

Hükümet edenlere küçük bir uyarı yapmak durumundayım. Eğer okullar “yüz yüze eğitim” şeklinde açılmazsa veya açılır da 1-2 hafta sonra kapanırsa bu halkın tepkisi çok farklı olacak. Çünkü bu konuda bıçak kemiğe dayandı. Bu toplumun birçok değeri elinden alındı. Ellerinde bir çocukları kaldı. Onların da heba edilmesine seyirci kalmayacaklar. İki yıla yakındır eğitimden yoksun bırakılan bu çocukların daha fazla eğitimden uzak kalmaları, onların eğitim hayatını derinden etkileyecektir.

Bir yıl daha online şeklinde devam edecek bir eğitimde, neredeyse hiç ortaokulun kapısından girmeden, ortaokuldan mezun edeceğimiz bir nesil yaratacağız.

Bu uzun aradan sonra yüz yüze eğitimi pandemi koşullarında becerip beceremeyeceğimiz bile belli değilken, yeterli önlemlerin alınıp alınmadığı tartışmalı iken, okulların açılmasına ramak kala bu anlamsız kararın değişeceğini umuyorum. KKTC devleti eğer pcr ve antijenden gelecek para ile ayakta kalacaksa vay halimize…

Halktan ve sivil toplum örgütlerinden gelen bu kadar tepkiye rağmen hükümet bu kararda ısrar etmesi, farklı toplumsal hareketlere neden olacaktır.

Benden söylemesi…Başa dön tuşu