ManşetTürkiye

Yurt dışında seçime katılım yüzde 48.78

Türkiye Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 1 milyon 486 bin 532 kişi oy kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yurt dışında ve gümrük kapılarında toplam 1 milyon 486 bin 532 kişinin oy kullandığını belirterek, katılım oranının yüzde 48.78 olduğu seçimlerde bir önceki seçimdekinden daha fazla oy kullanıldığını açıkladı.

Güven, YSK’ya girişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, herhangi bir sıkıntı olmadan yurt dışı temsilciliklerde oy verme işleminin tamamlandığını kaydetti.
Türkiye Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için KKTC’de 106 bin 446 seçmenden 47 bin 70’i oy kullandı.

Toplam katılım oranının yüzde 44 olduğu KKTC’de oy kullanan seçmenlerin 42 bin 812’si temsilcilikte, 4 bin 258’inin ise gümrüklerde bu hakkını icra etti.

“Oy verme işlemi tamamlandı”

Güven, YSK’ye girişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, herhangi bir sıkıntı olmadan yurt dışı temsilciliklerde oy verme işleminin tamamlandığını kaydetti.

Gümrük kapılarında oy verme işleminin seçim günü akşamına kadar devam edeceğini hatırlatan Güven, yurt dışındaki oylamaya önceki seçimlerden daha fazla katılım olduğunu söyledi.

1 milyon 486 bin 532 kişinin oy kullandığını, katılım oranının yüzde 48.78 olduğunu belirten Güven, geçen yıl yapılan halk oylamasında 1 milyon 407 bin 655 kişinin oy verdiğini, katılım oranının ise yüzde 47,91 olarak gerçekleştiğini anımsattı.

Güven, yurt dışında hem sayı hem de oran olarak bir önceki seçimdekinden daha fazla oy kullanıldığını ifade ederek, gümrük kapılarında oy kullanma işleminin devam etmesi nedeniyle bu rakamın daha da artacağını dile getirdi.

Dünya çapında büyük bir organizasyon gerçekleştirdiklerini, 60 ülke, 123 temsilcilikte oy kullandırdıklarını anlatan Güven, YSK ve Dışişleri Bakanlığı personelinin, siyasi partilerin çok yoğun çalıştığını söyledi. Güven, çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı