KıbrısManşet

Yol değil ölüm tuzağı
KKTC’de ölümlü trafik çarpışmalarının ciddi bir bölümünde direk veya dolaylı olarak yol kusurlarının etkisi var. Onlarca insan devletin ihmaline kurban gidiyor. Ölüm tuzağı anayollardan biri de Alsancak-Lapta anayolu
HAYAL OLDU: “Alsancak -Lapta Çevre Yolu” projesinin hayat bulması için çalışmalara 2013 yılında başlandı ancak kısa süre sonra kamulaştırma sorunu nedeniyle durdu. Sorun çözülemedi, zaman şirket aleyhine işledi,  yüklenici firma iflas etti, proje yarım kaldı 

TOP YENİ HÜKÜMETTE: Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, inisiyatif aldı, projenin hayat bulması için Alsancak Belediyesi ile işbirliğinde çalışma yaptı. Proje üretildi, projenin içeriği ve maliyeti belirlenip Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Şimdi de hükümet istifa etti

 

KELLE KOLTUKTA: Alsancak-Lapta anayolunda trafik güvenliğinden yoksun. Asfalt kusurlu, yol dar, aydınlatma yetersiz. Geceleri kazasız belasız araba kullanmak ustalık istiyor. Her gün yüzlerce kişinin kullandığı anayolda gün geçmiyor ki trafik çarpışması yaşanıyor

 

 

“İLLAKİ YAPACAĞIZ”: Olası yeni hükümette de görevine devam edecek gibi görünen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan: TC kanadı yeniden ihale edilecek mi muğlâk. Biz inisiyatif alıp bir adım atacağız ve illaki yapacağız. Ancak şu an tarih vermemiz mümkün değil

 

Duygu ALAN

KKTC’de birçok yol, trafik çarpışmalarına davetiye çıkarıyor. Yol güvenliğinden yoksun yollarda gün geçmiyor bir trafik çarpışması yaşanıyor. Çarpışmalar çoğu zaman felaketle sonuçlanıyor.

Ülkede yol güvenliğinden yoksun olan bölgelerden biri de Alsancak- Lapta anayolu.

Alsancak-Lapta anayolunda, yolun uzunca bir bölümünde aydınlatma yok. Zaten dar ve oldukça bozuk bir asfaltı olan ana yolda geceleri kazasız belasız araba kullanmak ustalık istiyor.

Bölge halkının yanı sıra her gün yüzlerce turist tarafından kullanılan yolun bozuk ve karanlığa mahkum olması sürücüler tarafından tepki ile karşılanıyor.

Yeni Hükümete kaldı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Dairesi’nin uhdesinde olan tüm yollar için gerekli projeleri aylar önce üretti. Tüm projeler, hayata geçirilmeye hazır hale getirildi.

Bakanlık, bu projelerin hayata geçirilmesi için kaynak talebinde de bulundu, Konuyu Bakanlar Kurulu’nun gündemine de götürdü, ancak gerekli kaynak bir türlü Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın ilgili kalemine aktarılamadı. Şimdi ise hükümet istifa etti. Projelerin hayata geçirilmesi yeni hükümetin gündemine kaldı.

 

Sürücüler isyanda

Alsancak ev Lapta’da ikamet eden vatandaşlar, Alsancak – Lapta Çevre Yolu projesinin bir türlü hayata geçirilememesini eleştirdi. Bölgede yaşayan ve her gün güzergahı günde en az iki kez kullanan vatandaşlar, asfaltın bozuk, yolun dar ve karanlık olmasından şikayet ettiler.

Yol kusurları sebebi ile güzergahta özellikle sabah ve akşam saatlerinde trafikte kaos yaşandığını kaydeden vatandaşlar, haftada en az 3 kez de trafik çarpışması yaşandığını belirtti.

Vatandaşlar, hükümetin sorumluluk yüklenip bir an önce çevre yolu projesinin hayata geçirilmesini istedi.

Havadis’e konuşan vatandaşlar, “Bir gün birimiz bu güzergahta can vereceğiz. Üstelik de bu sonuç bizim suçumuz ve sorumsuzluğumuz sebebi ile değil, hükümet edenlerin ihmalkarlığı sebebi ile yaşanacak” dedi, vatandaşlar, “Durumun vahemiyeti bu denli ortadayken hükümet daha neyi bekliyor?” diye sordu.

 

“İLLAKİ YAPACAĞIZ”: Olası yeni hükümette de görevine devam edecek gibi görünen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan: TC kanadı yeniden ihale edilecek mi muğlâk. Biz inisiyatif alıp bir adım atacağız ve illaki yapacağız. Ancak şu an tarih vermemiz mümkün değil 

 

Atakan: İnisiyatif alıp kendi kaynaklarımızla bir adım atacağız

Olası yeni koalisyonda da görevini sürdüreceğine kesin gözüyle bakılan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, KKTC genelindeki Karayolları Dairesi’nin sorumluluğunda olan tüm bozuk ve elden geçirilmesi gereken yolları teker teker tespit ettiklerini ve tümü için de proje hazırladıklarını kaydetti. Bakan Atakan,  gerekli kaynağın sağlanması halinde projelerin sırasıyla hayata geçirileceğini ifade etti.

Alsancak – Lapta Çevre Yolu Projesi’nin uzun süredir hayata geçirilememesinin sebebini de açıklayan bakan Atakan şunları söyledi: “Alsancak – Lapta Çevre Yolu Projesi, TC ihalesi ile yapılacak bir yol. Ancak üstlenici firma 2018 yılında iflasını açıkladı. TC kanadı yeniden ihale edilecek mi edilmeyecek mi bu konularda muğlak. Biz bakanlık olarak bir inisiyatif alıp kendi kaynaklarımızla bir adım atacağız ancak şu an için tarih vermemiz mümkün değil. Ama illaki yapacağız.”

 

Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi?

Ayşegül Altıner:

“Bu oldukça olağan ve normal bir durum. Bir firma iflas da edebilir, ancak devlet, hükümet yetkililerinin böyle bir gerekçesi olamaz. Bir firma geri çekildiyse proje bir başka firmaya ihale edilebilir. O da olmuyorsa hükümet sorumluluk alır ve gereğini yapar. Bu hayati önem arz eden bir konu. Her gün yüzlerce, insan bu yolu kullanıyor. Yol kusurları görmezden gelinebilecek boyutta değil. Bir gün telafisi olmayacak bir kaza yaşanması işten bile değil.”

Enil Gökkasap:

“Alsancak – Lapta yolunu her gün en az iki kez kullanıyorum. Yol oldukça bozuk ve dar. Yol aydınlatması yeterli değil. Sabah ve akşam saatlerinde güzergahta adeta trafik çilesi yaşanıyor. Uzun araba kuyruğu oluşuyor. Birçok kez trafik yoğunluğu sebebi ile derse geç kaldım. Gerek zaman kayıplarının yaşanmaması, gerek can güvenliğimiz gerekse mal güvenliğimiz için yolun bir an önce genişletilip, yeniden asfaltlanıp, yeterli aydınlatmanın sağlanmasını istiyoruz.”

Havva İnatçı:

“Alsancak-Lapta Çevre Yolu Projesi yıllardır hayata geçirilemiyor. Ancak güzergah trafiğe açık ve her gün yüzlerce kişi bu yolu kullanmak zorunda. Güzergah boyunca yol kusurları trafikte zor anlar yaşamamıza sebep oluyor. Asfalt bozuk, yol dar ve aydınlatma yeterli değil. Güzergah boyunca birçok yerde aydınlatma direği bile yok, olan da anayola çok uzak, işlevsel değil. Trafiğin yoğun olduğu saatler özellikle sabah ve akşam saatleri güzergahta ilerlemek neredeyse mümkün olmuyor.”

Tuğçe Efe:

“Alsancak ve Lapta ülkenin turistlik bölgelerinden biri, bu bölgelerde birçok da yerleşim yeri olduğundan trafik doğal olarak yoğun. Her şey yolunda olsa bile güzergahta zaten trafik yoğunluğu sebebi ile en azından günün belirli saatlerinde sürücüler sıkıntı yaşayabilir. Kaldı ki Alsancak-Lapta varasında yol güvenliği bakımından yolunda olan çok fazla bir şey yok. Asfalt bozuk, yol dar ve aydınlatma yok denecek kadar az. Her gün yüzlerce kişinin kullandığı bu güzergahta acil olarak gerekenin yapılması ve yol güvenliğinin sağlanması kaçınılmaz bir zorunluluktur.”

Kerim Akagün:

“Alsancak, Lapta’da ikamet eden vatandaşların çoğunluğu her gün en az iki kez Girne’ye veya Lefkoşa’ya gidiyor, alternatif bir güzergâh yok, dolayısıyla Alsancak-Lapta güzergâhını yüzlerce insan her gün en az iki kez kullanmak zorunda kalıyor. Trafik yoğunluğunun ve nüfusun bu denli fazla olduğu bir bölgede, üstelikte turistik bir bölgede yol kusurlarının olması her bakımdan üzücü. Bu bölgelerde yaşayan kişilerin can ve mal güvenliği, turistlerin gözündeki imajımız çok önemsenmiyor gibi hissediyorum. Bu ilgisizliğin bir an önce son bulmasını”

Salih Soyel:

“Alsancak-Lapta arasında kalan yolda can ve mal güvenliği yok. Yüzlerce insan bu güzergahta her gün kelle koltukta seyahat ediyor. Yol dar, yeterli aydınlatma yok, asfalt ise kusurlarla dolu. Güzergahtaki yol güvenliğine dair tek önlem hız tespit kameraları ve uyarıcı birkaç tabela. Elbette bu da yeterli bir önemle değil. Ben, yüzlerce insan gibi her gün sabah akşam olmak üzere iki kez güzergahı kullanıyorum, başka alternatifim yok. Güzergahta özellikle sabah ve akşam saatlerinde tam bir kaos yaşanıyor. Trafik adeta felç oluyor. Çift şeritli ve tüm yol güvenliği sağlanmış olan bir güzergahta 10 dakikada alacağım bir mesafeyi her gün toplam 50 dakika alıyorum. Akşam yine durum aynı. Sorunun aşılması için yetkililerin neyi beklediğini bilmiyorum ama telafisi olmayan bir olay yaşanmadan gereğinin yapılmasını umuyorum.”

 

 

 

 

 

 

Başa dön tuşu