KıbrısManşet

YKP’den Eleştiri !
YKP Yürütme Kurulu meclisin çalışma şeklini ve araştırma komitelerinin işlevsizliğini eleştirdi, öneriler yaptı.

Açıklamada, komitelerle ilgili eleştirilerde bulunularak, “Meclis en üst araştırma ve denetleme organıdır. Gerçekten güçler ayrılığı olsa mecliste araştırma yapılırsa gerçeklerin ortaya çıkması için her olanak vardır. Var olmalıdır. Ancak sakat yönetimimizde meclis hükümet kuruluncaya kadar yararlanılan bir araç haline gelir ve hükümetle iktidar partilerinin kuklası olur. Onun için dileyen ve halkın istemi varsa hemen araştırma komitesi kurulur ve unutturulur” denildi
Milletvekillerinin araştırma yapma konusunda yeterli olmadığı savunulan açıklamada, bunun uzmanlık işi olduğu belirtilerek, “araştırma komitelerinde nasıl olsa hesap sorulmaz, onaylayalım” anlayışınının sürdüğü savunuldu.Açıklamada şöyle denildi: “KTHY hakkında araştırılacak çok şey var. Müsteşar ve müdür çağırıp dinlemekle de olmaz… Siyasilerin atadığı ve sorumlu kişidir. Onun komiteye çağrılması yetmez. Devletin ilgili tüm görevlileri düşünülüp aralarında güvence de verilip konuşturulması ve müfettişlere yani uzmanlara görev verilmesi hakkı üyelere verilmelidir. Komitelere çağrılacak kişilerin saptanmasında bir mebusun talebi yeterli olmalıdır. Komiteye bilgi vermeyen ve araştırma yapmayan cezalandırılacağını da bilmelidir. Doğru söyleyeceğine emin olarak ifade vermeleri sağlanmalıdır.

Meclissiz demokratik hukuk devleti olmaz ama kendine hükümeti denetleme olanağı verilmeyen bir meclisle de olmaz.

Polis tüm suçların soruşturulması için görevlidir. Polisin meclisin çağrılarına yanıt vermesi gerekir, polis istihbarat da meclise çağrılmalı, mali şubesinin müfettişi de çağrılmalıdır. Askere bağlı çalışması da engel olmamalıdır.

Bunları sağlamadan Ercan skandalında araştırma yapmak sonuç vermez. KTHY’nin batırılmasının veya Digitek vergi sorununun açığa çıkarılması olanağı yoktur.

Polisin Ercan’la ilgili dosyası olmasın olamaz. Ombudsman raporu elindedir. Kim polise engel oluyorsa ortaya çıkarılması sakat noktaları aydınlatacaktır. Sistem elden geçirilmelidir. Polis istihbarat da komitelere çağrılmalıdır.

Halkımız ve basın yayın ve medya bu sistemsizlik iddia ve gerçeklerine isyan etmelidir.”

Başa dön tuşu