KıbrısManşet

Yeşilırmak’ta çilek bereketi


14’üncü Çilek Festivali, dün akşam kortejle start aldı. Festival 1 Mayıs’a kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek

çilek

Yeşilırmak ve Yedidalga çilek üreticilerinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Çilek Festivali’nin 14’üncüsü dün akşam gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Renkli görüntüler oluşturan kortejin festival alanına girişiyle başlayan açılış törenine Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberüken Uluçay da eşleriyle birlikte katıldı.

Yeşilırmak – Yedidalga Üreticiler Birliği tarafından, Lefke Avrupa Üniversitesi ve Lefke Belediyesi ana sponsorluğunda, Yeşilırmak ve Yedidalga muhtarlıklarının katkılarıyla gerçekleştirilen festival bu yıl 6 gün sürecek ve 1 Mayıs Çarşamba akşamı sona erecek.

Festivalin açılış konuşmasını Yeşilırmak – Yedidalga Üreticiler Birliği Onursal Başkanı Cavit Atalar yaptı. Cavit Atalar, i konuşmasında  Yeşilırmak – Yedidalga’yı eskiden olduğu gibi cazibe merkezi haline getirmek ve dünyaya tanıtma kararlılıklarını sürdürdüklerini, kaydetti. Atalar, festivalin bu çerçevede devam edeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Teberüken Uluçay, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ile Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da açılış töreninde birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda bölgenin eşsiz güzelliğinin yanı sıra, tarımsal üretimiyle de ada genelinde tanındığına dikkat çekildi. Festivalin bölgenin tanıtılması açısından önemine de işaret edilen konuşmalarda, bölge insanının üretimle, toprağına sahip çıkmasının önemli olduğu belirtildi.

 Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı