KıbrısManşetRöportaj

Yeniden doğdum


“Mucize Değişimler” serisinin ilk konuğu 30 yaşındaki genç gazeteci Nadire Bahadi. O, ömrünün 29 senesini, bedenindeki ağır yük ile geçirdi. Bahadi, hayatına kabus gibi çöken yükten kurtulmaya karar vermesiyle başlayan hikâyesini Havadis’e anlattı:

“ÖZGÜVEN PROBLEMİ YAŞADIM”: Nadire Bahadi, ülkemizde de azımsanmayacak kadar çok kişinin muzdarip olduğu obezitenin pençesinden kurtulan kahramanlardan sadece biri. “İlkokul çağlarında beri bu sorunla mücadele ettim” diyen Bahadi, kiloları yüzünden zaman zaman ciddi bir özgüven sorunu yaşadığını da anlatıyor

 

“FAST-FOOD İLE ERKEN TANIŞTIM”: Bahadi: Annem gelişim sürecinde bizi ev yemekleriyle büyüttü. Mutfakta sıcak yemek hiç eksik olmadı. Benim şanssızlığım, pratik, lezzetli ama sağlıksız FAST-FOOD ile erken tanışmak oldu. Aslında evdeki yemek porsiyonları da, hep normalden fazlaydı

 

“AYAKKABILARIMI BAĞLAYAMIYORDUM”: Nadire Bahadi: Eşim de ben de kilolarımızla barışık olduğumuzu sanıyorduk. Ama son dönemlerde günlük hayatımızın gereği bazı hareketleri yapmakta zorlanmaya başladık. Oyun oynamak isteyen kızımıza yetişemez, ayakkabılarımızı bağlayamaz olduk. Bu bardağı taşıran son damla oldu. Ameliyatına karar verdik

 

“125 KİLODAN 70 KİLOYA”: Nadire Bahadi: Eşimle birer ay arayla mide ameliyatı olduk. Şu an ben 70 eşim 99 kilo. Ameliyat sonrası içimizden 50’şer kiloluk birer insan çıktı. Artık kızımızla geçirdiğimiz saatler daha kaliteli. Ruh ve beden sağlığımız çok daha iyi, adeta yeniden doğduk

 

Pınar BARUT

Obetize, özellikle son yıllarda tüm dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biri. Gerek gelişmiş ülkelerde gerekse gelişmekte olan ülkelerde görülme sıklığı da resmi verilere göre her geçen gün artıyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından, Asya, Afrika ve Avrupa’nın 6 ayrı bölgesinde yapılan ve 12 yıl süren MONICA çalışmasında da, son 10 yılda obetizede yüzde 10 ila 30 arasında bir artış gözlemlendiği korkutucu bir gerçek.

Ülkemiz de, bu skalanın dışında kalmıyor ve obezite vakaları artık günlük hayatımızda sıklıkla duyduğumuz bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkıyor.

Havadis, Mucize Değişimler yazı dizisiyle, ülkemizde mide ameliyatlarının yapılmasıyla birlikte daha da çok duyduğumuz obeziteyi, bizzat yaşayanların ağzından aktarıyor.

İlk konuğumuz ise, obeziteye karşı eşiyle birlikte verdiği mücadelede mutlu sona ulaşan genç gazeteci Nadire Bahadi.

 

 

Öncesi (125 kg), Sonrası (70 kg)

 

 

“Üniversite yıllarıma kadar özgüven sorunu yaşadım”

Çağımızın en büyük sağlık problemlerinden biri olan obezite, her geçen yıl dünyada daha fazla insanı etkiliyor. Ülkemizde de azımsanmayacak kadar çok kişinin müzdarip olduğu obezitenin pençesinden kutulan kahramanlardan biri de, 30 yaşındaki bir çocuk annesi genç gazeteci Nadire Bahadi.

Çocukluk yıllarından itibaren hep kilo problemi yaşadığını söylüyor genç kadın. İlkokul çağlarında sosyal bir çocuk olduğu için çevresi tarafından dışlanmasa da, bedenindeki fazlalığın, üniversite çağına kadar öz güven sorunu yaşamasına yol açtığını itiraf ediyor.

 

“Fast-food yiyeceklerle erken yaşta tanıştım”

Sürekli kilo almasının, herhangi bir sağlık probleminden kaynaklanmadığını, ailedeki genetik faktörler etkili olsa da asıl sebebin fast-food beslenme olduğunu samimi bir şekilde kabul ediyor Bahadi.

Annesinin, gelişim süreci boyunca kendisini ve kardeşini ev yemekleriyle beslediğini ve mutfakta sıcak yemeğin hiç eksik olmadığını da söylüyor Bahadi ve ekliyor, “Benim şanssızlığım, çağımızda birçok hastalığa yol açan, pratik, lezzetli ama sağlıksız yiyeceklerle erken tanışmış olmam”

Ailedeki kilolu bireylerin de etkisiyle, aslında evdeki yemek porsiyonlarının da, normalden daha fazla olduğunu anlatıyor genç kadın. “Bunun etkisi de kaçınılmazdı” diyor.

 

“Alışveriş yapmaktan nefret ediyordum”

“Arkadaşlarım arasında hep en iri olan bendim. Bu bana korumacı bir vasıf yükledi” diyor Bahadi. Bu yüzden de sevilmiş ve dışlanmamış.

Bahadi’nin, çocukluk dönemlerinde, kilosuyla ilgili yaşadığı en büyük problem, bedenine uygun kıyafet bulamamak olmuş. Bu durum onun hayatında öyle bir etki yaratmış ki, geçtiğimiz seneye kadar alışveriş yapmaktan hep nefret etmiş.

“Ben bir gazeteciyim ve sokakta, sahada çalışan biriyim. Bu nedenle, uzun yıllar öğünlerimi düzene sokamadım” diyerek, aslında modern hayatın iş koşullarında, beslenme düzenini oturtmanın ne kadar zor olduğunu da anlatıyor genç meslektaşımız.

 

“115 kilo ile doğuma girdim”

Kiloları nedeniyle yaşadığı tüm problemlere rağmen hayattan kopmayan Bahadi, 2013 yılında evleniyor ve 105 kilo ile hamile kalıyor.

“115 kilo ile doğuma girdim” diyen Bahadi, hamileliği boyunca aldığı 10 kiloyu hemen veriyor ama polislik sınavlarına girmek için tam 3 kez verdiği 20 kiloyu da, düzensiz ve sağlıksız beslenme ile kısa zamanda geri aldığını söylüyor.

2018 yılının sonlarında doğru ise tartı 120 kiloyu gösterdiğinde, artık harekete geçmesi gerektiğini fark ediyor.

 

“Tartıda 120 kiloyu gördüm”

Bahadi, 120 kiloya vardığı süreci, “Gün içinde hiçbir şey yemiyor, akşam saatlerinde ise doymak nedir bilmiyordum” diyerek özetlemeye çalışıyor. Bu süreçte, eşi Ahmet’in de aynı problemleri yaşaması, ikiliyi aynı kaçınılmaz sona götürüyor.

“Gece geç saatlerde, eşimle birlikte hazır ve sağlıksız yiyecekler sipariş ediyorduk” diyerek, bunun da durdurulamaz şekilde kilo almalarının en büyük sebebi olarak açıklıyor.

 

“Ayakkabımı bile bağlayamıyordum”

Bahadi çiftinin değişimi, 2018 yılında izledikleri bir televizyon programıyla başlıyor. İzledikleri programın etkisiyle mide ameliyatlarını araştırmaya başlayan çift, bu ameliyatların ülkemizde yapılıp yapılmadığını öğrenmeye çalışıyor.

“Eşim de ben de kilolarımızla barışıktık ama son dönemlerde günlük yaşamımızda bile bazı hareketleri yapmakta zorlanıyorduk. Sürekli oyun oynamak isteyen kızımıza yetişemez olmuştuk” diyen Bahadi, kısa süre içinde ayakkabılarını bile bağlayamayacak duruma gelince, psikolojik olarak sinir harbi yaşadığını itiraf ediyor.

Bahadi çifti, artık kızlarına daha rahat ayak uydurabiliyor

İlk deneme başarısız…

Obetide mide ameliyatı olma konusunda, ülkemizde örnekler görmeye başladıklarını ve bunun da eşi ile kendisine cesaret verdiğini anlatan Bahadi, “İkimiz de ameliyat olmaya karar verdik, bunu ailelerimizle paylaştık ve kararımıza saygı duyulmasını istedik” diyor.

Ameliyat olma konusundaki ilk girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını anlatan Nadire Bahadi, doktor ile görüşmelerinde, kendilerine ameliyat öncesi kilo vermeleri gerektiğinin söylendiğini vurguluyor.

Ancak zaten yıllardır kilo verme konusunda başarısız deneyimleri olan çift, bunu yapamayacaklarına inanmaları sebebiyle ameliyattan o an vazgeçiyor.

 

“Eşim ve ben, 1 ay arayla ameliyat olduk”

Umutsuzlukla sonuçlanan ilk doktor görüşmelerinin ardından sürekli kilo almaya devam eden Bahadi çifti, şanslarını bir kez de Gazimağusa Devlet Hastanesi doktorlarından Mustafa Kalfaoğlu ile deniyor. Görüşme sonunda da ameliyat kararı alınıyor ve tahlil süreci başlıyor.

İlk olarak, 150 kilo ile 2018 yılının Aralık ayında eşi, Ocak ayında ise 125 kilo ile kendisi ameliyata giriyor.

“Ameliyat derken, gözünüz korkmasın. Çünkü bu mide ameliyatları, tıpkı safra kesesi gibi ameliyatları gibi laparoskopi ile gerçekleştiriliyor” diyen Bahadi çiftinin hayatı o andan itibaren değişmeye başlıyor.

 

“Bedenimizden 50’şer kiloluk birer insan çıktı”

Bahadi çiftinin ameliyatlarının üzerinden tam 1 yıl geçti. Genç kadın bu süreçte 70 kiloya, eşi ise 99 kiloya düştü.

Ameliyata ve sonrasına dair hiçbir sağlık problemi yaşamadıklarını söyleyen Nadire Bahadi, “Ameliyat olduğumuz tarihi, yeni doğum günümüz olarak kabul ettik” diyor.

Bahadi çifti, kilo vermeye başladıkça, aslında bedenleriyle barışık oldukları söyleminin, beyinlerinde yarattıkları bir savunma mekanizmasından ibaret olduğunu anlamış.

“Çünkü biz asıl şimdi kilolarımızla barışığız” diyen Bahadi, son olarak şunları söylüyor, “Sürekli aktif olmam gereken işimde artık hareket etme problemi yaşamıyorum. En güzel his ise, kıyafet alışverişlerimizde bu yaşımıza kadar hiç deneyemediğimiz bedenlerin içine girebilmek. Artık kızımızla geçirdiğimiz saatler de daha eğlenceli ve kaliteli. Ameliyat sonrası içimizden 50’şer kiloluk birer insan çıktı. Hem ruhsal hem bedensel olarak sağlıklı bireyleriz. Vücutlarımızdaki değişim, çevremizdekiler tarafından da takdir ediliyor. Bu bizi daha da motive ediyor. Biz yeniden doğduk”

 

 

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı