KıbrısManşet

Yeni Başsavcı Sarper Altıncık oldu


(Kamalı Haber) – KKTC Başsavcısı Behiç Öztürk’ün emekliliğin ardından Başsavcılık makamına, Başsavcı Yardımcısı görevini yürütmekte olan Sarper Altıncık seçildi.

Yüksek Savcılar Kurulu toplantısında, Başsavcılık için açılan münhali değerlendirdi ve aday olan Başsavcı Yardımcısı Altıncık ve Başsavcı Yardımcısı Muavini Ergül Kızılokgil arasında seçim yaptı. Yapılan seçimde neticesinde Başsavcı Yardımcısı görevini yürütmekte olan Altıncık oy birliği ile Başsavcılık görevine seçildi.

Altıncık, Yüksek Savcılar Kurulu’nun kararının Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından onaylanması ve huzurunda yemin etmesinin ardından yeni görevine başlayacak.

SARPER ALTINCIK KİMDİR?

Sarper Altıncık, 8 Kasım 1964 tarihinde Lefkoşa’da dünyaya geldi. İlkokul eğitimini Atatürk İlkokulu’nda, ortaokulu Şht. Hüseyin Ruso Ortaokulu’nda ve liseyi Lefkoşa Türk Lisesi’nde tamamladı.

1989 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezuniyetine müteakip avukatlık stajını tamamlayarak, 29 Eylül 1992’de avukat kaydını yaptırdı. 31 Mart 1998 tarihine kadar serbest avukatlık yaptıktan sonra 1 Nisan 1998 tarihinde savcı olarak atandı. Yüksek Savcılar Kurulu tarafından 1 Mart 2011 tarihinde Kıdemli Savcılığa, 16 Kasım 218 tarihinde ise Başsavcı Yardımcısı Muavinliğine atandı.

Altıncık, evli ve biri erkek, ikisi kız 3 çocuk babasıdır.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı