Yemek

Yazın vazgeçilmezi Frappe nasıl yapılır?


Frappé kahve bir soğuk kahve türüdür. Üstü köpük kaplı bu soğuk kahve, hazır kahveden yapılan popüler bir yaz içeceğidir.

Frappe ilk olarak 1957 yılında Selanik’te yapılmıştır. Nestlé firması için çalışmakta olan Yannis Dritsas, çocuklar için çikolatalı pratik bir içecek (çikolatalı karışımı suyla çalkalamaktan ibaret) tanıtımı yaparken, yanında çalışan Dimitris Vakondios bu yöntemi standart hazır kahveyi sıcak su yerine soğuk su ile hazırlamak için kullanmıştır. Böylece, tesadüfen de olsa Frappe’yi bulmuştur.

Bu tarihten sonra Yunanlılar Frappe’yi ulusal kahve içecekleri olarak benimsemişlerdir. Yunanistan’dan hızla komşu ülkelere yayılan Frappe, bugün yaygın şekilde içilen bir soğuk kahve türüdür. Hazır kahvenin kahve piyasasına hakim olduğu ülkelerde daha yoğun şekilde içilmektedir.

Frappe Tarifi

Frappe’yi popüler kılan özelliklerin başında çabuk hazırlanması gelmektedir. Frappe yapmak çok kolaydır:

Bir kaba ya da karıştırıcıya (shaker, mixer) 2 tatlı kaşığı hazır kahve (çözünebilir kahve yani yaygın adıyla “Neskafe”) ve istediğiniz kadar şeker koyduktan sonra, 4-5 tatlı kaşığı su ekleyip 30 saniye kadar çalkalayın.

Uzun bir cam bardağın dibine bir kaç tane buz kübü koyup, çalkaladığınız karışımı bunların üzerine yavaşça dökün.

Bardağa çok az soğuk süt ekleyip, kalan kısım için soğuk su ilave edin. Frappe’nız hazır bile! 🙂

Frappe Çeşitleri

Hazırlanışında küçük farklılar yaparak değişik Frappe’ler yaratmak mümkün. Bir Frappe, su yerine tamamen süt kullanarak hazırlanabilir. Dondurma veya krema eklenerek hazırlanan Frappe’ler de bulunmaktadır. Ayrıca, Kahlúa, Baileys Irish Cream gibi içecekler de Frappe’ye eklenenbilir.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı