Dünya

İngiltere’de AB referandumu yaklaşıyorİngiltere Başbakanı David Cameron, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının sadece Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile terör örgütü DAEŞ’in elebaşı Ebubekir el-Bağdadi’nin mutlu edebileceğini söyledi.

Londra’da Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlediği etkinlikte konuşan Cameron, İngiltere’nin 23 Haziran’da yapacağı AB referandumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Cameron, “AB’den ayrılırsak kimin mutlu olacağı sorusu sorulmaya değer. Putin mutlu olabilir. Şüphem o ki El-Bağdadi de mutlu olabilir. Fakat dünya çapındaki dostlarımızın bize verdiği mesaj açık. Onlar kararın bize ait olduğunu, kendi kararımızı vereceğimizi söylüyorlar. Avustralya, Yeni Zelanda, Amerika, Avrupa ve bütün dünyadaki dostlarımız AB’de kalmamızı tercih edeceklerini söylüyorlar.” diye konuştu.

AB referandumunda ayrılmadan yana oy kullanılması için kampanya yürüten grupların şimdiden ikinci bir referandumdan söz etmeye başladığına dikkati çeken Cameron, “Daha ilki yapılmadan ikinci bir referandumdan söz edilmesi tartışmadan kaçıldığını gösteriyor. Bence ayrılma yanlısı gruplar tartışmayı kaybediyor.” görüşünü dile getirdi.

Cameron, İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda yeni bir dünya savaşına giden yola girilebileceği şeklinde yorumlanan önceki açıklamalarıyla ilgili bir soru üzerine, “Bugün AB’den ayrılırsak, yarın 3. Dünya Savaşı çıkar demedim hiçbir zaman. Söylediğim şuydu: Bu kadar çatışma ve bu kadar sorun bulunan bir kıtada, birlikte çalışmak için NATO veya AB gibi bir yol bulduğunuzda, ondan vazgeçmeden önce çok çok iyi düşünmenizin gerekli olduğu.” şeklinde konuştu.

AB İLE TÜRKİYE’NİN ANLAŞMASI ÖNEMLİ

İngiltere’nin dış istihbarat servisi MI6’nın eski başkanı Richard Dearlove’un AB ile Türkiye arasında imzalanan sığınmacı anlaşmasına yönelik eleştirileriyle ilgili bir soru üzerine de Cameron, eski istihbarat başkanına katılmadığını belirterek, “AB’ye gelen sığınmacıların Türkiye’ye geri gönderilmesi için AB ile Türkiye’nin anlaşması önemliydi. Bu, insan kaçakçılarının iş modelini bozacak. AB’ye gelen sığınmacı sayısı şimdiden 10 kat azalmış durumda.” yanıtını verdi.

MI6’in eski başkanı Dearlove dün BBC’de yaptığını açıklamada “Ege Denizi’ni geçip AB’ye giren sığınmacı akışını durdurmak için AB’nin 75 milyon Türk’e vizesiz giriş önermesi yanlış. Bu, söndürmeye çalıştığınız yangının yanı başına benzin depolamak gibi bir şey.” görüşünü dile getirmişti.

Dearlove, sığınmacı krizinin Avrupa’da birliği tehdit eden popülist grupları güçlendirdiğine de dikkati çekerek, “İngiltere’deki AB referandumu daha büyük jeopolitik bir oyunda zarların ilk atılışı olacak.” ifadesini kullanmıştı.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı