Yatırımcıların gözü KKTC’de - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Aralık 3, 2022
EkonomiManşet

Yatırımcıların gözü KKTC’de

Girne, yatırım

Türkiyeli yatırımcılar, KKTC’de yatırım yapmak için adeta sıraya girdi. Taleplerin çoğunluğu arsa ve arazi yönünde. KKTC’de yatırımı cazip kılan ana neden ise Kıbrıs’ta çözüm olasılığının güçlenmesi

 

 Duygu ALAN

Kıbrıs müzakerelerine ilişkin görüşmelerin olumlu gitmesi, Kıbrıs’ta çözüm olması durumunda ülkede gayrimenkul fiyatlarının artacak olması ve Türkiye’de son bir yıl içerisinde yaşanan olaylar KKTC’de emlak sektörünü hareketlendirdi.


Türkiyeli yatırımcılar ikincil yatırımlarını Kıbrıs’ta yapmak için harekete geçti.

Türkiyeli yatırımcıların KKTC’de arsa, arazi ve konut talebi arttı, emlak piyasası hareketlendi.

Kıbrıslı Türk emlakçılardan edinilen bilgiye göre, yatırımcıların talebi daha çok arsa ve arazi yönünde.

Kıbrıs Türk İşadamları Derneği (İŞAD) Başkanı ve Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği üyesi Dengiz Kürşat, KKTC emlak sektöründeki gelişmeyi anlattı, sektördeki gelişmenin nedenlerini açıkladı.

Kürşat’a göre, müzakere sürecinin ivme kazanması, olası çözümde ülkede gayrimenkul fiyatlarının artacak olması, Türkiye’de bir yol içerisinde yaşanan olaylar, KKTC’deki 5 yıldızlı otellerin tanıtım ve pazarlama kampanyaları, KKTC’de gayrimenkul fiyatlarının Türkiye’ye oranla daha uygun olması, ülkede üniversiteli öğrenci sayısının artması KKTC emlak sektörünün canlanmasında önemli pay oluşturuyor.

 

En fazla konut ve işyeri Girne ve Lefkoşa’da

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin veri bankasından derlenen istatistiklere göre, KKTC genelinde 2013-2015 yılları arasında 6 bin 93 inşaat projesi vize aldı. Ülkede son üç yılda ortalama 36 bin 558 konut ve işyeri inşa edildi.

2016 Ekim ayı itibari ile hayata geçirilen inşaat projesi geçen yıla oranla yüzde 15 arttı.

2013-2015 yılını kapsayan KKTC’de vize alınmış inşaat projelerine ilişkin verilerine göre, 6 bin 93 inşaat projesinin 531’i Yeni İskele’de, 451’i Güzelyurt’ta, bin 192’si Gazimağusa’da, bin 940’ı Girne’de, bin 979’u ise Lefkoşa’da hayata geçirildi.

İstatistiklere göre, Yeni iskele’de 3 bin 136, Güzelyurt’ta 2 bin 706, Gazimağusa’da 7 bin 152, Girne’de 11 bin 640, Lefkoşa’da ise 11 bin 874 konut ve işyeri inşa edildi.


Kürşat: “AB toprağında da bir yatırımım olsun” düşüncesi gelişti

dengiz-kursat

Kıbrıs Türk İşadamları Derneği (İŞAD) Başkanı ve Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği üyesi Dengiz Kürşat, KKTC emlak sektöründeki hareketliliğin son bir yıl içerisinde arttığını kaydetti.

2016 yılında 2015’e oranla KKTC’de konut ve işyeri sayısında yüzde 20’ye varan bir artış olduğunu belirten Kürşat, sektördeki hareketliliğin en önemli sebebinin pozitif ilerleyen çözüm süreci olduğunu ifade etti.

Kürşat, Kıbrıs müzakerelerinin olumlu bir sonuca ulaşması halinde KKTC’de gayrimenkul fiyatlarının katlanacağını ifade ederek, hem ‘AB toprağında da bir yatırımım olsun’ hem de ‘çözüm durumunda yatırımım değer kazanacak’ düşüncesi ile özellikle Türkiyeli yatırımcıların ikincil yatırımlarını KKTC’de yapmaya başladıklarını kaydetti.

 

“15 Temmuz darbe girişiminin de etkisi var”

Dengiz Kürşat,  müzakere sürecinin ivme kazanmasının yanı sıra beş yıldızlı otellerin Türkiye’de yapmış olduğu tanıtım ve pazarlamaların ve Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminden sonra “Yurt dışında da bir evim, toprağım olsun” düşüncesinin gelişmesinin de KKTC emlak sektörünün canlanmasında önemli payı bulunduğunu belirtti.

Türkiye’de ayrıca son birkaç yılda “Kıbrıs’tan da bir evim olsun” modası geliştiğini dile getiren Kürşat, yatırımcıyı KKTC’de yatırım yapmaya iten bir diğer nedenin ise emlak fiyatlarının KKTC’de Türkiye’ye göre daha uygun olması ve kira amortisi avantajı olduğunu söyledi.

 

“Öğrenci sayısındaki artış talebi arttırdı”

Dengiz Kürşat, emlak piyasasındaki hararetliliğin ülkede üniversiteli öğrenci sayısının artması ile de ilişkili olduğunu söyleyerek KKTC’de üniversite eğitimi gören varlıklı ailelerin çocuklarının da ülkede konut alma yönünde taleplerinin arttığını söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar