Yağdı, aktı, yolları yardı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Yağdı, aktı, yolları yardı

Yeni yılın ilk günüyle birlikte başlayan ve dün gece yarısı şiddetini artıran yağış Karpaz bölgesinde büyük hasara yol açtı. Bölgede onlarca evi su bastı, tarlalar göle dönüştü. Yollar çöktü, çok sayıda küçükbaş hayvan telef oldu


Aşırı yağışlar Karpaz’ı olumsuz etkiledi. Su baskınlarından çok sayıda evin etkilendiği bölgede küçükbaş hayvanlar telef olurken patates ekili dönümlerce alan da sular altında kaldı.

Aşırı yağışlardan en fazla Yeşilköy zarar gördü. Yeşilköy Kooperatifi’ne ait benzin istasyonunu su bastı. Benzin istasyonunun önündeki yolda çökme meydana geldi. Yoldaki çökme nedeni ile yol trafiğe kapatıldı. Yeşilköy-Yenierenköy arasındaki ulaşım köy içinden sağlanıyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bazı bürokratlarıyla birlikte bu sabah, aşır yağışlardan zarar gören yollarda incelemelerde bulundu.

Yeşilköy’de ciddi su baskınları

Yeşilköy’de 20 ile 30 arasındaki evi su bastı. Su basan evlerde ciddi maddi hasarlar meydana geldi. Su baskınlarına karşı, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Yenierenköy Belediyesi, itfaiye ve polis ekipleri müdahalelerde bulundu.

Yeşilköy’de su baskını yaşanan evlerde barınan bazı bakıma muhtaç yaşlıların itfaiye tarafından kurtarılarak Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne sevk edildiği öğrenildi.

Yeşilköy Muhtarı Perol Mavili, TAK muhabirine yaptığı açıklamada, köyde su baskınlarından 20-30 evin etkilendiğini, bunlardan 15-18’inde ciddi hasarlar oluştuğunu ve belediyenin çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı.

Bir mandıradan 8 kuzunun sel sularına kapılarak, telef olduğunu belirten Mavili, ekili alanlarda da büyük hasarların oluştuğunu kaydetti.

Mavili, yaklaşık 100 dönümlük patates ekili alanın tamamının ürün alınamayacak şekilde hasar gördüğünü, ayrıca bahçelerdeki su boru sistemlerinin de sel sularına kapıldığını belirtti.

 

Yol çöktü

yeşilköy

İskele bölgesinde meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle, İskele – Karpaz Anayolunun Yeşilköy petrol istasyonunun karşısındaki bölümünde çökme meydana geldi.

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, bölgede trafik, tek şeritten verildi.

Avtepe – Gelincik anayolu üzerinde akıntının etkisiyle yol içerisine su ve küçük taşlar birikti. Polis, bölgede olası toprak ve taş kaymalarına karşı sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmelerini istedi.

Kalecik- Tuzluca kavşakları arasında kalan yol ise, halen trafik akışına kapatıldı. Ulaşım Kalecik köyü içinden verildi.

 

Boltaşlı’da köprü yıkıldı

İskele bölgesinde meydana gelen aşırı yağış nedeniyle, Boltaşlı’dan deniz sahiline ve ağıllar bölgesine giden yolda köprü yıkıldı. Köprünün yıkılması sonucu yol kullanılamaz duruma geldi.

 

İskele – Karpaz bölgesinde bazı yollar kapalı

Ayrıca Derince- Adaçayı köyleri arasında kalan yol, taş ve toprak kayması sonucu sabah saatlerinde ulaşıma kapandı.

Yolda yağışlardan ve akan sulardan oluşan taş ve topraklar, belediye ekipleri tarafından iş makineleri ile temizlenerek, yol trafiğe açıldı.

 

Ziyamet’te 7 koyun ve 15 kuzu telef oldu

Ziyamet’te de bir mandırada şiddetli yağışın etkisiyle toprak kayması sonucu 7 koyun ve 15 kuzu telef oldu.

Aşırı yağışlar sonucunda özellikle Tuzluca, Yeşilköy ve Ziyamet’te tarlalar adeta göle dönüştü. Ziyamet’te bazı üzüm bağları sular altında kaldı.

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak’ı arayan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, barınacak yer ayarlanması için evini su basan vatandaşların tespit edilmesi konusunda talimat verdi.

 

Şiddetli yağış Pazartesine kadar sürecek

Meteoroloji Dairesi, ülkeyi etkisi altına alan şiddetli yağmurların Pazartesi gününe kadar süreceğini açıkladı.

Meteoroloji Dairesi’nin tahmini hava durumuna göre, hava sıcaklığı 10 dereceye kadar düşecek.

Bu arada bugün ve Cuma günü rüzgarın kuvvetli, zaman zaman da fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

 

En çok yağış 80 kg ile Sipahi’de

Meteoroloji Dairesi, Salı sabahtan dün sabaha kadarki sürede en çok yağışın metrekareye 80 kilogramla Sipahi’de kaydedildiğini bildirdi.

Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre Sipahi’yi 60 kg/m² ile Ziyamet, 51 kg/m² ile Dipkarpaz, Zaferburnu, 33 kg/m² ile Mehmetçik ve 27 kg/m² ile İskele ile Akıncılar takip etti.

Çayırova’da ise 26 kg/m² yağış ölçülürken; yağış alan diğer yerlerde ise 26 kg/m²’nin altında yağış belirlendi.

 

Atakan: Altyapı, kurak bir ülkeye göre yapılmış

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bazı bürokratlarıyla birlikte dün sabah, aşır yağışlardan zarar gören yollarda incelemelerde bulundu.

Bakana incelemeleri sırasında İskele Kaymakamı Mustafa Ürüncüoğlu ile Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak eşlik etti.

Bakan Atakan, Yeşilköy’deki incelemeleri sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 2019 yılının pek de parlak başlamadığını belirterek, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Atakan, ciddi zararlar tespit ettiklerini, bütün ekiplerle sahada olduklarını ve hasarları tespit edip neler yapılacağını kararlaştırdıklarını söyledi.

Kara yollarının alt yapısının kurak bir ülkeye göre yapılmış olduğunu kaydeden Atakan, son 2 yıldır yaşanan felaketlerle kurak iklime göre yapılan alt yapının geleceğe taşınamayacağının net bir şekilde görüldüğünü ifade etti.

Atakan, ülke genelindeki bütün altyapı ve dere yataklarının genişletilmesi ve menfezlerin köprüye dönmesi gerektiğini kaydetti.

Tolga Atakan, Yeşilköy’deki yol çökmesinin dere yatağının doldurulmasından kaynaklandığını ve benzin istasyonunda su baskını meydana geldiğini kaydetti. Atakan, genel İtibarıyla yollardaki çökme ve hasarların dere yatakları ve tahliye kanallarının kapatılmasından kaynaklandığını söyledi.

Atakan, kişilerin arazilerine, evlerine ve iş yerlerine girebilmek için suyun akışkanlığını sağlayan kanalları kapatmasından dolayı yoğun yağışların sorunlara neden olduğunu, bu konuda ilgili birimlerle ve kurumlarla bütünlüklü bir çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.

Atakan, Yeşilköy’de çökme meydana gelen yolla ilgili geçici müdahalenin yapılmasının ardından hava koşullarının el vermesiyle birlikte hemen köprü yapımına geçileceğini belirtti.

mandıra

 

Yeşilırmak: 20 ev sel sularından ciddi hasar gördü

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Salı gecesi saat 2’den beri devam eden şiddetli yağışın çok ciddi maddi hasara yol açtığını kaydetti.

Aşırı yağışlar nedeniyle vatandaşların mağdur olduğunu kaydeden Yeşilırmak, belediye olarak ekipleriyle birlikte Salı günü gece saat 2’den  beri sahada olduklarını ifade etti.

İtfaiye, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ve polis ekipleriyle birlikte yol açma çalışmaları sürdürüldüğünü söyleyen Yeşilırmak, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın kendisini arayarak, konutları su altında kalan vatandaşların, barınacak yer ayarlanması amacıyla tespit edilmesi talimatını verdiğini aktardı.

Yeşilırmak, ilk belirlemelere göre, çoğu Yeşilköy’de olmak üzere 20 evin sel sularından ciddi hasar gördüğünü, ayrıca Derince’de de bir evin yıkıldığını belirtti.

Belediye başkanı, su basan evlerdeki eşyaların ciddi oranda hasar gördüğünü de sözlerine ekledi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar