Vatandaş ve esnaf tedirgin: Kapanırsak batarız - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Mart 22, 2023
EkonomiKıbrısManşet

Vatandaş ve esnaf tedirgin: Kapanırsak batarız

vatandaş ve esnaf yeniden kapanma

KKTC’de Covid-19 vaka sayısı son bir haftadır 70 bandından aşağı inmiyor. Ülke yeniden kapanmanın eşiğinde. Vatandaş ve esnaf tedirgin: Kapanırsak batarız

 

“ASLA: Havadis’e konuşan esnaf, ülke ekonomisinin bir kapanmayı daha kaldıramayacağını söyledi. Esnaf, “Her kapanmada ekonomik anlamda daha geriye gittik. Bir türlü toparlanamadık. Bir kapanma daha olursa batarız. İflaslar ardı ardına gelir, esnafıyla, iş insanıyla, vatandaşıyla hepimiz aç kalırız” dedi


 

“YARA BU KEZ İYİLEŞMEYECEK”: Vatandaş da kapanmadan yana olmadı. Havadis’e konuşan vatandaşlar,Vakalardaki artış, yeniden kapanmanın sinyallerini veriyor ancak yeniden kapanırsak ekonomi bu kez iyileşmez bir yara alacak. Bu saatten sonra herkes kendi tedbirini alsın. Her şeyi devletten beklemesin” dedi

 

 

HAVADİS ÖZEL:

Vatandaş da esnaf da yeniden bir kapanma istemiyor. Yeniden kapanmanın önünün açılmasını istemeyen halk, “kendi önlemlerinizi kendiniz alın, sorumluluk yüklenin” çağrısı yapıyor.

Havadis, sokağa çıktı hem esnafa hem vatandaşa “yeniden bir kapanma olursa ekonomi ne olur” diye sordu.

Esnaf da vatandaş da yeniden kapanmaya sıcak bakmadı.

Esnaf, “Bu kez batarız” dedi. Vatandaş, “her şeyi devletten beklememek gerek. Herkes kendi önlemini kendisi alsın hem sağlıklı kalalım hem ayakta duralım” dedi.

vatandaş esnaf yeniden kapanma

Sebahattin Kahya: (Vatandaş)

“Yeniden kapanma iflaslar getirir”

“Yeniden bir kapanma olursa bütün esnaf batar. İflaslar ardı ardına gelir. Pandemi zaten yeterince vurdu. İnsanlar mevcut borçlarını ödeyemedi, yeni borçlanmalar yapıldı. Birçoğu pandemi nedeni ile kazanç sağlayamayınca ödeme gücü de olmadı mecburen borçlarını öteledi. Şahsen ben yeniden bir kapanmayı temenni etmiyorum. Bu noktadan sonra iş vatandaşa düşer. Herkes kendi önlemini alsın. Herkes kendini korusun.”

 

Cemil Elmas: (Esnaf)

“Bir kapanma daha yaşanırsa küçük esnaf biter”

“Pandemi nedeni ile birçok kez kapandık ama gördüğüm kadarı ile bu kapanmalar sağlık açısından çok bir kazanç sağlamadı. Ekonomi ise yerle bir oldu. Bir dahası mümkün olmamalıdır. Bir kapanma daha yaşanırsa küçük esnaf biter. Artık kapanma olmamalıdır. Biz esnaf olarak her hafta PCR testi yaptırıyoruz. Korunmak için de tüm önlemlerimizi alıyoruz.”

 

Derya Duru: (Piyango bileti satıcısı)

“Herkes aç kalacak”

“Vaka sayılarındaki artış, yeniden kapanmanın sinyallerini veriyor ancak bir kapanma daha olursa hem ülke ekonomisi hem vatandaş hem de esnaf ciddi yara alacak. Herkes aç kalacak. Zaten iş yok. İnsanlar ekonomik olarak tam toparlanma çalışıyor, 1, 1 buçuk ay sonra yeniden kapanma oluyor, her şey yine alt üst oluyor.”

 

Yeliz Kadiroğlu: (Esnaf)

“Vatandaşların kendi tedbirini almalı”

“Herkes, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak gerektiğini söylüyor ama çok kişi de uymuyor. Düşünün Fuar Alanı’na PCR testi için gidiyoruz. Biri çıkar sosyal mesafe yok diye söylenir ama bakarım gider kalabalığın içine, insanların dibine girer. Her kapanmada eksiye düşüyoruz. Ekonomik olarak bir türlü toparlanamadık. Herkes kendi tedbirini alsın. Her şeyi de devletten beklemesin. Yeniden kapanmayı bu ülke kaldıramaz.”

 

Gülşen Vaiz: (Esnaf)

“Ekonomik olarak bir türlü toparlanamadık”

“Her kapanmada daha geriye gidiyoruz.  Vakla sayıları artıyor evet sağlık her şeyin önündedir ancak ekonomimizi de düşünmemiz gerekmektedir. Esnaf, vatandaş hatta büyük işletmeler bile artık çok zorda. Artık herkes çok daha hassas davranmalı, Maske, mesafe, hijyen kurallarına uymalıdır. Herkes kendi önlemini almalıdır. Yeniden bir kapanmanın önünü açmamamız gerekmektedir. Devletimiz güçlü bir devlet olsa ve her haneye geçimini idame ettirecek desteği verse ben de istemem sağlımı riske atayım. Ama güçlü bir devletimiz yok.”

 

Alaattin Çolak: (Esnaf)

“Hastaneye gittiğimizde kimse ile beraber yatmıyoruz”

Yeniden bir kapanma olmasını kesinlikle istemiyoruz. Herkes kendi tedbirini alsın. Hastaneye gittiğimizde kimse ile beraber yatmıyoruz. Tek başımızayız. Sosyal mesafe kuralına uymalıyız, maskelerimizi çift çift takmalı, sıklıkla değişmeliyiz. Hijyenimize özen göstermeliyiz. Biz bize düşen görevi yaparsak ancak bu durumun üstesinden gelebiliriz. Kapıları kapalı tutsunlar biz önce kendi içimizde bu virüsten temizlenelim. Ondan sonra açalım.

 

Ayşen Arıda: (Vatandaş)

“Bu ülke ekonomisi bir kapanmayı daha kaldırmaz”

“Sağlık her şeyin önündedir ancak ekonomi de bir o kadar önemlidir. Bence virüsten tamamen kurtulmak için en büyük sorumluluk bizlere düşüyor. Biz vatandaş olarak üzerimize düşeni yapar, sağlıkçıların uyarılarını dikkate alır ve bir tamam uygularsak Covid-19’u yenebiliriz.  Bir defa yendik, yine yapabiliriz. Kapanmak çözüm değildir. Birçok kez kapandık. Netice olumlu yönde değişmedi.  Aksine ekonomik çöküntüler oldu. Bir kapanma daha bu ülkenin ek

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar