EkonomiManşet

Pazarın tadı yok!


Bir yandan pandemi diğer yandan soğuk hava derken Lefkoşa Açık Pazar’da esnaf, bu hafta da satışlarından umduğu rakamı kazanamadı

HAVADİS ÖZEL

Havadis, Lefkoşa Otobüs Terminali’nde kurulan Açık Pazar’ı gezdi, esnafın nabzını tuttu.

Ülkede vaka sayısının artmasının yarattığı tedirginlik nedeni ile zaten eskisi gibi rağbet görmeyen Pazar yeri, bu hafta soğuk havanın da etkisi ile boş kaldı.

Başkent Lefkoşa’da sabah saatlerinde başlayan yağmur, öğleden sonraya kadar yer yer etkili oldu. Akşam saatlerinde hava iyice soğudu.

Pandemi, soğuk hava derken vatandaşın bu hafta mutfak alışverişinde tercihi marketler oldu.

 

Esnaf mutsuz

 

Pandemi önlemleri kapsamında uzun süre tezgah açamayan Pazar esnafı, bu hafta da umduğu satışı yapamadı.

Havadis’e konuşan Açık Pazar esnafı, birçok şeye zam gelirken maaşların yerinde saydığını, yetmezmiş gibi hayat pahalılığı ödeneklerinin bile dondurulduğunu, insanların da alım gücünün düştüğünü, bu durumun ise esnafa direk olarak yansıdığını kaydetti.

Yaşanan durgunluktan yakınan Açık Pazar esnafı, “Kalabalık ve satışların bol olduğu günleri çok arıyoruz. Pandemiden önce Pazar yeri çok kalabalık oluyor, insanlar çantalar dolusu alışveriş yapıyordu. Şimdi hem pazardan alışverişler azaldı hem de pazara gelen insan sayısı” diye konuştu.

 

Pazarda fiyatlar değişmedi

Lefkoşa Otobüs Terminali’nde kurulan Açık Pazar’da fiyatlar aşağı yukarı geçen hafta ile aynıydı.

Havadis, Lefkoşa Açık Pazar’da meyve sebze, kuruyemiş ve balık fiyatlarını araştırdı.

Açık Pazar’da bu hafta çeri domatesin kilosu 6 TL, domates 8 TL, salatalık 7 TL, Çarli Biber 8 TL, yeşil fasulye 20 TL, patlıcan 6 TL, çiçek lahanası tanesi 5 TL, havuç 4 TL, kolakas 5 TL, brokoli 5 TL, mantar 20 TL, patates 3.50 TL, sarma 2.50 TL, kuru soğan 3.50 TL, kabak 6 TL’den satıldı.

 

Meyve fiyatları her stantta farklı

Açık pazarda bu hafta en pahalı meyve listesinde çilek zirvedeki yerini korudu. Bazı stantlarda kilosu 15 TL’den satılan çileğin bazı stantlardaki kilo fiyatı 14 TL idi. Açık Pazar’da bu hafta meyve fiyatları kilogram başına şöyle oldu: Elma 10 – 6 TL, portakal 3.50- 3 TL, çilek 15 – 14 TL, muz 12 – 13 TL, mandalina 5 TL, armut 10 TL.

 

Kuruyemiş fiyatı değişmedi

Açık Pazar’ın en pahalı reyonu yine kuruyemiş reyonu oldu. Açık Pazar’da en pahalı kuru yemiş kilosu 120 TL ile Antep fıstığı. Kabuklu fıtık ve fildişi 100 TL, fındık 80, badem 70, Pazarda en ucuz kuruyemiş ise kilosu 40 TL’den satılan nohut.

 

Balık reyonu ucuzlatıldı

Lefkoşa Açık Pazar’da bu hafta balık fiyatları şaşırttı. Açık Pazar’da Levrek, Çinekop, Alabalık kilosu 50 TL’den, Sazan ve Karabalık kilosu 35 TL, Gümüş Lokum, Mercan, Kefal kilosu 40 TL, Çupra kilosu 45 TL, Voppa ise kilosu 35 TL’den satıldı.

 

 Başa dön tuşu