EkonomiManşet

Vatandaş da esnaf da mutsuz

Açık Pazar’da meyve ve sebze fiyatlarının süpermarket fiyatlarından farkı kalmadı. Hal böyle olunca pazar yerinden alışverişin de cazibesi kalmadı


Açık Pazar’da meyve ve sebze fiyatlarının süpermarket fiyatlarından farkı kalmadı. Hal böyle olunca pazar yerinden alışverişin de cazibesi kalmadı

 

HAVADİS ÖZELLefkoşa Otobüs Terminali’nde her hafta kurulan Açık Pazar’da tezgahlar, yüksek fiyatlar nedeni ile beklenen ilgiyi görmedi.

En fazla tüketilen meyve ve sebzelerde, hatta bazı süt ürünlerinde bile pazar fiyatlarının bu hafta süpermarket fiyatları ile çok yakın olduğu gözlemlendi.

Haftalık mutfak alışverişini pazar yerinden yapmak isteyen birçok vatandaş, bu hafta yüksek fiyatlar nedeni ile evine bir iki poşet ile döndü.

Gün ışımadan pazar yerine giderek tezgahını özenle süsleyen esnafların birçoğu hava kararıncaya kadar tezgahını açık tuttu ancak gün sonunda beklediği satış rakamına ulaşamadı.

Bu hafta Açık Pazar’da ne vatandaş memnun oldu ne de esnaf. Havadis’e konuşan vatandaşlar tezgahlardaki yüksek fiyatlardan, Pazar esnafı ise umduğu satışı yapamamaktan dert yandı.

 

Pazarda tezgahın şampiyonu acı kırmızı biber

 

Pazar yerinde bu hafta domates kilo fiyatı bazı tezgahlarda 6 TL, bazılarında 5 TL’den satıldı. Geçen hafta kilosu 1 TL olan salatalık, bu hafta kilosu 2,5 TL’den satışa çıktı.

Açık Pazar’da bu hafta kabak ve patlıcan bazı tezgahlarda kilosu 3 TL’den bazı tezgahlarda ise 4,5 TL’den satıldı. Patatesin 3 kilosu 10 TL, kuru soğanın kilosu 2,5 TL, havuç 3 TL oldu.

Açık Pazar’da biber, mantar ve fasulyenin yanına bile yaklaşılamadı. Acı kırmızı biber kilosu 25 TL, acı çin biber kilosu 15 TL, taze fasulye kilosu 10 TL, dolmalık ve kapya biber ise 5’er TL’den tezgahlarda yerini aldı.

 

 

Meyveler ateş pahası

 Açık Pazar’da bu hafta elmalar 5 TL’den, armut ise kilosu 10 TL’den satıldı. Şeftali kilosu 15 TL, kayısı kilosu 13 TL, şeker pare kilosu 15 TL, muzun kilosu 10 TL, karpuz ve kavun tanesi 5 TL, erik kilosu 15 TL’den tezgahlarda yerini aldı.Başa dön tuşu