Köşe Yazarları

UZAK YAZILAR -2- (GİTARA AŞK)Gitar bir kente bu kadar mı yakışır? Evet, bu kadar yakışır.
Köşeler, bucaklar, küçüklü büyüklü meydanlar gitar çalanlarla dolu…Soğuklar ve yağmurlar uzun sürmedi; her yerde bahar havası var “Carmen” evlerinde yaseminler açıyor ama bu mevsim Kıbrıs’taki gibi kısa sürebilir yani bu bir “yalancı bahar” olabilir.

Mevsimler mi yalanı insanlara bulaştırdı, insanlar mı mevsimlere?

Gitara aşk melodileri Albayzin’in taşlı sokaklarında birbirine karışıyor.

Bu bölgede evlerin tekmili beyaza boyanmış; damları oluk modeli kiremitlerden ibaret ve evler birbirinin kucağında oturur gibi.

Bir taşı yerinden oynatamaz, belirlenmiş kiremitlerin yerine başka model kiremit koyamazsınız.

Denildiğine göre, 50 yıl kadar önce bu bölgeye girmek cesaret istermiş; özellikle geceleri birçok karanlık olaya sahne olurmuş sokaklar.

50 yılda bunu tersine çevirdiler, sabaha kadar her yer güvenli, her yer canlı; kendine özgü fanus lambalar aydınlatıyor her sokağı; gecelerde gitara aşk yazılmakta, ya da aşka gitarlar çalmakta…

Sacromento’da gitarlar sokakta öğreniliyor.

Granada Üniversitesine bağlı konservatuar var ama Sacromento’daki flamenco müzisyenlerinin buna ihtiyacı yok görünüyor; kimbilir üniversitenin bunlara ihtiyacı var.

Albayzin’in tepelerinde dağ kovuklarında yaşayan çingenelerin oturduğu “Kutsal Dağ” anlamına gelen Sacromento zamanla flamenkonun merkezi haline gelmiş.

Kadim ailelerin yeni kuşakları dağ eteklerindeki mahzene benzer kovukları gösteri sahnelerine dönüştürmüşler, dünyanın her yerinden bu gösterilere akın ediliyor.

Dağ eteklerinden yükselen topuk sesleri gitarlarla birlikte çığlık seslerine karışıyor; Alhambra bütün zamanların sadık bir dinleyicisi gibi dinliyor isyanla ve acıyla karışık ezgileri…

San Nikolas/Mirador’da İspanyol bir ressam kentin panaromik resmini yapıyordu kırmızı kalemle, burada biraz soluklandığım anda.

Evet kırmızı bir kalemle… Koreli bir kafile kuyruk oluşturmuştu bu resmi görmek için… üç sokak çalgıcısının endülüs müzikleri çaldığı bir vakitti…

Ne yapsan nereye gitsen bir eksiklikle gidersin.

Memleket bavula konmaya unutulmuş bir ceket gibi durur geride…

Aslında “Gitara Aşk” nağmeleri Granada’da yazılmadı.

Kıbrıs’ta yazıldı…

(Granada, Şubat 2020)

 

Başa dön tuşu