KıbrısManşet

Uyuşturucuda rekor Lefkoşa’nınLEFKOŞA’DA 150 DOSYA: 2015-2016 Adli Yılı’nda Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi 150 uyuşturucu dosyasını karara bağladı. Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi 33, Girne Ağır Ceza Mahkemesi ise 30 uyuşturucu dosyasını kapattı
CEZAEVİ DOLDU TAŞTI: Ülkede uyuşturucu suçunun artış göstermesi Merkezi Cezaevi’ne de yansıdı. Temmuz ayı itibarı ile 366 kişinin 124’ü uyuşturucu suçundan hapishanede yatıyor. 88’i hüküm alırken, 36 kişi hükümsüz tutuklu olarak yargılanmayı bekliyor  Devrim DEMİR

Ülkede son yıllarda artan suçlar başında gelen uyuşturucu suçları mahkemelerin gündeminde 2015-2016 Adli Yılda ilk sırada yer aldı. Uyuşturucu suçlar karşısında mahkemeler yine yoğun bir yıl geçirdi. Madde kullanımına bağlı, 2015 yılında 6, 2016 yılında ise 1 kişinin ölümüne neden olan uyuşturucu kullanımı hızla yaygınlaşmaya devam ediyor.

Adli yılda yargının en çok üzerinde durduğu uyuşturucu davalarının ilk sırasında Bonzai olurken, ikinci sırada Hint Keneviri yer aldı.

Mahkeme gündemini meşgul eden davaların başında gelen uyuşturucu suçlarını, uyuşturucu suçundan geçmiş dönmede mahkûm edilen kişilerin işlemesi ise dikkat çekti.

Uyuşturucu suçlarının artış göstermesi ise 2015 yılında olduğu gibi, 2016 yılında da cezaevine yansıdı. Mayıs ayında 76 kişi hüküm giyerken, Temmuz ayında sayı 88’e yükseldi.

 231321 copy

Lefkoşa ilk sırada

Havadis’in elde ettiği bilgilerde, uyuşturucu dosyası en fazla Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesinde görüşüldü. Lefkoşa Ağır Ceza heyeti adli yıl boyunca her kararında uyuşturucunun artışına dikkat çekti.

Mahkeme Başkanı Ömer Güran okuduğu tüm karalarında artan uyuşturucu suçlarına karşı,  limanlar ve kara giriş kapılarının sıkı denetlenmesi konusunda yetkililere çağrıda bulundu.

Eylül ayında oturum yapan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, Temmuz ayına kadar 150 uyuşturucu dosyasını kapattı. Girne Ağır Ceza ve Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi ise toplam 63 uyuşturucu dosyasını sonuçlandırdı.

 Foto 3 copy

Bir davada 18 yıl hapis cezası

Hızla yaygınlaşan uyuşturucu suçları karşısında mahkemeler, caydırıcı ve ibret verici cezalar vermeye devam ediyor. Kararlar ibret verici olmasına rağmen, verilen ağırlaştırıcı ve caydırıcı cezalara aldırış etmeyenler, batağa saplanmaya devam ediyor.

Lefkoşa Ağır Ceza heyeti, uyuşturucu “İthal ve Tasarruf” suçundan yargıladığı 3 kişiyi ibretlik hapislik cezası ile cezalandırdı.

Heyet, Mart ayında 505 gram bonzai ile suçüstü yakalanan E.Ç.’i 7 yıl, C.K.’ı 4 yıl ve D.G.’ı 7 yıl toplamda 18 yıl hapse mahkûm etti.

Cezaevi kaynıyor

Ülkede uyuşturucu suçunun artış göstermesi Merkezi Cezaevine de yansıdı. Temmuz ayı itibarı ile 366 kişinin 124’ü uyuşturucu suçundan. 88’i hüküm alırken, 36 hükümsüz tutuklu yargılanmayı bekliyor.

Başa dön tuşu