Üst Mahkeme acımadı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Haziran 10, 2023
KıbrısManşet

Üst Mahkeme acımadı

8 GÜN: Yüksek Mahkeme kararda, Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Verda Tunçbilek, Dr. Fahri Karagözlü, Dr. Rasiha Serdaroğlu ile emekli hemşire Taner Okburan ile hemşire Ayşegül İşbilen’in Girne Polis Müdürlüğü’nde 8 gün tutuklu kalmasını karara bağladı. Zanlılar 8 gün sonra yeniden Kaza Mahkemesi’ne çıkarılacak

KAÇMA İHTİMALİ:  Alt Mahkeme’nin kararını yanlış bulan Yüksek Mahkeme, soruşturmanın devam ettiğini, beklenen raporlar olduğunu ve soruşturma sonunda ithamnameye adam öldürme suçunun da eklenebileceğini belirtti. Yüksek Mahkeme zanlıların kaçma ihtimalini dikkate alarak tutuklu yargılanmalarına karar verdi

Devrim DEMİR

[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]Ü[/dropcap]lkede infiale neden olan Girne’deki “yasa dışı kürtaj” davasıyla ilgili 4’ü doktor 6 zanlının tutuklu yargılanmaları için Başsavcılığın Yüksek Mahkeme’ye başvurduğu istinaf davası dün karara bağlandı.


11 Nisan tarihinde Girne Kaza Mahkemesi’nin zanlılar Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Verda Tunçbilek, Taner Okburan, Ayşegül İşbilen, Dr. Fahri Karagözlü ve Dr. Rasiha Serdaroğlu ile ilgili verdiği teminatla serbest kalma kararına itiraz eden Başsavcılık, kararı bozmak için 25 Nisan tarihinde Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu.

Başkan Ahmet Kalkan, Yargıçlar Bertan Özerdağ ve Gülden Çiftçioğlun’dan oluşan heyet, alt mahkemenin verdiği kararı hatalı bularak bozdu.

Heyet oy birliği ile Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Verda Tunçbilek, Taner Okburan, Ayşegül İşbilen, Dr. Fahri Karagözlü ve Dr. Rasiha Serdaroğlu’nun yeniden tutuklu yargılanmasına emir verdi.

fetüs davası (3)

Ahmet Kalkan: Davanın seyri “Adam öldürmeye” dönüşebilir  

Mahkeme Başkanı Ahmet Kalkan, davanın olgularını mahkemeye anımsattı. Ahmet Kalkan, işlenen suçun ciddiyetine dikkati çekerek ağır ceza mahkemesinde görüşülecek bir dava olduğunu söyledi. Kalkan, soruşturma memuru polis çavuşu Namık Kemal Baz’ın teminat duruşmasında aktardığı olguları hatırlatarak, cezaevi talebinde bulunduğunu hatırlattı.

Ahmet Kalkan, davanın durumuna bakıldığında soruşturmanın devam ettiğini ve Türkiye’den beklenen raporların henüz gelmediğini, fetüslerin birinin 34 haftalık olduğunu ve çıkacak rapora göre soruşturmaya “Adam öldürme” suçunun dâhil olabileceğini kaydetti.

Kalkan: İstinafın amacı yargılama değil

Yüksek Mahkeme Başkanı Ahmet Kalkan, istinaf mahkemesinin amacının tekrara yargılama olmadığını, alt mahkemelerin verdiği kararları incelemek için olduğunu anlattı. Kalkan, zanlıların 45 gün tutuklu kaldıklarını ve yüksek teminat şartları ile serbest bırakıldıklarını anımsattı.

Polisin soruşturma aşamasında zanlı veya zanlılara 3 ayı geçmeyecek şekilde 8’er gün tutukluluk talebinde bulunabileceğini anımsatan Kalkan,  suçların son derece ciddi suçlar olduğunu ve her zanlıya getirilecek davaların henüz net olmadığının altını çizdi.

fetüs davası (2)

“Alt mahkeme hatalı”

Yargılanan 6 zanlının biri hariç hepsinin KKTC vatandaşı olduğunu ve yargılanacakları davalardan yüksek cezalara alacaklarının göz önünde olduğuna vurgu yaptı. 11 Nisan tarihinden bu yana teminatla serbest kalan zanlıların, mesleklerine bakıldığında yargılanmadan yurt dışına kaçarak hayatlarını devam ettirebileceklerine bulgu yaptıklarını ifade eden Kalkan, alt mahkemenin teminat kararının hatalı olduğunu söyledi.

Kalkan, zanlıların tutuklanarak 8 gün sonra yeniden Girne Kaza Mahkemesine tutuklu olarak çıkartılmalarına emir verdi.

Yeniden hücrelere yerleştirildiler

Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Verda Tunçbilek, Taner Okburan, Ayşegül İşbilen, Dr. Fahri Karagözlü ve Dr. Rasiha Serdaroğlu, dün görüşülen duruşmada hazır bulundu. İstinaf kararının alt mahkemenin kararını bozmasının ardından, zanlılar tutuklanarak Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı hücrelere yerleştirildi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar