ÇİFTE MAAŞ davasında ara emri alındı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 29, 2024
KıbrısManşet

ÇİFTE MAAŞ davasında ara emri alındı

Yüksek İdare Mahkemesi, Kooperatif Merkez Bankası ve iştiraklerinde çalışıp aynı zamanda ‘Sosyal Sigortalar Dairesi’nden de ‘yaşlılık maaşı’ alan 106 kişinin maaşlarının dava sonucuna kadar kesilmesine ilişkin idari kararın yürütülmesini durdurdu

Duygu ALAN


Kooperatif Görevlileri Sendikası’na (KoopSen) bağlı işçiler tarafından “hukuka aykırı olduğu” iddiasıyla Kooperatif çalışanlarının yaşlılık aylığının durdurulmasına ilişkin alınan idari karara karşı Yüksek İdare Mahkemesi’nde açılan davada, dün ara emri alındı.

Yüksek İdare Mahkemesi (YİM) Heyet Başkanı Mehmet Türker huzurunda yapılan duruşmada, Koop-Sen mensubu işçileri temsilen Avukat Hasan Esendağlı,  Sosyal Sigortalar Dairesi’ni temsilen de Kıdemli Savcı Sarper Altıncık hazır bulundu.

YİM, Kooperatif çalışanlarının yaşlılık aylığının dava sonucuna kadar kesilmesine ilişkin idari kararın yürütülmesini durdurdu.

Güröz: Kooperatif devlet eli ile yönetilmiyor

Mehmetali Güröz
Mehmetali Güröz

Kooperatif Görevlileri Sendikası (KoopSen) Başkanı Mehmetali Güröz, Kooperatif Merkez Bankası ve iştiraklerinin özel kuruluşlar olduğuna eve kamusal olmadıklarını belirterek, yapılan uygulamanın haksız olduğunu söyledi.

Güröz, Kooperatif Merkez Bankası’nın ve iştiraklerinin fasıl 114 Kooperatifler Yasası çerçevesinde kurulmuş özel tüzel kişilik olduğunu, kooperatifin ve kooperatiflerin hissedarlarının, ortaklarının olduğunu, ortaklarının genel kurulda seçtiği yöneticilerle yönetilen bir yapı olduğunu ve bu yapının devlet eli ile yöneltilmediğini kaydetti.

“Devlet yasalarla yönetilir”

Alınan ara emri ile haklılıklarının bir kez daha vurgulanmış olduğunu söyleyen Güröz, “Kayyum tarafından yönetilmek yani idare memuru atayarak oraları yönetmek geçici bir olgudur. Bu geçici olgu kalıcı yasayı etkilemez. Geçici olgu bir süreliğine devam eder ve atanan idarecilerin yasada görev süreleri bellidir. Süre 4 yıldır. Bu sürenin sonunda kooperatifi veya kooperatifleri hissedarlarına devreder. Bu bağlamda kooperatif çalışanları bir devlet memuru değildir” diye konuştu.

Mehmetali Güröz, şunları söyledi: “Bir devlet kıskançlıkla yönlendirme ile değil yasalarla yönetilir. KKTC’de bir hukuk devleti ise ki biz öyle olduğuna inanıyoruz hukuk ile yönetilir. Buradaki kavga, maaş kavgası değildir. Kavga, yasalara uygunluk kavgasıdır. Yasalar kurumlara, şahıslara göre bozulup düzenlenmez. Yasayı düzenleyen Meclistir ve yasa yapıcı, yasayı kıskançlıkla değişemez.”

“Hakkınızı arayın”

Mehmetali Güröz, ayrıca Emeklilik Yasası’nın 28’inci maddesine göre kurumlarda, devlet dairelerinde, belediyelerde, üniversitelerde sosyal sigorta yaşlılık maaşları hakkı kazananların maaşlarının bu yaysa göre kesilemeyeceğini öne sürdü.

Güröz, “Bu bağlamda benim çağrım bu kişilerin, bu konuda haklarını aramalarıdır. Bu yasada murat edilen başka, uygulama başkadır” diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar