Üniversiteli işsizler ordusu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
KıbrısKöşe Yazarları

Üniversiteli işsizler ordusu

Barış Uzunahmet

İnternette haber sitelerinde gezinirken Euronews’deki bir haber dikkatimi çekti. Türkiye’de avukat sayısındaki artıştan bahsediyordu.  Türkiye’de son sekiz yılda avukat sayısında yüzde yüz artış görülmüş. 2014 yılında 87 bin olan avukat sayısı 2022’de 174 bine çıkmış.

Türkiye’de 209 üniversite ve YÖK verilerine göre 113 hukuk fakültesi var. AKP hükümeti ile birlikte “Her ile bir üniversite” sloganının hayat bulduğu Türkiye’deki üniversite sayısında kısa sürede bir patlama yaşandı. Dolayısı ile de öğrenci sayısı da arttı.


Türkiye Adalet Bakanı Yılmaz Tunç geçtiğimiz günlerde avukat sayısındaki artış ile ilgili yaptığı açıklamada “Hukuk fakültesinden mezun olanlar, artık avukatlık stajına başlayamayacaklar ya da hemen hakim, savcı sınavına giremeyecek. Öncelikle hukuk mesleklerine giriş sınavını kazanacaklar” dedi.

Şimdi bunları neden yazıyorum diye sorabilirsiniz. Ancak benzer bir durum KKTC için de geçerlidir. Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı’nın daha birkaç ay önce Adli Yıl açılışında yaptığı konuşmandan anlıyoruz ki KKTC’de Barolar Birliği’ne kayıtlı 1400 avukat var ancak bunların 950 civarı mesleği icra ediyor.

KKTC’de 20’yi aşkın üniversitenin yarıdan fazlasında hukuk fakültesi vardır ve her yıl yeni mezunlar vermektedir. Yaklaşık 100 civarı KKTC vatandaşı mezun veriliyor. Düşünün ki Baro’ya kayıtlı avukatların üçte biri mesleği icra etmiyor. Muhtemelen iş azlığından dolayı edemiyor veya başka işler ile uğraşıyorlar.

Esendağlı, aynı konuşmada Türkiye’de yaşanan sorunun benzerinin KKTC’de de yaşandığını bir anlamda şu cümleleri ile açıklıyor: “Ülkedeki avukat sayısı bizi ülkenin en büyük meslek örgütlerinden biri haline getirmiştir. Ama inanın ki bu avukat sayısına olumlu anlam yüklemek çok zordur. Zira avukat sayısı, ihtiyaç ve kapasitenin çok ötesine geçmiş durumdadır. Maalesef bu duruma, diğer pek çok yükseköğretim gerektiren meslekte olduğu gibi öncelikle sağlıklı bir eğitim planlaması ve yönlendirmesi yapmayan, gelmiş ve geçmiş hükümetler ile ülke kapasitesini dikkate alarak yerli öğrencilere kontenjan kısıtlaması getirme sorumluluğunu gösteremeyen KKTC’de kurulu üniversiteler yol açmıştır. Bu konuda acil bir şekilde tedbir alınması gerektiği şeklindeki çağrımızı tekrarlıyorum.”

Belki konu avukatlık mesleğinden açıldı ancak KKTC’de bu anlamda sorun sadece avukatlarda değildir. Birçok meslek grubunda benzer sorunlar yaşanmaktadır. Ülkede mantar gibi çoğalan üniversitelerde KKTC vatandaşlarına kontenjan kısıtlaması getirilmediği sürece ülkede üniversiteli işsiz sayısı her geçen gün artacak.

Çok ilginçtir ki KKTC’deki üniversitelerin birinde yöneticilik yapan yüksek rütbeli bir akademisyen ile bu sorunu tartıştığım zaman bana söyledikleri ile ağzım açık kalmıştı. Bana aynen şöyle demişti; “Liseli işsiz olacağına üniversiteli işsiz olsun daha iyi..”

Bu akademisyenin söylediklerini genelleme yapacak değilim. Elbette farklı düşünenler de vardır. Ancak KKTC’deki üniversiteler arasında “daha çok öğrenci gelsin da ne olursa olsun” anlayışında olanlar çoğunlukta…

Bu konuda devlete, hükümetlere büyük görevler düşmektedir. Bu bir planlama sorunudur. Hatta sadece eğitimin planlanması ile de aşılacak bir durum değildir. Çok daha geniş bir planlamaya ihtiyaç vardır. Bu planlama yapılmadığı sürece ülkedeki üniversiteli işsiz sayısı artacak veya alakasız işlerde çalışıyor olacaklardır. Görünen köy kılavuz istemez.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar