Türkiye'de Halil Falyalı cinayeti davası başladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Kasım 26, 2022
KıbrısManşetTürkiye

Türkiye’de Halil Falyalı cinayeti davası başladı

halil Falyalı cinayeti davası

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarıyla gündeme gelen Halil Falyalı ve şoförü Murat Demirtaş’ın öldürülmesine ilişkin haklarında dava açılan aralarında Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez kardeşlerin de bulunduğu 6 sanığın yargılanmasına başlandı.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Mehmet Faysal Söylemez, Mustafa Söylemez ve Abdurrahim Çelik, bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.


Tutuklu sanıklar Ender Yıldız ve Cengiz Şener’in yanı sıra müşteki Özge Taşker Falyalı’nın avukatı ile sanık avukatları da salonda hazır bulundu. Bir sanık avukatının duruşmaların kapalı yapılması talebinin, mahkeme heyeti tarafından gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı gerekçesiyle reddedilmesinin ardından savunmalara geçildi.

Sanık Mehmet Faysal Söylemez, emekli astsubay olduğunu, KKTC’ye hiç gitmediğini, sanıklardan sadece Mustafa Söylemez’i kardeşi olması sebebiyle tanıdığını belirterek, suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Sanıklardan Abdurrahim Çelik, SEGBİS aracılığıyla savunma yapmak istemediğini ifade ederek, daha önce mahkemeye 11 sayfalık savunma dilekçesi gönderdiğini, bunun dikkate alınmasını istediğini bildirdi. Çelik’in ardından savunması alınan sanık Ender Yıldız, iddianamede belirtildiğinin aksine kimse adına telefon kartı almadığını, buna ilişkin görüntülerdeki kişinin kendisi olmadığını ifade etti.

Sanıklardan Abdurrahim Çelik’in iş ortağı olduğunu öne süren Yıldız, “Çelik, kafemize zaman zaman gelip giderdi. Ortak baz vermemiz ve iletişimizde olmamız normaldir. Kıbrıs’a tatil amaçlı yalnız gittim. Ömer abinin (Tunç) orada olduğunu sonradan öğrendim. Görüştük, birkaç gün de onun evinde kalmamı istedi. Oteldeki tatilim bitince birkaç gün Ömer abinin evinde tatil yaptım evime döndüm. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum.” diye konuştu.

Sanık Cengiz Şener, iddianamede, olaya dair Kıbrıs’ta açılan davanın sanığı Veysel Sarı’yı kaçak yollarla Kıbrıs’a gönderdiğinin iddia edildiğini belirterek, “Hakkımdaki ifadeler çelişkili, bu olayda suçsuzum. Yüce mahkemenizin adaletine bırakıyorum kendimi.” dedi.

Sanık Mustafa Söylemez ise 2 suçla itham edildiğini anlatarak, “Örgüt kurma suçunu işlemedim. Ne yönettim ne de örgütümün üyesi vardır. Hiç tanımadığım insanlarla nasıl örgüt kurabilirim? Ağabeyim Mehmet Faysal Söylemez ve sanık Metin Süs dışındaki sanıkları sadece adliyenin nezaretinde gördüm. Hiç kimseyi öldürmedim, kimseyi öldürmesi için azmettirmedim, yardımcı olmadım. Sanırım Kıbrıs polisi yoğun baskı altında kalmış, gerçek faili bulmak uzun süreceğinden alelacele bu yolu seçmişler. Baktılar sabıkalı, suçu yıkmak için beni seçtiler.” diye konuştu.

Sanık Söylemez, Kıbrıs’ta kendisi adına kiralandığı belirlenen bir araçta çok sayıda kullanılmış eldiven, su şişesinde DNA’sı ve araç içinde atış artığına rastlandığı iddiaları üzerine şunları söyledi:

“O aracı 5 günlüğüne kiraladım. Orada usul öyledir. Havalimanına varınca aracı orda bırakırsınız. Su şişesinde benim DNA’m çıkabilir, normaldir. Bu nasıl suç delili olarak değerlendiriliyor? Eldiveni oraya polis koymuştur, atış artığını da. O araçla birçok kontrolden geçtim. Eğer böyle eldiven olsaydı kontrol yapan polisler kör müydü de kontrolde görmeyeceklerdi? Bu eldiven falan sahte deliller. Bu suçun bana yıkılmasının ana sebebi sabıka kaydımdı. Kıbrıs polisi son 2 senedir Türk vatandaşlarının sabıka kaydını görebiliyorlar. Baktılar kim var, ben varım, bana yıktılar.”

Sanık Mustafa Söylemez, müşteki avukatının “KKTC’ye ne kadar sıklıkla gidersiniz, en son ne zaman gittiniz?” sorusu üzerine, Yakın Doğu Üniversitesinde hukuk öğrencisi olduğunu, en son okulla ilgili Kıbrıs’a gittiğini öne sürerek, “Bunlar (Falyalı) çok zengin. Aileden para koparmak için yalancı tanık tutulmuş. Halil Falyalı’yı hayatımda hiç görmedim. Telefonda dahi görüşmedim. Ortak bir işim olmadı, olamaz da.” iddiasında bulundu.

Duruşma, sanık avukatlarının beyanlarının alınmasıyla sürüyor.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez’in “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, “suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak veya yönetmek” suçundan ise 5 yıldan 12’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

İddianamede, sanıklar Abdurrahim Çelik, Cengiz Şener, Metin Süs ve Ender Yıldız için “tasarlayarak kasten öldürmeye yardım” ve “suç işlemek için kurulan silahlı örgüte üye olmaktan” 32 yıl altışar aydan 46’şar yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede, KKTC’de hakkındaki “adam kaçırma, darp ve zorla alıkoyma” suçlamaları ile ilgili olarak 14 Ekim 2021’de polise teslim olan ve tutuklanan maktulün, kendisi ve çalışanları aleyhlerindeki davalar geri çekilince 17 Aralık 2021’de cezaevinden tahliye edildiği yer alıyor.

Maktulün, 8 Şubat 2022 sabahı şoförü Demirtaş’ın kullandığı araçla kendisine ait otelden korumaları Halil Işık ve Türkistan Gülce’nin eskortluğunda ayrıldığı bilgisine yer verilen iddianamede, bir aracın yolun daralan yerinde park halinde durduğu, şoförün korna çaldığı ancak aracın yoldan çekilmediği bildiriliyor.

İddianamede tam bu esnada birkaç el tabanca sesi geldiği, hemen akabinde otomatik tüfeklerle maktulün içerisinde bulunduğu aracın hedef alınarak ateş edildiği, kanlar içerisinde kalan Falyalı ile Demirtaş’ın öldüğü anlatılıyor.

İddianamede, “son derece organize, planlı ve profesyonel bir şekilde” işlendiği belirtilen dava konusu eylemin belli bir sürece yayıldığı, önceden ayrıntılı şekilde planlandığı ve bunun için de şüphelilerin bir araya gelip birtakım görüşmeler yaptıklarına değinildi.

İddianamede, şüphelilerin suçun işlendiği tarihten çok daha önce bu eylemi gerçekleştirmeye karar verdikleri ve planladıkları, ilk olarak 2021 yılı Eylül ayında Musa Çiçek ve Mustafa Söylemez’in KKTC’ye kaçak yollarla gittikleri, bu ilk gidişlerinde maktul Halil Falyalı’nın cezaevinde olması nedeniyle eylemi gerçekleştiremedikleri ancak vazgeçmedikleri ifade ediliyor. (AA)

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar