EkonomiManşet

“Temiz” patates limanda bekliyor  






Piyasada fiyatı 10-12 TL’ye çıkan patates adeta karaborsaya düştü. TÜK ile Patates Üreticileri Birliği Kooperatifi’nin ithalatı ise “mantar” nedeniyle gecikti

LİMANDA BEKLİYOR: İthal edilen 2’nci parti patatesin mantarlı çıkması nedeniyle TÜK yeni parti patatesin yıkanarak paketlenmesini talep etti. Türkiye’de yıkatılan patates tahlil sonuçları için limanda bekletiliyor. Sonuçları olumlu çıkarsa patates bir iki gün içinde gelecek

TÜK’TEN DİREK SATIŞ: Patates Üreticileri Kooperatifi, bakteri analizi temiz çıkması halinde gelecek olan patatesin TÜK aracılığı ile direk tüketiciye ulaştırılacağını duyurdu. Kooperatif, fiyatın ise atın ise 3-3.50 TL olacağını bildirdi

Eniz ORAKCIOĞLU

Patatesin fiyatının 10 TL’yi bulmasına ve birçok market ile manavda da patatesin olmaması sebebi ile tedbir olarak ithal patates getirmesine geçen hafta karar verilmiş, hatta normal şartlarda patates 5 gün önce yani Cuma günü adaya geliş olmalı gerekmekteydi. Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) ile Patates Üreticileri Birliği Kooperatifi çalışması ile gerçekleşecek olan patates ithali TÜK noktalarından uygun fiyata direk halka satışa sunulacağı patates üreticileri Kooperatifi yönetimi tarafından basına yansıtılmıştı. TÜK’den patates almak isteyen vatandaş, patatesin gelmediğini öğrenince hayal kırıklığına uğradı.

Doğancı (ElyeÜreticiler Birliği Başkanı, Patates Üreticileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bicen, Havadis’e konuşarak geçtiğimiz ay adaya getirilen ve mantarlı olduğu tespit edilen patatesten dolayı TÜK’ün gelecek olan 3’üncü partinin yıkanarak paketlenmesini istediğini bu nedenle ithalatın geciktiğini aktardı. Bicen, patatesin hafta sonundan önce iç gelmesini beklediklerini ve ürünün tümünün Toprak Ürünleri Kurumundan direk halka satılacağını vurguladı.

Havadis’e fiyatlar ve ithal patates konusunda değerlendirmelerde bulunan Bicen, üreticilere de “Bütün üretim dallarında üreticiler kooperatifleşsin ve halka direk satış yaparak aracıyı ortadan kaldırsın” çağrısı yaptı.

“Fiyatının yüksek oluşu üreticiden kaynaklanmıyor”

Patatesin fiyatının 10 TL’ye çıkmasının üreticiden kaynaklanmadığını aktaran Bicen, bu fiyatların üreticinin elinde mal olmamasından dolayı tüccar tarafından bu kadar yükseltildiğini vurguladı. Üreticinin son bahar ürününü satmakta sıkıntı çektiğini hatırlatan Bicen, 8 ay önce patates fiyatlarının 5 kuruşa düşmesi ile üreticinin ciddi zarar gördüğünü vurgulayarak, sonbahar ürününün ilkbahar hasadıyla çakıştığını ve ilkbahar ürününe darbe vurduğunu belirtti.

“Amacımız kar değil”

Fiyat artışlarından dolayı Tarım Bakanlığın patates ithalatını sınırsız yapmak istediğinin altını çizen Bicen, buna karşı çıktıklarını ve tüccara tekrardan izin vermemelerini, gerekirse ithal iznini Patates Üreticileri Birliğine vermelerini söylediklerini belirtti. Tarım Bakanlığının izni Patates Üreticileri Birliğine verdiğini sözlerine ekleyen Bicen, ithalat yapmaktan mutlu olmadıklarını, amaçlarının ise kar olmadığını kaydetti. Amacın yüksek fiyatları aşağıya indirerek, tüketicinin, dar ve sabit gelirlinin ucuza patates almasını sağlamak olduğunu aktaran Bicen, çalışmalarını da bu doğrultuda yapacaklarını anlattı.

“Patates gelince TÜK’den alınabilecek”

Amacın halka direk satış yöntemini hayata geçirmek olduğunu söyleyen Bicen, bu konuda Toprak Ürünleri Kurumu ile diyalog gerçekleştirdiklerini belirtti. Tüm patatesi halka direk satış yapabilmesi için Toprak Ürünleri Kurumuna vermek istediklerini aktaran Bicen, ithal patatesin gelmesi ile halkın direk TÜK’den 3,50 TL civarı bir fiyata patates alabileceğini vurguladı.

“Tüccar acımasızlaştı”

Birliğin daha önce ithal ettiği ürünlerde mantar tespit edildiğini söyleyen Bicen, “ilk gelen patatesi iyi ki de biz getirdik çünkü tüccar getirmiş olsaydı, bu hastalıklı ürünlerin hastalığı bizim topraklarımıza da bulaştırma tehlikesi vardı. İlk gelen ürünleri imha ederek, iadesine gittik” şeklinde konuştu. Bu olayla birlikte tüccarın yine acımasızlaşarak 8 TL olan patates fiyatını 12 TL’ye yükselttiklerine dikkat çeken Bicen, Toprak Ürünleri Kurumu’nun üreticiler ve üretici birliklerinin kooperatifleri ile işbirliği içerisinde olması ve denge unsurunu sağlaması gerektiğini aktardı.

“Aracı ortadan kaldırılmalı”

Havadis aracılığı ile çağrı yapan Bicen, bütün üretim dallarında üreticilerin kooperatifleşmesi gerektiğini ve halka direk satış yaparak aracıyı ortadan kaldırma yoluna gidilmesi gerektiğini vurguladı. Bicen, en erken zamanda TÜK sektörlerde kooperatifleşmeye gidip halka direk ve uygun fiyatlara satış yapılması gerektiğini belirtti.

“Tahlil sonuçları çıkar çıkmaz gelecek”

Türkiye’den ithal gelen 2’nci parti patateste mantar hastalığı olduğunu hatırlatan Bicen, getirilecek olan 3’üncü parti için Toprak Ürünleri Kurumu’nun yıkatılıp, paketlenmesi talebinde bulunduğunu kaydetti. Bu sefer de patateslerin temiz su ile yıkanmadığına dikkat çeken Bicen, bakteri oluşma riskine karşı yeniden tahlil istediklerini vurguladı. Normal şartlarda Cuma günü gelmesi gereken ithal patatesin bu nedenlerle geciktiğini araya hafta sonu ve 29 Ekim tatili girdiğini de belirten Bicen, TIRların Türkiye’de limanda beklediğini tahliller temiz çıkar çıkmaz adaya getirileceğini ifade etti. Eğer gelecek patateste hastalık ve bakteri yoksa hafta içi patatesin adada olacağını vurgulayan Bicen, aracının yani tüccarın ortadan kaldırılması amacı ile patatesin tamamının Toprak Ürünleri Kurumuna verileceğini ve oradan direk halka satışın yapılacağını aktardı.

İlginizi çekebilir: Michael Kasırgası’nın yarattığı dev toprak kayması | GALERİ
İlginizi çekebilir: Spotify DNA’nıza göre şarkı önerecek
İlginizi çekebilir: 182 metrelik dev heykel açılışa hazır | GALERİ








Başa dön tuşu