Tavandan rezalet aktı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
KıbrısManşet

Tavandan rezalet aktı

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi dün lağım rezaleti ile güne başladı. Ayaktan Tanı Merkezi’nde kanser hastalarının poliklinik için beklediği bölümün tavanında patlayan septik borularından akan pislikler hastaların üzerine döküldü

REZALET: Kanser hastalarının da içerisinde yer aldığı Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ayaktan Tanı Bölümü dün sabah güne lağım suları ile başladı. Bir anda tavandan koridora dökülen lağımlarla hastaneyi leş gibi bir koku kapladı, hastalar da personel de eziyet çekti

HASTALAR PERİŞAN: Tavan arasında patlayan lağım boruları hastanenin koridorlarına akmasıyla bir anda neye uğradığını şaşıran hastalar, nereye kaçacağını şaşırdı.  Hastane personelinin dağıttığı maskelerle doktorları beklemeye devam eden vatandaşların hali içler acısıydı


BEKLEMEDEN KAÇTILAR: Bazı hastalar kokudan durulmaz hale gelen koridorlarda beklemekten bezerek muayene olmadan hastaneden ayrıldı. Kalmak zorunda olan hastalara dağıtılan maskeler ise çare olmadı. Bazı hastalar ağır lağım kokusu içinde öğürerek sırasını bekledi.

Devrim DEMİR

Kanser hastalarının da içerisinde yer aldığı Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ayaktan Tanı Bölümü dün sabah güne lağım suları ile başladı.

Koridorların en yoğun olduğu sabah saatlerinde tavan arasında patlayan lağım boruları hastanenin koridorlarına aktı. Bir anda neye uğradığını şaşıran hastalar, pis koku nedeniyle zor anlar yaşadı.

Hastane personelinin dağıttığı maskelerle doktorları beklemeye devam eden vatandaşların hali, büyük bir rezaletin de simgesi oldu.  Koridorlarda kokudan durulmazken, birçok vatandaş tedavi olmadan hastaneden ayrıldı.

Tedavi olmak için bekleyenlere ise maske dağıtılmasına rağmen, kokuyu bastırmak mümkün olmadı.

Uzak köylerden sabahın erken saatlerinde hastaneye gelenler ise pis kokuya rağmen saatlerce lağım suları içinde çocukları ile beklemek zorunda kaldı.

Tavan arasından sızan pis sular kısa sürede koridorları kaplarken, vatandaş yaşanan rezalete büyük tepki gösterdi.  Tedavi olmak için bekleyen onlarca kişi, yeni onkoloji binasına sevk edildi.

Hastalar isyan etti

Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ayaktan Tanı Bölümü’nde dün sabah yaşanan rezalete hastalar isyan etti. Kokudan durulmayan koridorlarda saatlerce beklemek zorunda kalan vatandaşlar, Havadis’e konuştu.

Hükümetin hastane konusunda çok daha hassas olması gerektiğini ifade eden hastalar, her gün yüzlerce hastanın bu bölümde büyük zorluklarla tedavi görmeye çalıştığını belirtti.

Öğle saatlerinde ilaçlandı

Ayaktan Tanı Bölümünde dün sabah yaşanan rezalet öğle saatlerinde son buldu. Patlayan borular nedeniyle koridorların bir kısmı görevliler tarafından sorun çözülene kadar kapatıldı.

Yapılan müdahalenin ardından koridorlar ilaçlandı.

Başhekim Doktor Ersan Berksel, Sağlık Bakanı Doktor Faiz Sucuoğlu ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana müdahaleleri yerinde inceledi.

 

Hastalar ne dedi?

Osman Kahraman: Altı ayda bir tedavi maksatlı hastaneye geliyorum ve her geldiğimde mutlaka bir sorun var. Eski boruların tamir edilmesi gerekiyor. Vatandaş bu sıkıntıyı yaşamak zorunda değil. Zaten hastaneye canımız burnumuzda geliyoruz. Bu muameleyi ve rezaleti hak etmiyoruz.

Türkmen Karaç: Bakanlar kendine bizim vergilerimizle son model araba alacaklarına, devletin bize hizmet ettiği kurumlara el atsınlar. Vatandaş bugün bu yaşadığını yeniden yaşamak zorunda değil, bizim ihtiyaçlarımızı karşılasınlar. Her gün onlarca hasta bu bölümde tedavi oluyor, hükümet edenler benim verdiğim vergiyle son model arabalarda sefa sürüyor. Bize ise hep cefa kalıyor

Aycan Tuğcan: İyi olmaya geldiğimiz hastaneye bakın. Her gün daha çok hasta oluyoruz. Sabah saatlerinde patlayan borulara hemen müdahale edilmedi. Biz bu koku ile tedavi olmak için beklemek zorundayız. Herkes kendi çıkarı için devletçilik oynasın, vatandaş rezilliği çeksin

Ferdiye Atılgan: Ölmeyeceksek bile, bu hastaneye gidip gelirken yaşadığımız sorunlar bizi öldürecek. Leş koku arasında tedavi olmayı bekliyoruz, her gün aynı insanlara, ayrı eziyet. Hastane personelinden de yaşattıkları bu sıkıntılardan da şikâyetçiyiz. Saatlerce pis lağım suları içinde tedavi olmayı bekliyoruz ama bu kimsenin umurunda değil.

 

Kemal Deniz Dana: Olaya anında müdahale edildi

Hastanede yaşanan lağım rezaletinin ardından Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana Havadis’e konuştu.

Dana olaya anında müdahale edildiğini ve sorunun 2 saat içerisinde giderildiğini kaydetti.

Hastanede yaşanan sıkıntıyı yerinde incelediklerini belirten Dana, “Patlayan borulara anında müdahale edildi ve sorun 2 saat içinde çözüldü. Gün boyu hastalara hizmet yeni onkoloji binasında verilirken, Sağlık Bakanı Faiz  Sucuoğlu’da olayı yerinde inceledi. Hastaneye ikinci trafo bağlantıları da tamamlanırken, yaşanılan birçok sıkıntı son buldu. Klimalar ve bütün aletler düzenli çalışmakta” dedi.

 Lağam hastane (32) 2 Aycan Tuğcans Lağam hastane (5) Lağam hastane (22)

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar