KıbrısManşet

Taşpınar’da okul heyecanı


Öğrencileri Bostancı’daki Fikri Karayel İlkokuluna yönlendirilerek 1988 yılında eğitime ara verilen Taşpınar İlkokulu 31 yıl aranın ardından yeniden eğitime başlıyor

Gürsel KARAGÖZLÜ

Taşpınar ( Angolem ) İlkokulu 31 yıl sonra, tekrar Köy halkının kullanımına kazandırılıyor.

Köy muhtarının talebi üzerine harekete geçen Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ve Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, okul binasının köye kazandırılması için geçtiğimiz gün Taşpınar İlkokulu binasında incelemelerde bulundular.

Taşpınar İlkokulu 1938-1988 yılları arasında yüzlerce öğrenciye hizmet verdi. Öğrenci sayısında azalma olduğu gerekçesi ile okul 1988 yılında son mezunlarını verdikten sonra eğitime ara verildi. Öğrenciler Bostancı’daki Fikri Karayel İlkokulu’na yönlendirildi.

1988 yılından beri tek edilmiş ve bakımsız olan okul binası, ciddi şekilde yıprandı. Milli Eğitim Bakanlığına ait olan bu binanın tekrar köye kazandırılması için kısa bir süre önce köy muhtarı İzzet Erçağıl, Milli Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit ile görüşerek girişim girişim başlattı. Eğitim Bakanlığı’ndan olumlu cevap alan Muhtar Erçağıl, Lefke Belediyesi ile de temasa geçerek Belediye Başkanı Aziz Kaya’yı bu konuda bilgilendirdi ve kendisinden destek sözü aldı.

Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde İnşaat Proje Müdürlüğü yetkililerini köye göndererek, okul binasında inceleme gerçekleştirdi. İnşaat Proje Müdürlüğü yetkililerinden bilgi alan Bakan Özyiğit, Lefke Belediye Başkanı ile temasa geçerek okul binasının köye kazandırılması için işbirliği yapmak istediklerini söyledi. Belediye Başkanı Kaya, Bakan Özyiğit’in işbirliği teklifine olumu cevap verdi. Bakanlık malzeme belediye de işçilik desteği verecek ve bina yeni eğitim yılı öncesinde restore edilecek. Tamir çalışmalarının önümüzdeki ay başlaması öngörülüyor.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı