DünyaManşetTürkiye

TANAP törenle açıldı

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) açılışı dün gerçekleşen törenle yapıldı. Törende Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, bölge liderleri ve Cumhurbaşkanı Akıncı hattın açılışını yaptı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir’in Seyit Gazi ilçesi Aksaklı Mahallesi’nde düzenlenen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) açılış törenine katıldı.
Törene, Erdoğan’ın yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vucic, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yanı sıra TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Azerbaycan’ın petrol şirketi SOCAR ve TANAP Yönetim Kurulu Başkanı Rövnag Abdullayev, paydaş ülkelerin enerji bakanları, enerji şirketlerinin yöneticileri ve üst düzey bürokratlar da iştirak etti.
TANAP’ın ilk gaz akışı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de katıldığı törenle başlatıldı.

Törende Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bölge liderleri ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı hattın açılışını yaptı.
Tören alanının girişinde yabancı ve Türk konukları, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler karşıladı.

“TANAP, çok taraflı iş birliğinin nişanesidir”
Açılışta konuşan Erdoğan, sözlerine “Bugün, bölgemiz ve ülkelerimiz için tarihi bir adım atıyoruz. Güney gaz koridorunun bel kemiği olan, enerjinin ‘İpek Yolu’ olarak tanımladığımız Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın açılışını gerçekleştiriyoruz.” diyerek başladı.
Erdoğan, alandaki konuklara, “Siz dostlarımı, böylesine stratejik bir projenin açılışı vesilesiyle Eskişehir’de misafir etmekten şahsım ve milletim adına büyük bir memnuniyet duyuyorum.” şeklinde seslendi.
Bu devasa projenin, planlanan tarihten önce hayata geçirilmesinde emeği olanları gönülden kutlayan Erdoğan, şunları söyledi:
“Bu projenin gerçekleşmesi her şeyden önce Türkiye ve Azerbaycan arasındaki karşılıklı güvene dayalı ilişkiler sayesinde mümkün olmuştur. Ayrıca üretici, transit ve tüketici ülkelerle şirketler arasındaki uyum ve anlayış birliği de sürecin hızlandırılmasına katkı sağlamıştır.
Bu açıdan TANAP aynı zamanda çok taraflı iş birliğinin de nişanesidir. Enerjiyi çatışma değil iş birliği zemini olarak gören anlayışımız, TANAP sayesinde bir kez daha ete kemiğe bürünmüştür. Bundan dolayı özellikle İlham Aliyev kardeşime çok çok teşekkür ediyorum. TANAP ile Hazar gazı, ilk kez Avrupa’ya ulaşmış oluyor.”

 

Akıncı: Bir kardeşiniz daha var

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye ve Avrupa’nın en büyük enerji projesi olarak nitelenen “Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı” (TANAP) açılışı için Eskişehir’de düzenlenen törende konuştu.
Akıncı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Türkiye ve Azerbaycan’ın kardeşliğinden bahsetmesine atıfta bulunarak, “Ben de diyorum ki bir kardeşiniz daha var: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” dedi.
Akıncı, “Bu kardeşiniz Türkiye ve Azerbaycan’da bir acı olduğunda orada yaşayan kardeşleriniz bu acıyı yüreklerinde sizin gibi hissederler. Bir sevinç olduğunda sizinle beraber coşku duyarlar” ifadelerini kullandı.
Bugün hem Azerbaycan hem Türkiye için önemli, tarihi olayda bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Akıncı, projenin Türkiye’ye, Azerbaycan’a ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diledi.

“Çağın akılcı iş birliklerine iyi bir örnek”
TANAP projesinin çağın akılcı işbirliklerine iyi bir örnek niteliğinde olduğunu kaydeden Akıncı, Hazar denizindeki kaynakların en uygun güzergahlardan Türkiye’ye ve buradan da Avrupa pazarına nakledilmesinin, ekonomik gelişmeye ve güven ortamına katkı sağlayacak özellikte olduğunu söyledi.
Mustafa Akıncı, günümüzde dünyanın ve bölgenin özellikle doğal kaynakların değerlendirilmesinde paydaşların arasında iş birliğini teşvik eden kaynaklara ihtiyacı olduğuna işaret ederek bu kaynakları çatışma ve gerilim nedenine çevrilmeden, herkesin kazançlı çıkacağı barışçıl modellerle değerlendirmenin yapılacak en doğru iş olduğunu vurguladı.

“Türkiye ideal bir enerji merkezi”
Cumhurbaşkanı Akıncı, coğrafi konumunun Türkiye’yi, doğunun kaynaklarının batıya nakleden ideal bir enerji merkezine getirdiğini belirterek, “Konuya vizyoner yaklaşmayı başarabilen paydaşlar sayesinde, bu coğrafya insanlığa hizmet eden bir iş birliği kavşağına dönüşmektedir. Bir yandan Karadeniz’den gelen Mavi Akım’la Türk akımı, diğer yandan güney Kafkasya boru hattı ve Trans Adriyatik boru hattının belkemiğini oluşturacak TANAP, Türkiye ve bölgeye önemli olanaklar sunan kapasite ve potansiyeli yüksek bir projedir” dedi.

“Doğu Akdeniz’deki rezervleri ortak akılla değerlendirmek önemli bir sorumluluk”
Son yıllarda Doğu Akdeniz’de de önemli doğal kaynak rezervlerinin varlığının saptandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu rezervlerin ortak akılla en başta bölge halklarının ve tüm insanlığın yararına değerlendirilmesi önemli bir sorumluluktur” diye konuştu.

“Başı beladan kurtulmayan bölge… Gerginliklerin tırmanması ihtimal dahilinde…”
Akıncı, Ortadoğu’nun enerji yüzünden başı beladan kurtulmayan bölgelerin başında geldiğini ifade ederek, Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklar yüzünden gerginliklerin tırmanmasının ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.
“Halbuki bu kaynakları iş birliği ve barış ortamına katkı yapacak şekilde değerlendirmek akıl işidir, tüm tarafların kazançlı çıkacağı yol da budur” diyen Akıncı Doğu Akdeniz’deki kaynakların Avrupa’ya en kısa, en ucuz ve en hızlı tamamlanabilecek güzergah olan Türkiye üzerinden nakledilmesinin geniş bir iş birliği ağı oluşturacağını, ekonomik yarar yanında bölge barışına ve istikrarına da katkıda bulunacağını vurguladı.
Cumhurbaşkanı Akıncı, “TANAP’ı meydana getiren ekonomik iş birliği ruhunun ve politik öngörünün herkese ilham vermesi en büyük arzumuzdur” diyerek, projenin başta Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan olmak üzere tüm bölgeye ve insanlığa hayırlı olmasını diledi.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı