KıbrısManşetRöportaj

“Suskun kalacağım”


Demokrat Parti (DP) eski Genel Başkanı, DP Milletvekili Serdar Denktaş, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin Havadis’in sorularını yanıtladı, ileriki dönemde siyasetteki hedeflerini anlattı
TARAF OLMAYACAĞIM: Denktaş: Söyleyeceğim her şey, ortaya koyacağım politika ne kadar doğru olursa olsun, adaylardan birilerini dışarıda bırakacak, birilerini de işaret edecek. Hiçbir şekilde taraf olmak istemiyorum. Dolayısıyla konuşmayacağım. Adayları dinleyeceğim, günün sonunda vatandaşlık hakkımı kullanacağım 

ANKETLERE İTİBAR ETMEYİN: Denktaş: Vatandaşı buradan uyarıyorum. Çıkan kamuoyu yoklamalarına kimsenin itibar etmemesi gerekir. Çünkü kamuoyu yoklamaları, özellikle son dönemlerde bir şirket yaptığı araştırmanın sonucunu vermiyor, varmak istediği sonuca yönelik algı oluşturma çabası ile hareket ediyor

 

SİYASETTEN ÇEKİLMEDİM: Denktaş: Siyasetten çekilmedim. Aksine daha serbest bir beyinle, sırtımda da yük olmadan daha rahat bir konuşma ortamı olacak. Seçimden sonra daha aktif bir şekilde seçilecek olan Cumhurbaşkanını takip edeceğim, Kıbrıs sorununu, iç konularını takip edeceğim

 

5 YIL SONRA ADAY OLABİLİRİM: Denktaş: Bir daha milletvekilliğine aday olmayacağım ama emeklilik niyetim de yok. Siyasetçinin emeklisi olmaz. Düşündüğüm doğruları, gördüğüm yanlışları söylemeye devam edeceğim. 5 yıl böyle bir önem olacak, 5 yıl sonra aday olabilirim

 

Duygu ALAN

Demokrat Parti (DP) eski Genel Başkanı, DP Milletvekili Serdar Denktaş, taraf olmak istemediği gerekçesi ile cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin herhangi bir öngörüde veya açıklama yapmayacağını söyledi.

Süreç boyunca tüm adayları dinleyeceğini günün sonunda da vatandaşlık hakkını kullanacağını kaydeden Denktaş, seçimden sonra da daha aktif bir şekilde seçilecek olan Cumhurbaşkanını, Kıbrıs sorununu ve iç konuları takip edeceğini kaydetti.

Denktaş, tüm adayların, özellikle Demokrat Partililerle, ilçe başkanları ve ileri gelenleri ile görüştüğünü, günün sonunda bu görüşmelerde söylenenleri, televizyonlarda yapılacak propagandaları, manifestoları inceleyeceklerini ve hep birlikte bir karar vereceklerini kaydetti.

Seçime yönelik Demokrat Parti yetkili kurullarından ise kuvvetle muhtemel tavsiye niteliğinde bir karar çıkacağını kaydeden Serdar Denktaş, “Ancak elbette ki bu tavsiye niteliğindeki karara uyacaklar olanlar da uymayacak olanlar da olacak” dedi.

Serdar Denktaş, şuanda günlük mesainin büyük bir kısmını partide ve partililerle geçirdiğini kalan vaktinde ise Rauf Raif Denktaş Üniversitesi’nde geçirdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin kamuoyu yoklamalarını da değerlendiren DP Milletvekili Serdar Denktaş, vatandaşa, “Bu kamuoyu yoklamalarına itibar etmeyin” uyarısında bulundu.

Denktaş, “Çıkan kamuoyu yoklamalarına kimsenin itibar etmemesi gerekir. Buradan bu uyarıyı yapmak istiyorum. Çünkü kamuoyu yoklamaları, özellikle son dönemlerde bir şirket özellikle, yaptığı araştırmanın sonunu değil, varmak istediği sonuca yönelik algı oluşturma çabası ile hareket ediyor. Bu nedenle ‘kamuoyu yoklaması yaptık. Falan aday öndedir’ denildiğinde kimse kaile almasın, dinlesinler tüm adayları, değerlendirsinler, neticede bir karara varırlar” diye konuştu.

 

Soru: Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda gelişmeleri neden pasif pozisyonda izlemeyi tercih ediyorsunuz?

 Denktaş: Söyleyeceğim her şey, ortaya koyacağım politika ne kadar doğru ve düzgün olursa olsun, mevcut adaylardan birilerini dışarıda bırakacak, birilerini de işaret edecek. Ben hiçbir şekilde taraf olmak istemiyorum açıkçası. Dolayısıyla seçimlere kadar konuşmamaya karar verdim. Biraz sessiz bir dönem olsun. 6 arkadaş aday, vatandaş tümünü dinleyecek, biz de dinleyeceğiz ve günün sonunda da vatandaşlık hakkımızı kullanacağız.

 

Soru: Nedir günlük mesainiz, neler yapıyorsunuz?

Denktaş: Tabiî ki boş duracak değilim, durmuyorum da. Partililerle bir araya geliyorum, Kıbrıs ve Maraş konusunda bilgilendirme yapıyorum. Bugüne kadar neyi savunduk, nereye gelindi anlatıyorum. Her gün öğleye kadar zaten partideyim. Öğleden sonra da üniversitede mesai yapıyorum.

 

Soru: Serdar Denktaş siyasetten çekildi cümlesi doğru bir cümle olmaz mı?

Denktaş: Hayır. Tam aksine. Daha serbest bir beyinle ve sırtımda da yük olmadan, küfe olmadan daha rahat bir konuşma ortamı olacak. Seçime kadar sessiz bir dönem geçireceğim. Seçimden sonra da artık daha aktif bir şekilde seçilecek olan Cumhurbaşkanını takip edeceğim, Kıbrıs sorununu, iç konuları takip edeceğim.

 

Soru: Cumhurbaşkanlığına aday olmadınız, bundan sonra hiç aday olmayacak mısınız?

Denktaş: Hayır. 5 yıl sonrası için elbette hedefim var. 5 yıl sonra aday olabilirim. Böyle bir arzum var.

 

Soru: Milletvekilliğine adaylığınız olacak mı?

Denktaş: Milletvekilliği dönemim bu dönem sona erecek. 30 yılı tamamlamış durumdayım, emeklilik hakkını özel sektör hizmetleri ile birleştirerek kazandım. Yaş da doldu artık ama emekli olma niyetim yok. Siyasetçinin zaten emeklisi olmaz. Düşündüğüm doğruları gördüğüm yanlışları söylemeye devam edeceğim. Böyle bir dönem olacak 5 yıl. Halktan da kopacak değilim, yine halkla beraber yürüyebildiğim kadar yürüyeceğim.

 

Soru: Parti tabanının cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin tavrı nedir?

Denktaş: Neticede tüm adaylar, özellikle Demokrat Partililerle, ilçe başkanları ve ileri gelenleri ile görüşüyor. Arkadaşlarımız bize ‘bizimle görüşmek istiyorlar, görüşelim mi?’ diye soruyorlar. Elbette görüşeceğiz, görüşecekler, dinleyecekler, günün sonunda bu görüşmelerde söylenenler, televizyonlarda yapılacak propagandaları, manifestoları inceleyeceğiz hep birlikte bir karar vereceğiz. Parti tabanları, parti yetkili kurullarının verdiği karara parti tabanı uyar mı? Hiçbir zaman olmaz bu ama parti neticede zaten tavsiye nitelikli bir karar alır. Parti başkanının da son yaptığımız toplantıda gördüğüm kadarıyla niyeti, ‘Günün sonunda bir karar verelim ve kendi tabanımıza bunu tavsiye edelim’ şeklindedir. Olacak olan da odur.

 

Soru: Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin kamuoyu yoklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Denktaş: Çıkan kamuoyu yoklamalarına kimsenin itibar etmemesi gerekir. Buradan bu uyarıyı yapmak istiyorum. Çünkü kamuoyu yoklamaları, özellikle son dönemlerde bir şirket özellikle, yaptığı araştırmanın sonunu değil, varmak istediği sonuca yönelik algı oluşturma çabası ile hareket ediyor. Bu nedenle ‘kamuoyu yoklaması yaptık. Falan aday öndedir’ denildiğinde kimse kaile almasın, dinlesinler tüm adayları, değerlendirsinler, neticede bir karara varırlar. Vatandaşımızın yüzde 30-35’lik bir kısmı son bir hafta 10 günde verir kararını, onlara yöneliktir bu uyarım. O etki altında kalmasınlar.

 

Mesaisinin bir kısmını ofisinde geçiren Serdar Denktaş, merhum babası, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’tan yadigâr “Cafer” isimli papağan ile ilgileniyor. “Haydi, dans “dediğinde dans etmeye başlayan papağan Caferi, yer fıstığı ile besliyor

Başa dön tuşu