KıbrısManşet

Surlariçi’nden SOSLefkoşa Surlariçi sakinleri ve esnafları son dönemde önemli gelişmeler gösteren Surlariçi’nin suç unsurlarından temizlenmesini istiyor…

arabahmet, ev

 

“HERKES  SUSUYOR”: Surlariçi’nde yaşanan sorunları herkesin bildiğini ama sustuğunu, yetkililerin de etkin önlem almadığını kaydeden esnaf Surlariçi’nin yeni vizyonunu kaybetmekten korkuyor. Havadis’e konuşan vatandaşlar “isimler belli, niye önlem yok” diye soruyor

“HARAÇ VERMEYENİ DÖVÜYORLAR”: Havadis’e konuşan bir esnaf ciddi iddialarda bulundu ve çeteleşmenin boyutlarını anlattı. Esnaf: “Çetelerin haraç vermek istemeyenleri dövüyor, kavgaya kadın, erkek, yaşlı ve çocuk hep birlikte geliyorlar” dedi

“GÜVENDE DEĞİLİZ”: Surlariçi sakinleri çocuklarını markete dahi göndermeye korktuklarını, çetelerin sokaklarda kol gezerek haraç kestiğini, herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamak için evden sadece işe gitmek için çıktıklarını söyleyerek polisin önlem almasını istiyor. Aileler hem kendileri hem de çocukları için endişeli

HARMANCI’DAN ŞOK AÇIKLAMA: Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı, Surlariçi’ndeki suç unsurlarını isim isim tespit edip polise ve geçmiş hükümet yetkililerine bildirdiklerini ama hiçbir şeyin yapılmadığını söyledi

 

Pınar BARUT

Son günlerde yaşanan asayiş olayları ülke güvenliğinin yetersizliğini gözler önüne sererken, yıllardır bu haberlerle anıldığı halde hiçbir kalıcı önlem alınmayan Surlariçi ise haraç kesen çetelere adeta teslim edilmiş durumda.

Vatandaşın Surlariçi’nde yaşadığı durumun vehameti, Havadis’in bölgenin nabzını tutmak için konuştuğu vatandaşların çoğunun bildiklerini anlatmak istemesi ama çetelerin hedefi olmaktan korktukları için sustuklarını söylemesiyle bir kez daha kendini gösterdi.

Surlariçi’nde yaşayan aileler ve esnaflar isyan noktasına geldi.

Güvende olmadıklarını ve her geçen gün yaşamın daha da zorlaştığını belirten bölge sakinleri polisin ve güvenlik güçlerinin bölgeye MOBESE kameraları yerleştirmesini, çetelerin belirlenip çökertilmesini ve tüm güvenlik önlemlerinin alınmasını talep etti.

 

“Her gün aynı olayları yaşıyoruz”

Surlariçi sakinlerinden Hüseyin İri, Havadis’e bölgede yaşamanın güvenlik açısından tehlikelerini anlatırken en çok çocuklar için korktuklarını söyledi.

“Polis bir şeyler yapmaya çalışıyor ama yeterli değil” diyen İri, çeteleşmen yanı sıra bonzai kullanan çocukları ve gençleri gördüklerini, polisin bundan haberinin olmamasını aklının almadığını ifade etti.

“Çocuklarımızın geleceği için korkuyoruz, aileden biri eve biraz geç kalsa endişeleniyoruz” diyen bölge sakini Hüseyin İri, Surlariçi’ndeki kaçak yaşayanların sayısının çok olduğunu iddia etti.

Surlariçi’nde yaşayan sakinlerin ilk talebinin buradaki kayıt dışı insanların tespit edilip gönderilmesi olduğunu ifade eden İri: “Onlarca kaçak yaşayan aile var, basit bir kira sözleşmesinin arlığının sorgulanması bile bunu açığa çıkaracakken neden harekete geçilmiyor” dedi.

 

“Burası kayıt dışı ve kaçak tehlikeli insanlarla dolu”

 Kendi sokaklarında aydınlatma ışığının bile olmadığını söyleyen Surlariçi sakini Hüseyin İri: “Kapkaranlık bir sokakta oturuyoruz. MOBESE kameraları olması lazım her yerde. Burada askeriyenin dibinde arabamıza vurup kaçtılar ve polis suçluyu bulamadı.

Bizim arkamızda bir güç yok. Çalışıyoruz, kazanıyoruz, asayiş problemimiz olmadan yaşıyoruz. Öyle insanlarla yaşıyoruz ki burada, yolda yürürken birden adam ağzındaki sakızı çıkarıp size fırlatıp ‘canım istedi’ diyebiliyor. Her yer bela. Kavga ettikleri zaman çoluk çocuk, kadın erkek genç yaşlı hep birlikte geliyorlar. En basiti oturdukları evin kira sözleşmesini, çalışma ya da oturma iznini soran yok. Surlariçi’nde kayıt dışı ve kaçak onlarca tehlikeli insan var” diyerek isyan etti.

 

“Esnaf çaresiz”

Havadis’e konuşan Surlariçi esnafı, her gün dükkanlarının önünde kavga çıktığını, yaralama ve hırsızlık olaylarının yaşandığını söyleyen esnaf çetelerin haraç kesmek için dükkanlara da geldiğini söyledi.

Çete üyelerini de herkesin tanıdığını ve bildiğini fakat kimsenin korkudan konuşmadığını söyleyen esnaf, yetişkin çetelerinin yanında küçük çocukların oluşturduğu çetelerinde artık tehlikeli hale geldiğini belirtti.

Bildiği bazı ailelerden haraç istendiğini, ailelerin korkudan polise dahi gidemediğini, hatta haraç vermeyenlerin çeteler tarafından saldırıya uğradığını ifade eden Surlariçi esnafı güvenlik önlemlerinin arttırılmasını talep etti.

5’i cezaevinde, 3’ü teminatla serbest kaldı

 

“İsim isim tespit edip polisle paylaştık”

 
Başa dön tuşu