KıbrısManşet

Şüphe gerçek olduAlayköy’de önceki gün evinde kızı tarafından ölü bulunan Hacer Ulaş Havalar’ın otopsisi cinayete kurban gittiğini ortaya çıkardı. Ulaş, dün öğlen son yolculuğuna uğurlanırken katil zanlısı kocası tutuklandı

BOĞULARAK ÖLDÜRÜLDÜ: Hacer Ulaş Havalar’ın ölüm sebebinin belirlenmesi için dün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde otopsi yapıldı. Otopsi sonucuna göre katil, genç kadının ağız ve burnunu kapattı, elleri ile boğdu

CİNAYET ZANLISI KOCASI: Polis, Hacer Ulaş Havalar’ın cinayet kurbanı olduğunu açıklarken, önceki gün sorgu için karakola götürülen kocası Hüseyin Havalar, dün “Tasarlayarak (taammüden) adam öldürme” suçundan mahkemeye çıkarıldı. Havalar, aleyhinde 3 gün tutukluluk emri alındı

ALAYKÖY’DE DEFNEDİLDİ: Hacer Ulaş Havalar, otopsisinin ardından Alayköy’de defnedildi. Ulaş, dün Alayköy Camisi’nde öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra köy mezarlığına defnedildi. Gözyaşlarının sel olduğu cenazede, Ulaş ve Havalar ailesi arasında sözlü tartışma yaşandı

AİLE ÖFKELİ: Hacer Ulaş Havalar’ın ölü bulunduğu gün, olayın cinayet olduğunu öne sürüp, zanlı olarak da Hüseyin Havaları işaret eden Ulaş ailesi dün cenazede fenalık geçirdi. Ulaş’ın kardeşleri, “Hacer’i korumadılar” diye isyan etti

 

hacer ulaş havalar

Pınar BARUT

KKTC’de infiale neden olan ve bir türlü sonu gelmeyen kadın cinayetlerine bir yenisi daha eklendi. Alayköy 2. Ağıllar Bölgesi’nde eşi ve 2 çocuğu ile birlikte yaşayan ve önceki gün evinde kızı tarafından ölü bulunan Hacer Ulaş Havalar’ın cinayet kurbanı olduğu tespit edildi.

Hacer Ulaş Havalar’ın ailesi ve yakınları olayın cinayet olduğunu öne sürüp cinayetin faali olarak da eşi Hüseyin Havalar’ı işaret etmiş, polis soruşturma kapsamında Hüseyin Havalar’ı sorgulamak üzere önceki gün karakola götürmüştü.

Polis, dün olayın cinayet olduğunu açıkladı, katil zanlısı olarak da Hüseyin Havalar’ı mahkemeye çıkardı.

Hüseyin Havalar, “Tasarlayarak (taammüden) adam öldürme” suçundan tutuklandı.

Boğularak öldürüldü

Hacer Ulaş Havalar’ın cansız bedeni ve olay yerinde uzun süre inceleme yapan polis, birçok kanıt toplamış ve olayla ilgili geniş soruşturma başlatmıştı.

Polis, olayla ilgili soruşturmasını yürütürken Hacer Ulaş Havalar’ın otopsisi olayı aydınlattı.

Hacer Ulaş Havalar’ın dün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan otopsi sonucu ölüm sebebinin “ağız-burun kapama ve elle boğma” sonucu olduğu tespit edildi.

 Gözyaşları sel oldu

Hacer Ulaş Havalar, gözyaşları içerisinde son yolculuğuna uğurlandı. Genç kadının cenazesi dün sabah otopsisinin ardından Alayköy’e götürüldü.

Hacer Ulaş Havalar, Alayköy Camisi’nde dün öğle namazının ardından kılınan cenaze namazının ardından köy mezarlığına defnedildi.

Büyük acı

Hacer Ulaş Havalar’ın cenazesinde büyük bir acı ve öfke vardı. Ablası Ayşe Kansu, kardeşinin tabutuna sarıldı, dakikalarca gözyaşı döktü, ağıt yaktı. Genç kadının kızları Banu Havalar ile Ayşegül Havalar ise dostlarının desteği ile güçlükle ayakta durdu.

Hacer Ulaş Havalar’ın kız kardeşi Leyla Ulaş, hem gözyaşı döktü hem de “Hacer’i koruyamadılar” diye isyan etti.

Boşanma aşamasındaydılar

Ulaş ailesinden alınan bilgiye göre, Hacer Ulaş Havalar ile Hüseyin Havalar, 20 yıl önce evlenmiş, bu evlilikten Banu ve Ayşegül adında iki çocuk sahibi oldu. Çiftin evliliğinin temeli 5 yıl önce sarsıldı, çift son 5 yıldır şiddetli geçimsizlik yaşıyordu.

Ailesinin iddiasına göre, Hacer Ulaş Havalar, birçok defa boşanmak için dilekçe verdi ancak Hüseyin Havalar’ın baskısı ile her defasında dilekçeyi ileri işleme gitmeden geri çekti.

İddiaya göre, genç kadın, en son 1 ay önce boşanma davası açmış ve eşine bu defa son olduğunu ve kesinlikle boşanacağını söylemişti.

“Sen mezara ben hapse”

Hacer Ulaş Havalar’ın ailesinin iddiasına göre, Hüseyin Havalar, genç kadını defalarca ölümle tehdit etti. Aile yakınları, Hüseyin Havalar’ın “Eğer boşanırsan seni öldürürüm. Sen mezara ben hapse” diyerek genç kadına tehditler savurduğunu öne sürdü.

“Vatandaş olayım sana neler yapacağım”

Hacer Ulaş Havalar’ın ablası, Hüseyin Havalar’ın kısa bir süre önce KKTC yurttaşı olduğunu, yurttaşlığını almadan önce birçok kez Hacer Ulaş Havalar’ı ‘Ben bir vatandaş olayım bak sana neler yapacağım’ diyerek tehdit ettiğini öne sürdü.

Abla Ayşe Kansu, eniştesinin daha önce de bıçakla kardeşinin üzerine yürüdüğünü ve bıçakla yüzünü yaraladığını iddia etti.

 

“Defalarca polise şikayet etti, sonuç alamadı”

Ayşe Kansu, Hacer Ulaş Havalar’ın birçok kez Alayköy Karakolu’nda giderek eşi Hüseyin Havalar’ı kendisine şiddet uyguladığı gerekçesi ile şikayet ettiğini ancak Alayköy Karakolu’nun konuya gerekli duyarlılığı göstermediğini, en son yaptığı şikayet üzerine de genç kadını Lefkoşa polisine yönlendirdiğini öne sürdü.

 

Polis: Ulaş, ilgili birime müracaat etmedi

Hacer Ulaş Havalar’ın eşi tarafından şiddet gördüğü ve bölge polisinin yapılan şikayet karşısında kayıtsız kaldığı yönünde iddialar üzerine polisten dün açıklama yapıldı.

Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamada, Hacer Ulaş Havalar’ın eşinden şiddet gördüğünü, geçtiğimiz perşembe günü avukatına aktardığı, avukatının da kendisine, Lefkoşa Polis Müdürlüğü Kadına Şiddete Müdahale Şubesi’ne müracaat etmesi gerektiğini söylediğini ancak Hacer Ulaş Havalar’ın söz konusu birime gidip şikayetçi olmadığı, bu bilginin de hem avukatı hem de kızının yazılı ifadeleri ile teyit edildiği belirtildi.

“2008’de darp şikayeti mahkemeye sevk edildi”

Polis Basın Subaylığı, 2008 yılı Ekim ayı içerisinde Hacer Ulaş Havalar’ın, eşinin kendisini darp ettiği yönünde Alayköy Polis Karakolu’na şikâyette bulunduğunu ve alınan şikayetle ilgili  dosya tanzim edilerek mahkemeye sevk edildiğini belirtti.

“Şikayetlere kayıtsız kalınmadı”

Açıklamada, “İddia edildiği gibi eşi tarafından şiddet gördüğü yönünde karakola yapılan şikayetlerin karakol personeli tarafından kayıtsız kalındığı ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı